Արցախի մարզական թիմը կմասնակցի Թեհրանում անցկացվող 48-րդ համահայկական խաղերին
ԼՂՀ մարզական պատվիրկությունը սեպտեմբերի 13-ից 22-ը կմասնակցի Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք Թեհրանում անցկացվող իրանահայերի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպության (ՀՄԱԿ) կազմակերպած 48-րդ համահայկական խաղերին:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է ԼՂՀ կրթության գիտության և սպորտի նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչության պետ Աշոտ Դանիելյանը և հավելել, որ Արցախի թիմն արդեն 8-րդ անգամ է մասնակցելու Թեհրանում անցկացվող համահայկական խաղերին:
«Սեպտեմբերի 12-ին 51 հոգանոց պատվիրակությունով կմեկնենք Թեհրան, որի կազմում կլինեն 5 պատվիրակության անդամ, 7 մարզիչ և 39 մարզիկ: Արցախի մարզիկները ներկայանալու են մի շարք մարզաձևերում, մասնավորապես՝ բասկետբոլի տղաների ու աղջիկների թիմերը (9-ական մարզիկ և 2-ական մարզիչ), սեղանի թենիսի տղաների ու աղջիկների թիմերը (3-ական մարզիկ և 1-ական մարզիչ), շախմատի տղաների ու աղջիկների թիմերը (4 տղա, 2 աղջիկ և 1 մարզիչ), աթլետիկայի տղաների ու աղջիկների թիմը (4 տղա, 5 աղջիկ և 1 մարզիչ): Մարզիկները 14 տարեկանից բարձր են: Բոլորի ֆիզիկական պատրաստվածությունը բարձր մակարդակի վրա է, և մենք պայքարելու ենք միմիայն մրցանակային տեղեր գրավելու համար, որովհետև մեր թիմում կան այնպիսի մասնակիցներ, ովքեր համահայկական խաղերի մրցանակիրներ են, Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված տարբեր մրցաշարերի չեմպիոններ»,- մանրամասնել է Ա. Դանիելյանն, ով կգլխավորի նաև արցախյան մարզական պատվիրակությունը:
Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպությունը (ՀՄԱԿ) իրանահայ համայնքի ամենամեծ մարզամշակութային կազմակերպություն է։ Կազմակերպությունը ստեղծվել է 1944 թվականին և մասնաճյուղեր է ունեցել Իրանի տարբեր քաղաքներում, որտեղ եղել է հայ համայնք (Թեհրան, Իսպահան, Թավրիզ, Ուրմիա, Գերդաբադ, Շիրազ, Արաք և Շահին Շահր)։

Команда Арцаха примет участие в предстоящих в Тегеране 48-х Общеармянских играх
Спортивная делегация НКР с 13 по 22 сентября в столице �?сламской Республики �?ран Тегеране примет участие в предстоящих 48-х Общеармянских играх, организованных армянской культурной организацией «Арарат».
Об этом в беседе с «Арцахпресс» сказал начальник Управления спорта Министерства образования, науки и спорта НКР Ашот Даниелян, добавив, что команда Арцаха уже в восьмой раз участвует в этих играх.
«Двенадцатого сентября делегацией в составе 51 человека отбудем в Тегеран – в составе 5 членов делегации, 7 тренеров и 39 спортсменов.  Спортсмены Арцаха выступят в ряде видов спорта, в частности, мужские и женские команды по баскетболу, настольному теннису, шахматам, атлетике. Спортсмены старше 14 лет, физическая подготовка каждого на высоком уровне, и мы будем бороться только за завоевание призовых мест, поскольку в нашей команде есть призеры Панармянских игр, чемпионы различных  турниров, проведенных в Республике Армения», – сказал А.Даниелян, который и возглавит делегацию Арцаха.
Армянская культурная организация «Арарат» – самая крупная спортивно-культурная организация армянской общины �?рана, основа в 1944 году, имела филиалы в различных городах �?Р�?, где имелись армянские общины (Тегеран, �?сфаган, Тавриз, Урмия, Гердабад, Шираз, Арак и Шаин Шахр).