ՄԻՀՐԱՆ ԴԱԲԱՂ «Սփյուռքի նախարարության ստեղծումը Սփյուռքին կարևորություն տալու կարևոր քայլերից մեկն է»
Վերջերս Երևանում էր Բոխումի համալսարանի դասախոս, Սփյուռքի և Ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Միհրան Դաբաղը:
Ճանաչված պրոֆեսորի այցը համընկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության 5-ամյակին նվիրված միջոցառումների հետ:
Ու այս անգամ «Հայերն այսօրի» թղթակցի զրույցը Միհրան Դաբաղի հետ ծավալվեց ոչ թե Ցեղասպանության, գիտական աշխատությունների շուրջ, այլ անդրադարձ կատարվեց Սփյուռքի նախարարության 5-ամյա գործունեությանը:
Պարո՛ն Դաբաղ, տեղյակ եմ, որ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ վաղուց եք ծանոթ: Ինչպե՞ս է կայացել Ձեր ծանոթությունը:
– Իմ անձնական ծանոթությունը տիկին Հրանուշ Հակոբյանի հետ սկսվում է 1991 թվականից: Անկախացման օրերն էին, ընտրությունների ժամանակ նա դիտորդական խմբի ղեկավարն էր, իսկ ես այդ խմբի անդամ էի:
Մեր հանդիպման հենց առաջին օրից ես նրան մեծ հիացումով դիտեցի, գնահատեցի նրա կազմակերպչական կարողությունները: Հասկացա, որ գործ ունեմ բոլորից տարբերվող անձնավորության հետ:
Եվ մեր բարեկամությունը, որը ճիշտ Հայաստանի անկախության տարիքն ունի, շարունակվում է առ այսօր: Մեր հարաբերությունները միշտ բարյացակամ և սերտ են մնացել և կմնան:
Այս տարիների ընթացքում ես միշտ հետևել եմ իր աշխատանքներին: Չեմ կարծում, որ մեծ սատարում եմ ունեցել այդ աշխատանքներին, բայց միշտ մեծ ուրախությամբ ու գնահատանքով եմ վերաբերվել:
Հույս ունեմ՝ հետզհետև այդ բարեկամությունը պիտի սկսի տարբեր ձևով զարգանալ, այն իմաստով, որ մենք, թերևս, պիտի կարողանանք միասնաբար որոշ ծրագրեր իրագործել:
Համատեղ ձեռնարկներ կան (Սփյուռքի տարբեր խնդիրներին առնչվող կոնցեպցիոնալ ծրագրեր), որոնց շուրջ խորհում ենք:
Իմ ամենամեծ փափագն է, որ Սփյուռքի, Սփյուռքի տեսության հետ կապված աշխատանքներին իմ մտածողությամբ կարողանամ մասնակից դառնալ:
– Երբ իմացաք, որ Սփյուռքի նախարարություն է ստեղծվել, ինչպիսի՞ն եղավ Ձեր արձագանքը:
– Սփյուռքի նախարարության ստեղծումը կարևոր քայլերից մեկն է, որն իրագործեց Հայաստանի այն ժամանակվա և ներկա նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ըստ իս՝ Սփյուռքի նախարարությունը մեր իրականության համար ամենակարևոր իրադարձություններից մեկն է, որովհետև Սփյուռքը ոչ միայն մեր պատմությանն է պատկանում, այլև մեր ներկա իրականությանը: Արտոնեք ինձի ասել, որ Հայկական կոնցեպտը, Հայկական իրականությունը միշտ պետք է տեսնել իբրև Սփյուռքի և հայրենի հողի վրա ապրող հայության օրգանիկ կապ: Եվ այդ ճանապարհին Սփյուռքի նախարարության ստեղծումը կարևոր քայլ էր, որն ինձ շատ ուրախացրեց, մանավանդ որ նախկինում Սփյուռքի հետ կապված հարցերի պատասխանատվությունը Արտաքին գործերի նախարարության մեջ էր տեղավորված, ինչն ինձ շատ էր զարմացնում, որովհետև Սփյուռքը արտաքին հարաբերությունների ծիրի մեջ տեսնելը կոնցեպցիոնալ սխալ մը կը համարեի:
Սփյուռքն իրականում պետք է դիտել ոչ թե արտաքին հարաբերություն, արտերկիր, այլ իբրև մեր ներքին հարաբերությունների շարունակություն:
Օրինակ՝ Գերմանիայում ժամանակին կար օտար երկրներում ապրող գերմանացիների պատասխանատու մարմին, և այն ոչ թե Արտաքին գործերի նախարարության մեջ էր, այլ Ներքին գործերի:
Հետևաբար, որոշումը՝ ստեղծել Սփյուռքի նախարարություն, կարևոր, իմաստալից, հարցը ճիշտ ըմբռնելու և Սփյուռքին կարևորություն տալու կարևոր քայլերից մեկն է:
– Ըստ Ձեզ` ո՞րն է Սփյուռքի նախարարության նշանակությունը, առաքելությունը:
– Սփյուռքի նախարարությունը ոմանք կարող են դիտել իբրև հայկական պատմության սիմվոլիկ մեկ երևույթ:
Բայց Սփյուռքի նախարարությունն ինձ համար այդ սիմվոլիկ երևույթը չէ:
Նախարարությունը մեզ համար ոչ թե պատմական, սիմվոլիկ նշանակություն, այլ սոցիալական, քաղաքական կարևորություն ունի: Որովհետև գլոբալ այս աշխարհում, այս սփռվածության մեջ Սփյուռքի նախարարությունն այն վայրն է, որը ցրվածության մեջ ստեղծում է Սփյուռքի բոլոր գաղթօջախների հետ հաղորդակցական ցանց, որը նաև պետք է դառնա փոխհարաբերությունների կոորդինացման վայրը:
Ինչպես նաև Սփյուռքի նախարարությունը կարելի է դարձնում դեպի դուրս Հայաստանի Հանրապետության բացվածությունը:
Նախարարության ստեղծումը կարևոր է նաև քաղաքական գետնի վրա, որովհետև քղաքականությունը միշտ կապ ունի գիտության, գիտելիքի հետ:
Գիտությունը, գիտելիքը քաղաքականության ամենակարևոր ռեսուրսն է: Եվ այդ ռեսուրսի կազմավորումն ու այդ ռեսուրսից օգտվելու կարելիությունը կկարողանա ստեղծել Սփյուռքի նախարարությունը:
Սփյուռքը՝ իբրև քաղաքական տարբեր վայրերու գիտելիքների կրող, կարող է առիթ դառնալ, որ մեր հանրապետությունը իրազեկ դառնա քաղաքական այդ գիտությանը և տիրապետի քաղաքական նոր բառամթերքին, ինչը կօգնի ավելի հաջող քաղաքական ուղիներ գծել:
Նման ռեսուրսի, գիտության, կարելիությունների փոխանցումը դեպի այնպիսի հանրապետություն, ինչպիսին մեր Հայաստանն է, ըստ իս, կարևոր պարտականություն է:
Այդ պատճառով է, որ ինձ համար Սփյուռքի նախարարությունը մի նյութի, ոլորտի, ուղղության նախարարություն չէ, ինչպես մյուս նախարարությունները, օրինակ՝ Մշակույթի, Ֆինանսների, Առողջապահության և այլք:
Սփյուռքի նախարարությունը շատ ոլորտներ է ընդգրկում: Ինչպես ասացի՝ պատմական, սոցիալ- քաղաքական իմաստ ունեցող, և այդ ամենն իր մեջ ընդգրկող կառույց է, և շատ կարևոր դեր մը ունի թե´ Հայաստանի, թե´ Սփյուռքի իրականության մեջ: Նաև ստանձնում է արտաքին հարաբերությունների հետ կապված շատ պարտականություններ, որոնք իրարու հետ փոխկապակցված են:
Այդ ամենը կարևոր դեր կը խաղա ոչ միայն Սփյուռքի, այլև Հայաստանի Հանրապետության համար, ու բացի տնտեսական զարգացման նախագծերի ստեղծումից, քաղաքական կոնցեպցիոնալ զարգացման ճանապարհին մեծ սատար կը դառնա:
Պարո՛ն Դաբաղ, դուք շատ հստակ, հիմնավորված փաստեցիք Սփյուռքի նախարարության ստեղծման կարևորությունը: Ցավոք, կան թերահավատներ, ովքեր պնդում են, որ Սփյուռքի նախարարությունը ստանձնել է արդեն գոյութուն ունեցող որոշ նախարարությունների պարտականությունը:
– Եթե որևէ մեկ անձ նման հարցադրում  է անում, նշանակում է՝ նա տակավին չի ըմբռնում Սփյուռքը, Սփյուռքն իբրև արժեք, այլ փորձում է Սփյուռքը տեսնել իբրև տնտեսական փոխհարաբերությունների, օգնության, մշակութային որոշ ձեռնարկների կառույց: Մինչդեռ Սփյուռքը ինքնահատուկ, ընկերային ձև մըն է, ինքնահաստատված, ու եթե մենք այդ ամենը չըմբռնենք, այլ ընբռնենք միայն որպես Հայաստանին կից, Հայաստանին օգնող կամ որոշ  հարաբերությունների համար կարևոր երևույթ մը, այդ ատեն, իմ կարծիքով, այն անձերը, ովքեր նման մոտեցում ունեն, Սփյուռքի կամ Հայաստանի հանդեպ ճիշտ, անկեղծ և պատասխանատու մոտեցում չունեն:
Այդ իմաստով Սփյուռքի նախարարությունն ինձ համար շատ կարևոր նախարարություն է, որովհետև Հայաստանի մեջ մեր պատմական և ներկա իրականության ամենակարևոր երևույթներից մեկի պատասխանատվությունը կը ստանձնե,  կը զարգացնե և կը հաստատե այդ փոխհարաբերությունը:
– Դուք նախարարության տարբեր ծրագրերին եք մասնակցել: Ձեռքբերումները որո՞նք են:
– Նախարարությունն այսօր հինգ տարեկան է: Այս տարիների ընթացքում ամենից կարևորն այն է, որ Սփյուռքը Հայաստանի մեջ զգալի երևույթ, ներկայություն դարձավ:
Սփյուռքը այն տեղը չուներ, ինչ որ ուներ ժամանակին, թեև Սփյուռքի մասին կը խոսվեր, բայց շատ հաճախ պղտոր կարծիքներ կար:
Սփյուռքը Սփյուռքի նախարարությամբ ավելի լուրջ կշիռ ձեռք բերեց, ավելի կապվեց հայրենիքին և իր տեղը գտավ Հայաստանի մեջ:
Այս իմաստով նաև պետք է նշեմ, որ նախարարության շատ ծրագրեր Սփյուռքի մեջ Հայաստանի նկատմամբ, իսկ Հայաստանում՝ Սփյուռքի նկատմամբ գիտակցություն արթնացրին: Ես այդքան էլ շատ ծրագրերի չեմ մասնակցել, բայց չնայած այդ ամենին՝ կարող եմ փաստել, որ նախարարության կազմակերպած հավաքները միայն սիմվոլիկ նշանակություն չունեն: Փոխհարաբերությունների, հաղորդակցության ստեղծումը կարևոր են նաև հոգեբանական տեսանկյունից:
Սփյուռքի նախարարության մյուս գործունեությունները, սոցիալ և մշակութային գետնի վրա տարված աշխատանքները, որոնք ուղղված են երիտասարդությանը, հայոց լեզվի զարգացմանը, մեծ նպաստ սկսած են բերել:
Հիմա՝ հինգ տարի հետո, թերևս պետք է ուղենշել ավելի տարբեր շրջան: Պետք է փորձենք  Սփյուռքի վերակազմման աշխատանքների կոցեպցիոնալ մոտեցմամբ նոր կոնցեպտներ ստեղծել, թերևս նոր զարթոնքի հիմք դնելու աշխատություններ իրականացնել:
Այս ծրագրերի կազմավորումը և փոխանցման ստանձնումը կը նշանակե Սփյուռքի նախարարությանը տալ մասնավոր տեղ մը մեր նախարարությունների շրջանակում:
– Զրուցի վերջում ի՞նչ կմաղթեք Սփյուռքի նախարարությանը:
– Նախ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ուզում եմ երկար կյանք մաղթել և տակավին երկար տարիներ՝ իբրև նախարար:
Որովհետև կը կարծեմ, որ մեզ համար բախտավորություն է, որ նման նախարար ունենք այս երկրի մեջ, որի ուժն ու կարողությունը կարծես անհուն է ու երբեք սահման չունի:
Անձնավորություն, ով աշխատանքի հանդեպ տածած մեծ սիրո ու իր մտային կարողությունների շնորհիվ մեծ սատարում է անում այս կարևոր գործին:
Կարծում եմ՝  մենք մեծ բախտավորություն ունենք, որ նման նախարար ունենք, ով իր շատ մը տարբեր հատկություներով և իր անկեղծությամբ մեր բոլորի վստահությունն է շահել:
Ինչ վերաբերում է Սփյուռքի նախարարությանը, ապա, ինչպես և վերևում նշեցի, ինձ համար շատ մը կարևոր կետեր, ուղղություններ (սիմվոլիկ, սոցիալ, մշակութային և քաղաքական) ընդգրկող նախարարություն է:
Եվ այդ է պատճառը, որ շատ կարևոր դեր մը ունի թե´ Հայաստանի, թե´ Սփյուռքի իրականության մեջ:
Իսկ համատեղ ծրագրերով, ջանքերով ու Սփյուռքի ներուժի համախմբման միջոցով պետք է հաջողենք, որ Սփյուռքի նախարարությունը դառնա տարաբնույթ շաղկապումներու վայր, և որպես հետևանք՝ ստեղծի սոցիալական, հաղորդակցական հզոր ցանց: Եվ այս ամենը յուրաքանչյուրիս պարտականությունն ու մտահոգությունը պետք է լինի:

Мигран ДАБАХ:«Создание Министерства Диаспоры – один из важных шагов по приданию важности Диаспоре»
Недавно в Ереване находился преподаватель Бохумского университета, директор института Диаспоры и Геноцида, профессор Мигран Дабах.
Визит известного профессора совпал с мероприятиями, посвященными 5-летию Министерства Диаспоры РА.
�? на этот раз беседа корреспондента «Армяне сегодня» с Миграном Дабахом была посвящена не Геноциду, научным трудам, а была затронута 5-летняя деятельность Министерства Диаспоры.
– Господин Дабах, мне известно, что с министром Диаспоры Грануш Акопян Вы знакомы давно. Как состоялось ваше знакомство?
– Мое личное знакомство с госпожой Грануш Акопян состоялось в 1991 году. Были дни обретения независимости, на выборах она была руководителем наблюдательной комиссии, а я – членом той же комиссии.
С первого же момента встречи я смотрел на нее с восхищением, оценил ее организаторские способности. Понял, что имею дело с совершенно отличной от всех личностью.
�? наша дружба, которой ровно столько же лет, сколько независимой Армении, продолжается по сей день. Наши отношения всегда были и останутся доброжелательными и тесными.
На протяжении всех этих лет я всегда следил за ее работой. Не думаю, что оказал большую поддержку этой работе, но всегда относился с большой радостью, высоко ценил.
Надеюсь, эта дружба постепенно должна начать развиваться различным образом, в том смысле, что мы, пожалуй, должны суметь совместно осуществить определенные программы.
Совместные инициативы есть (концептуальные программы, касающиеся различных проблем Диаспоры), над которыми размышляем.
Моя самая заветная мечта – суметь своим образом мышления принять участие в работах, связанных с Диаспорой, теорией Диаспоры.
– Какой была Ваша реакция, когда узнали, что создается Министерство Диаспоры?
– Создание Министерства Диаспоры – один из важных шагов, осуществленных тогдашним и ныне действующим Президентом Армении Сержем Саргсяном.
По-моему, Министерство Диаспоры одно из важнейших событий нашей действительности, потому что Диаспора принадлежит не только нашей истории, но и нашей нынешней действительности. Позволю себе сказать, что Армянскую концепцию, Армянчские реалии всегда надо рассматривать в органической связи армянства, живыщего в Диаспоре и на родной земле. �? на этом пути создание Министерства Диаспоры было важным шагом, который очень порадовал меня, тем более что прежде ответственность за вопросы, связанные с Диаспорой, были в компетенции Министерства иностранных дел, что меня крайне удивляло, поскольку считал неправильным рассматривать Диаспору в аспекте внешних отношений.
Диаспору следует рассматривать не как внешние отношения, зарубежье, а как продолжение наших внутренних отношений.
Например, в Германии в свое время был орган, ответственный за немцев, проживающих в иных странах, и он находился в структуре министерства не иностранных дел, а внутренних дел.
Соответственно, решение создать Министерство Диаспоры, было одним из верных шагов – важных, глубокомысленных, верно воспринимающих вопрос и придающих важность Диаспоре.
– По-Вашему, в чем состоит значение, миссия Министерства Диаспоры?
– Министерство Диаспоры некоторые могут рассматривать как некое символическое явление армянской истории.
Но для меня Министерство Диаспоры таковым не является.
Министерство имеет для нас не историческое, символическое значение, а обладает социальной, политической важностью. Потому что в этом глобальном мире, в этой разбросанности Министерство Диаспоры – место, формирующее в этой разбросанности сеть коммуникации со всеми колониями Диаспоры. Министерство должно стать также местом координации взаимоотношений.
Равно как и то, что Министерство Диаспоры делает возможным обеспечить открытость Республики Армения для внешнего мира.
Создание Министерства важно и в политическом плане – ведь политика всегда связана с наукой, знаниями.
Наука, знания – важнейший ресурс политики. �? формирование этого ресурса, возможность пользоваться им сможет создать именно Министерство Диаспоры.
Диаспора, как носитель знаний различных политических местностей, может стать путем приобщения нашей республики к этим политическим знаниям, овладению новой политической терминологией, что поможет проложить более удачные политические пути.
Передача такого ресурса, науки, возможностей таким республикам, какой является наша Армения, по-моему, важная обязанность.
�?менно поэтому Министерство Диаспоры для меня является Министерством не одного материала, сферы, направления, как все остальные, например – министерства культуры, финансов, здравоохранения и др.
Министерство Диаспоры охватывает множество сфер. Как уже сказал – эта структура включает в себя исторический, социально-экономический смысл, и играет очень важную роль как в Армении, так и в Диаспоре. А также берет на себя многие полномочия, связанные с внешними отношениями, которые взаимосвязаны.
Все это играет важную роль не только для Диаспоры, но и для Республики Армения, и помимо создания проектов экономического развития, становится большой подмогой на пути политического концептуального развития.
– Господин Дабах, Вы очень четко, обоснованно констатировали важность создания Министерства Диаспоры. К сожалению, есть люди. утверждающие, что Министерство Диаспоры взяло на себя определенные функции некоторых уже существующих министерств.
– Если кто-либо так ставит вопрос, означает, что он пока не воспринимает Диаспору, ее ценность, а пытается рассматривать ее как структуру экономических взаимоотношений, помощи, некоторых культурных мероприятий. Между тем Диаспора – специфическая социальная форма, самоутвердившаяся, и если мы не воспримем всего этого, а будем рассматривать как явление при Армении, помогающее Армении, либо важное для определенных отношений, то, мне кажется, лица, проявляющие подобный подход, не вполне искренне и ответственно относятся и к Диаспоре, и к Армении.
В этом смысле Министерство Диаспоры для меня очень важное ведомство, ибо взяло на себя ответственность за одно из важнейших явлений нашей исторической и нынешней реальности в Армении, развивает и утверждает наши взаимоотношения.
– Вы участвовали в различных программах Министерства. Что считаете достижениями?
– Министерству сегодня исполнилось пять лет. Самым важным за эти годы было то, что Диаспора стала в Армении осязаемым явлением, присутствием.
Диаспора не занимает то место, которое занимала в свое время, хотя о Диаспоре и говорилось, но зачастую бытовали мутные мнения.
Посредством Министерства Диаспоры Диаспора приобрела более серьезный вес, больше привязалась к Родине и нашла свое место в Армении.
В этом смысле должен также отметить, что многие программы пробудили в Диаспоре осознание Армении, а в Армении – осознание Диаспоры. Я участвовал в не слишком многих программах, но несмотря на это, могу констатировать, что организованные Министерством форумы имеют не только символическое значение. Создание взаимоотношений, общения важно и в психологическом плане.
Другие векторы деятельности Министерства Диаспоры, работа на социальной и культурной почве, ориентированная на молодежь, развитие армянского языка – уже начала приносить плоды.
Ныне, спустя пять лет, пожалуй, нужно наметить новый период. Надо, посредством концептуального подхода к реорганизации Диаспоры, попытаться создать новые концепции, осуществить работу по закладке основы нового пробуждения.
Разработка и передача этих программ означает предоставление Министерству Диаспоры особое место среди других министерств.
– Что пожелали бы в заключение беседы Министерству Диаспоры?
– Прежде всего, хочу пожелать министру Диаспоры Грануш Акопян долгих лет жизни и долгих лет пребывания в должности министра. �?бо полагаю для нас счастьем, что имеем в этой стране такого министра, силы и возможности которого будто неиссякаемы и безграничны.
Личность, которая, благодаря своей большой любви к работе и интеллектуальному потенциалу в огромной мере содействует этому важному делу. Думаю, это счастье, что у нас есть такой министр, который многими своими качествами и искренностью снискала доверие всех нас.
Что касается Министерства Диаспоры, то, как уже отметил выше, для меня это министерство охватывает многие важные для меня направления (символическое, социальное, культурное и политическое). �? в этом причина, что оно играет очень важную роль как в Армении, так и в Диаспоре.
А посредством совместных программ, усилий и сплочения потенциала Диаспоры мы должны добиться, чтобы Министерство Диаспоры стало местом различных встреч и, как следствие, сформировалась мощная социальная, коммуникационная сеть. �? все это должно стать обязанностью и заботой каждого из нас.