Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ ունեցավ Բերքլիի համալսարանում
Սեպտեմբերի 27-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթով հանդես եկավ ամերիկյան հեղինակավոր Բերքլիի համալսարանում։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Իր խոսքում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը հանգամանալից ներկայացրեց ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
«Ապրիլին Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 1994-1995 թթ. հրադադարի համաձայնագրերը, նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ՝ հարձակողական սպառազինությունների՝ օդուժի, ծանր հրետանու, համազարկային համակարգերի, տանկերի օգտագործմամբ։ Այս հարձակումն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող խախտումներով։ Բաքվի այս արկածախնդրությունը մեծ վնաս հասցրեց բանակցություններին և լրջորեն խաթարեց խաղաղ գործընթացը», – նշեց Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Մենք համանախագահների հետ միասին ջանքեր ենք գործադրում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքները հաղթահարելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով հարկավոր է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգնումը, ինչը մենք տեսնում ենք ուժի կիրառումը կանխող և խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմանների ստեղծման մեջ: Սա էր մայիսին Վիեննայում և հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը: Նախևառաջ, հրամայական է այս գագաթաժողովների ընթացքում արձանագրված և ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացումը. առաջին` 1994-1995 թթ.-ի եռակողմ, անժամկետ հրադադարի համաձայնագրերի լիակատար հարգում և իրականացում, երկրորդ` հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, և երրորդ` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնում», – շեշտեց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Պատասխանելով ներկաների հարցերին` Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը անդրադարձավ սիրիական ճգնաժամին, սիրիահայության առջև ծառացած խնդիրների լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, հարևան երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին, Միացյալ Նահանգներ իր այցելության ընթացքում ունեցած հանդիպումներին և դրանց արդյունքներին։

Эдвард Налбандян выступил в университете Беркли
27-го сентября и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью в авторитетном американском университете Беркли.
В своем выступлении глава М�?Д Армении подробно представил агрессию Азербайджана, предпринятую в апреле против Арцаха и создавшуюся в результате этого ситуацию.
«В апреле Азербайджан, грубейшим образом нарушив соглашения о прекращении огня 1994-1995гг., осуществил заранее запланированную широкомасштабную агрессию против Арцаха, с применением наступательного вооружения – воздушных сил, тяжелой техники, систем залпового огня, танков. Это нападение сопровождалось вопиющими нарушениями международного гуманитарного права. Эта авантюра Баку нанесла большой ущерб переговорам и серьезно подорвала мирный процесс», – отметил Эдвард Налбандян.
«Вместе с сопредседателями мы прилагаем усилия в направлении преодоления последствий азербайджанской агрессии. С этой целью необходимо восстановление доверия по отношению к мирному урегулированию конфликта, что мы видим в создании мер по предотвращению применения силы и содействию продвижения мирного процесса. Это было главной целью состоявшихся в мае в Вене и в июне в Санкт-Петербурге саммитов. Прежде всего, императивом является реализация зафиксированных и достигнутых в ходе этих саммитов договоренностей: во-первых, полноценное соблюдение трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг.; во-вторых, создание механизма по расследованию нарушений режима прекращения огня; в-третьих, расширение полномочий личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Отвечая на вопросы присутствующих, глава армянского М�?Д коснулся сирийского кризиса, шагов, предпринимаемым в направлении решения стоящих перед сирийскими армянами задач, отношений Армении с соседними странами, подходов Армении к ряду региональных проблем, работ 71-ой сессии Генассамблеи ООН, встреч, проведенных в ходе его визита в США и их результатов.