ՄՄ երկրները շահագրգռված են, որ Հայաստանը զարգանա ու կայունություն բերի տարածաշրջան
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության առավելությունները փոխադարձ են, Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ՝ ՄՄ կանոնակարգող մարմին) առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը: Ըստ նրա, եթե խոսելու լինենք ՄՄ շահի մասին, ապա պետք չէ մոռանալ, որ Հայաստանն եղել է ԽՍՀՄ տեխնոլոգիապես ամենազարգացած հանրապետություներից մեկը: «Այնտեղ կար և դեռ պահպանվում է համապատասխան արդյունաբերություն: Անշուշտ, կան կորուստներ, սակայն բազան պահպանվել է»,-ասել է Սլեպնյովը: Եվ հետո, ըստ նրա, ՄՄ երկրները շահագրգռված են, որ Հայաստանն ակտիվորեն զարգանա ու բարգավաճ լինի և կայունություն բերի այնպիսի բարդ տարածաշրջան, ինչպիսին Հարավային Կովկասն է:
Ինչ վերաբերում է ՄՄ-ին նոր անդամների անդամակցության հեռանկարին, ապա առևտրի նախարարը հայտարարել է, որ հեռանկարներն որոշում են երկրների նախագահները, դեռևս կոնկրետ ժամկետներ չկան: Կա ընթացակարգ, որը պետք է անցնի պետությունը, որը ցանկանում է միանալ միությանը: Օրենսդրության վերլուծության ու ներդաշնակեցման ուղղությամբ պետք է աշխատանք կատարվի:
«Հուսով եմ, դա կհաջողվի անել ավելի սեղմ ժամկետում, քան, օրինակ, ԵՄ-ին անդամակցելու դեպքում է: Այստեղ առավելությունն այն է, որ մենք թեկնածուների հետ ընդհանուր շատ բան ունենք»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Մաքսային միության ու ԵՄ հարաբերություններում բարդություններին՝ Սլեպնյովը նշել է, որ գլխավոր խնդիրն է, որ տնտեսական տրամաբանությունը հակասության մեջ է մտել քաղաքականության հետ: «Տնտեսական տրամաբանությունը հուշում է, որ պետք է ամբողջ ուժով զարգացնել գործակցությունը՝ ԵՄ-ն առաջին գործընկերն է ՄՄ համար, իսկ մենք՝ երրորդն ԵՄ համար Չինաստանից ու ԱՄՆ-ից հետո: Մերձեցում է ուզում նաև բիզնեսը, այդ թվում եվրոպական: Սակայն ԵՄ կողմից քաղաքական կամքի բացակայության պայմաններում, երկխոսությունը բավականին թույլ է, չի ապահովում այն հավակնոտ խնդիրների լուծումը, որը կյանքն է առաջարկում»,-ասել է նա:
Վիլնյուսում նախատեսվում էր ԵՄ և Հայաստանի միջև Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրում, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ: Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և Ասոցացման մասին համաձայնագիրը կնախաստորագրվի Վիլնյուսում:
Հոկտեմբերի 2-ին ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կմասնակցի Վիլնյուսի գագաթնաժողովին և պատրաստ է ստորագրելԵՄ հետԱսոցացման համաձայնագիրը: Իր հերթին ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամուլի քարտուղար Փիթեր Ստանոն հայտարարել էր, որ ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրման համար ոչ մի փաստաթուղթ չի պատրաստվում: «Մենք փորձում ենք Հայաստանի հետ հետագա գործակցության ուղիներ գտնել` հիմնվելով առկա նվաճումների վրա»,-ասել էր Ստանոն:

Страны ТС заинтересованы в том, чтобы Армения активно развивалась и привносила стабильность в регион
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/171685.jpg)
Преимущества от вступления Армении в Таможенный союз обоюдны, заявил в интервью Deutsche Welle министр по торговле Евразийской экономической комиссии (ЕЭК, регулирующий орган ТС)Андрей Слепнев. По его словам, если говорить о выгоде для ТС, то не надо забывать о том, что Армения была одной из наиболее технологически развитых республик Советского Союза. “Там была и сохраняется соответствующая промышленность. Конечно, кое-что утеряно, но база сохранилась”, – сказал Андрей Слепнев. К тому же, по его словам, страны ТС заинтересованы в том, чтобы Армения активно развивалась и была благополучной, привносила стабильность в такой непростой регион, как Южный Кавказ.
Что касается перспективы вступления в ТС новых членов, министр по торговле ЕЭК заявил, что перспективы определяют президенты стран, пока конкретные сроки не назначены. Есть процедура, которую должны пройти государства, выразившие желание к нам присоединиться. Предстоит работа по анализу законодательства и его гармонизации. “Надеюсь, ее удастся провести в более сжатые сроки, чем это бывает при вступлении, например, в ЕС. Большим подспорьем здесь является то, что у нас много общего с кандидатами на присоединение”, – сказал он.
Говоря о трудностях в отношениях Таможенного союза и ЕС, Андрей Слепнев отметил, что главная проблема заключается в том, что экономическая логика вошла в противоречие с политической. “Экономическая логика подсказывает, что нам необходимо всеми силами развивать сотрудничество: ЕС является первым партнером для ТС, а мы – третьим для ЕС после Китая и США. Сближения жаждет и сам бизнес, в том числе европейский. Однако из-за отсутствия политической воли со стороны ЕС пока диалог у нас идет достаточно слабый, и он не обеспечивает реализации тех амбициозных задач, которые ставит сама жизнь”, – отметил он.
3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
Вместе с тем, руководство Армении продолжает заявлять, что Ереван нацелен на углубление сотрудничества и продолжение отношений с ЕС, не противоречащих членству в Таможенном союзе.
Выступая на осенней сессии ПАСЕ 2 октября, президент Армении Серж Саргсян сообщил, что Армения примет участие в предстоящем в Вильнюсе саммите Восточного партнерства и готова подписать Ассоциативное соглашение с ЕС.
В свою очередь, пресс-секретарь комиссара по вопросам расширения ЕС Штефана Фюле – Питера Стано заявил, что между Арменией и ЕС к Вильнюсскому саммиту не готовится какого-либо документа. «Мы пытаемся найти пути дальнейшего сотрудничества с Арменией, основываясь на существующих достижениях», – сказал П.Стано.