ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Բեռլինի հայ համայնքի 90-ամյակի հանդիսավոր արարողությանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/nax.jpg)
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Բեռլինի հայ համայնքի 90-ամյակի հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Շարլոտենբուրգ-Վիլմերսդորֆի քաղաքապետ Ռեյնհարդ Նաումանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Բեռլինի հայ համայնքի ղեկավար Վարդգես Ալյանաքը:
Ողջունելով արարողության մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց համայնքի ստեղծման 90-ամյա հոբելյանը: Նա բարձր գնահատեց համայնքի կերտած պատմությունն ու նրա նորօրյա ջանքերը` ի նպաստ հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքի, նվիրումի և ազգասիրության: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ձեր ջանքերի շնորհիվ է, որ գործում են մեկօրյա դպրոցներ ու մշակութային տներ, եկեղեցի ու համալսարանական հայկական կենտրոններ: Ձեր ամենօրյա աշխատանքի արդյունքում է, որ փորձում եք փոքրիկներին, պատանիներին և աղջիկներին փոխանցել մեր լեզուն, ստեղծել մշակութային խմբեր, տեղյակ պահել պատմությանը և, իհարկե, Հայրենիք այցելելով՝ երիտասարդներին ծանոթացնել իրենց պատմական Հայրենիքին»:
Դասախոսությամբ հանդես եկավ Բոխումի Սփյուռքի և ցեղասպանության հարցերն ուսումնասիրող գիտահետազոտական ինստիտուտի ղեկավար Միհրան Դաբաղը:
Երաժշտական կատարումներով հանդես եկան Հրաչուհի Բասսենզը, Սիլվա Շմեդինգ-Ֆարմասյանը, Գոռ Հարությունյանը:
Բեռինում հայ համայնքը հիմնադրվել և պաշտոնապես գրանցվել է 1923թ, եղել է Գերմանիայում գոյություն ունեցող առաջին հայկական համայնքը: 2006թ համայնքը վերանվանվեց «Բեռլինի Հայ Եկեղեցական և Մշակութային համայնք» : Այնտեղ ապրում է շուրջ 1500 հայ : Համայնքն ունի կենտրոն, որն անդամներն անվանում են «Հայ տուն»: Յուրաքանչուր ուրբաթ Հայ տունը հաճելի հավաքատեղի է համայնքի անդամների և բոլոր հայերի համար :
Հայ տանը գործում է կիրակնօրյա հայկական դպրոց և պարախումբ: Վերջերս բացվել է նաև համայնքի գրադարանը, որտեղ կարելի է գտնել մանկական, ինչպես նաև հայկական գրականությանը, արվեստին, պատմությանը, լեզվին, Եկեղեցուն և կրոնական թեմաներին վերաբերող գրքեր, հանրագիտարաններ : Համայնքն ունի նաև եկեղեցական երգչախումբ:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in solemn ceremony celebrating the 90th anniversary of the Armenian community of Berlin
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/nax.jpg)
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in the solemn ceremony celebrating the 90th anniversary of the Armenian community of Berlin. Among other participants were Mayor of Charllotenburg-Wilmersdorf Reinhard Nauman, as well as representatives of the Embassy of the Republic of Armenia in the Federal Republic of Germany and guests.
The event began with opening remarks by leader of the Armenian community of Berlin Vardges Alyanak.
Greeting the participants, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulated everyone on the 90th anniversary of the establishment of the community and highly appreciated the community’s history and its efforts, dedication and patriotism. The minister particularly mentioned: “Thanks to your efforts, the Armenian community of Berlin has Armenian Sunday schools, culture homes, a church and Armenian centers at universities. Through your daily efforts, you try to transmit the Armenian language to Armenian children and youth, create cultural groups, provide them with knowledge about Armenian history and help introduce them to the historic Homeland with visits to the Homeland.”
Director of the Diaspora and Genocide Research Institute of Bokhumi Mihran Dabagh delivered a lecture during the event.
The event also included musical performances by Hrachuhi Bassenz, Silva Schmeding-Farmasian and Gor Harutyunyan.
The Armenian community of Berlin was established and officially registered in 1923 and was the first Armenian community established in Germany. In 2006, the community was renamed the Armenian Church and Cultural Community of Berlin. The community has nearly 1,500 members and a center that the members call the Armenian Home. Every Friday, the Armenian Home is a nice place for members of the Armenian community and all Armenians to gather.
The Armenian Home has an Armenian Sunday school and a dance group and recently opened a community library where members of the community can find books for children, as well as Armenian literature, books devoted to Armenian arts, history, language, the Church and religion and encyclopedias. The community also has a church choir.