Ամփոփվեցին ԱՐՓԱ հիմնարկի «Նորարարություն-2013» մրցույթի արդյունքները
Հոկտեմբերի 18-ին ԵՊՀ Պալյանների դահլիճում տեղի ունեցավ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Լոս Անջելեսի «Արփա» ինստիտուտի (տնօրեն՝ Հակոբ Փանոսյան) «Նորարարություն» ամենամյա մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված հանդիսությունը:
Այս տարի մրցույթին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 8 ուսանող՝ ԵՊՀ-ից, ՀՊՃՀ-ից, ՀՊԱՀ-ից և Եվրոպական տարածաշրջանային կրթական ակադեմիայից:
Իր խոսքում «Արփա» ինստիտուտի տնօրենը, որ նաև մրցանակաբաշխության պաատսխանատուն ու կազմակերպիչն է, ցավով նշեց, որ նախորդ տարիների համեմատությամբ այս տարի հայտեր ներկայացնողների թիվը պակասել է, և միաժամանակ մատնանշեց հիմնական այն պահանջները, որոնք ընկած են մրցութային հանձնաժողովի կողմից ներկայացված հայտերի գնահատման հիմքում: Դրանք են՝
- առանցքային չափորոշիչը՝ ուսանողական-հետազոտական աշխատանքում – նոր գաղափարի վերածումը կոնկրետ նախագծի,
- հեղինակի կողմից աշխատանքի մոդելավորումը,
- աշխարհում գործող նմանօրինակ գյուտերի հետ բաղդատումը,
- ներկայացված աշխատանքի՝ «նորամուծություն» հաստատումը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, ԵՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը:
Գնահատելով երիտասարդական գիտահետազոտական հնարավորությունները խրախուսելուն նվիրված «Արփա» ինստիտուտի ամենամյա ազգանվեր այս ձեռնարկի կարևորությունը, շնորհավորելով կազմակերպիչներին, մասնակիցներին և հաղթողներին՝ ՀՀ սփյուռքի փոխնախարարը հույս հայտնեց, որ «այսօրվա երիտասարդ հետազոտողները, գյուտարարները կարող են ապագայում մեծ դեր խաղալ Հայաստանի գիտության, տնտեսության զարգացման գործում, ապահովել գիտություն-արտադրություն կապը և նոր խոսք ասել, ինչու չէ, համաշխարհային գիտության մեջ»:
Պարոն Սրապիոնյանը «Նորարարություն» մրցանակաբաշխությունը համարեց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի դրսևորում, կարևորեց Սփյուռքի նախարարության հետ ծրագրի զարգացումը:
Իր խոսքում ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը ընդգծեց, որ նորարարության մեջ «գիտելիքահեն երիտասարդությանը արդյունքների հասնելու համար շատ ավելի կարևոր են նորարարություն, գյուտարարություն անելը սովորեցնելը, մեթոդներին, տեխնոլոգիաներին, համաշխարհային գիտական, գյուտարարական մտքի նվաճումներին հաղորդակից դարձնելը, որոշակի գիտելիքների ու հմտությունների ուսուցման ծրագրի իրականացումը: Պարոն Մարկոսյանն առաջարկեց «Արփա» ինստիտուտի ղեկավարությանը այս բնագավառում համագործակցել:
Հայտարարվեցին մրցույթի արդյունքները. բոլոր մասնակիցներին հանձնվեցին դիպլոմներ, մրցանակային հանձնախումբը 1-ին տեղ որոշել էր չտալ ոչ մեկին, 2-րդ և 4-րդ տեղեր զբաղեցրած ուսանողներն ու նրանց գիտական ղեկավարներն ստացան նաև դրամական պարգևներ՝ 400-ից մինչև 1000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով:

Results of ARPA Institute’s 2013 Innovation Contest have been summed up
On October 18, a ceremony summing up the results of the Innovation Contest organized by UCLA’s ARPA Institute (Director Hakob Panosyan) was held at Palyan Hall of Yerevan State University.
This year, there were eight applicants from Yerevan State University, the State Engineering University of Armenia, the State Agrarian University of Armenia and the European Regional Educational Academy.
In his speech, the director of ARPA Institute, who is also the organizer of and correspondent of the awards, regretted to mention that compared to previous years, the number of applicants had declined and indicated the main requirements that lie at the core of the evaluation of documents submitted by the contest committee. They are the following:
Main criterion in student work or research-turning a new idea into a specific project,
Creator’s modeling of the project,
Comparison with similar inventions,
Confirmation of “innovation” of the work presented
Among the attendees were RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, YSU students and Pro-Rector for Alumni and Public Relations Ruben Markosyan.
Appreciating the importance of this pro-national event organized by ARPA Institute and aimed at encouraging youth to do research, congratulating the organizers, participants and guests, the RA Deputy Minister of Diaspora voiced hope that “today’s young researchers and inventors will go on to play a huge role in the development of science and economy in Armenia, provide for the relationship between science and industry and have something new to say in world science”.
Srapionyan considered the Innovation Contest a manifestation of the Armenia-Diaspora relations and attached importance to the development of the contest with the Ministry of Diaspora.
In his speech, YSU Pro-Rector Ruben Markosyan underlined that in innovations, “teaching knowledgeable youth how to be innovative and invent, introduce them to methods, technologies, the achievements in world science and inventive thought and the implementation of an instructive program for knowledge and skills are much more important for youth to achieve results”. Mr. Markosyan suggested that the administration of ARPA Institute collaborate in this field.
The results of the contest were announced, and all the participants received their diplomas. The contest committee had decided not to grant the 1st place to anyone. The students in 2nd and 4th places and their supervisors received financial awards in the amount of 400-1,000 dollars.