Սերժ Սամոնյանցը մեծարվել է 35-ամյա լրագրողական գործունեության համար
Այս հոդվածը նվիրված է Սերժ Սամոնյանցին` Լոս Անջելեսում լույս տեսնող «Ասպարեզ» թերթի անգլերեն բաժնում 10 տարի աշխատած նախկին խմբագրին  և «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթում վերջին 25 տարիների ներկայիս խմբագրին:
Սերժը համեստ մարդ է, որն իր կյանքի մեծ մասն անտրտունջ աշխատել է` խուսափելով իր նկատմամբ որևէ ուշադրությունից: Երբ անցյալ կիրակի երեկոյան ես նրան հայտնեցի, որ «Ասպարեզը» պատրաստվում է մեծարել իրեն, Սերժը հեգնական պատասխանեց իրեն հատուկ ինքնաթերագնահատման ոճով. «Ի՞նչ է, մեծարելու համար այլ մարդ չի մնացե՞լ»:
Սերժը մեծարվեց աշխարհի ամենահին թերթերից մեկի` «Ասպարեզի» 105-ամյակին նվիրված հանդիսավոր ճաշկերույթի ժամանակ: «Ասպարեզ» թերթն սկսել է հրատարակվել 1908 թվականին Կալիֆորնիայի Ֆրեզնո քաղաքում, իսկ 1970 թվականին տեղափոխվել է Լոս Անջելես:
Մինչ իմ շաբաթական սյունակները զգալի ուշադրության են արժանանում` հրապարակվելով աշխարհի մի քանի տասնյակ թերթերում և տեղադրվելով հարյուրավոր կայքերում բազմաթիվ լեզուներով, Սերժն ամեն շաբաթ աննկատ կերպով պատրաստում է «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթը հրատարակության համար: Նա պատասխանատու է ամեն ինչի համար`սկսած լուրերի հավաքումից մինչև  խմբագրում, ձևավորում և գովազդային աշխատանքներ:
Պետք է արժանին մատուցել «Ասպարեզ» թերթի ղեկավարությանը Սերժ Սամոնյանցին մեծարելու համար: Թեև 1988 թվականից նա այլևս չի աշխատում «Ասպարեզում», սակայն թերթի հայերեն և անգլերեն բաժինների ներկայիս խմբագիրներ Աբո Պողիկյանը և Արա Խաչատուրյանը չեն մոռացել իրենց նախկին գործընկերոջը և քառորդ դար անց ցանկացել են իրենց երախտագիտության խոսքն ասել նրա գերազանց աշխատանքի համար: Հաճախ չէ, որ հայկական կազմակերպությունները հիշում են իրենց աշխատակիցներին և հանդիսավոր ճաշկերույթներ կազմակերպում նրանց պատվին:
Թեև պատշաճ է ճանաչել նրանց, որոնք զգալի գումարներ են նվիրաբերում հայկական հաստատություններին, քանզի առանց նրանց առատաձեռն նվիրատվությունների հնարավոր չէր լինի շատ բաների հասնել, սակայն նույնքան կարևոր է մեծարել ազգի համեստ ծառայողներին, որոնք իրենց ամբողջ կյանքը նվիրել են հայ համայնքին, ինչպիսիք են ուսուցիչները, լրագրողները և հոգևորականները:
Տոնակատարությունն իսկապես հիշարժան դարձավ անակնկալ հայտարարությամբ, որով Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան էր շնորհել պարոն Սամոնյանցին: Մեծի Տանն Կիլիկիո Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը կարդաց Կաթողիկոսարանի պատրաստած կոնդակը` պարոն Սամոնյանցի կրծքին Պատվո շքանշանը ամրացնելու պահին:
Ինձ խնդրել էին ներկայացնել Սերժին հոկտեմբերի 20-ի հանդիսավոր ճաշկերույթի ժամանակ, որը տեղի ունեցավ Մոնտեբելոյի Բաղրամյան դահլիճում: Ստորև ներկայացնում եմ իմ բացման խոսքը, որը ներառում է պարոն Սամոնյանցի համառոտ կենսագրությունը.
Սերժը ծնվել է 1943 թվականին Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում, որտեղ ապրել է մինչև 9 տարեկան դառնալը: 1952 թվականին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Սան Պաուլո, Բրազիլիա, իսկ 1961 թվականին` Մասաչուսեթս, ԱՄՆ: Նա ընդունվել է ՀՅԴ երիտասարդական միության, իսկ 1966 թվականին Մոնտեբելո, Կալիֆորնիա տեղափոխվելուց հետո` ՀՅԴ «Քեռի» կոմիտեի շարքերը:
1964 թվականին Սերժը ծառայության է անցել Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ուժերում և 1970 թվականին պատվով զորացրվել է որպես սերժանտ: Զինվորական ծառայությունն ավարտելուց հետո Սերժը հաճախել է Լոս Անջելեսում Կալիֆորնիայի նահանգային համալսարան` մասնագիտանալով պատմության մեջ: Հետագայում UCLA-ի համալսարանից նա ստացել է հանրային կապերի վկայական:
1973 թվականից սկսած Սերժը յոթ տարի շարունակ ստանձնել է «Ասպարեզ» թերթի անգլերեն բաժնի խմբագրի պաշտոնը: Այնուհետև, 1983-84 թթ. աշխատել է որպես ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն: Հետագայում, 1985-1988 թվականներին նա կրկին վերադարձել է «Ասպարեզ»` անգլերեն բաժնի խմբագրի իր նախկին պաշտոնին:
1985 թվականին Ժնևում, Սերժը և ես, Հայ Դատի հանձնախմբի պատվիրակության կազմում էինք` հաջողությամբ լոբբինգ իրականացնելով ՄԱԿ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
1988 թվականին Սերժը միացավ «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթին որպես խմբագիր, որտեղ արդեն 25 տարի է, ինչ աշխատում է: Նա գերազանց լրագրող է և բարձրակարգ պրոֆեսիոնալ: Ինձ համար մեծ պատիվ և հաճույք է քառորդ դար շարունակ աշխատել նրա հետ միասին և’ որպես մտերիմ ընկեր և’ որպես գործընկեր:
Սերժը լուռ ու մունջ մարդ է և անխոնջ աշխատող: Նա իր ողջ կյանքի ընթացքում եղել է ակտիվ գործիչ տարբեր սոցիալական և քաղաքական հարցերում և Հայ դատի աննկուն ջատագով:
Սերժի մեծարման ուրախությունը նրա հետ միասին կիսում էին նրա ընտանիքի անդամները, կինը` Մարիամը, քենին` Լաուրա Մանուկյանը, նրա որդին` Րաֆֆին ու նրա կինը` Նանոն, և նրանց երեխաները` Էմիլին ու Սեպուհը:
Շնորհավորում եմ Սերժ Սամոնյանցին` հայ լրագրությանը վերջին 35 տարիների ընթացքում իր անշեղ նվիրվածության համար և շնորհավորում եմ «Ասպարեզ» թերթի աշխատակիցներին` նրանց քրտնաջան աշխատանքի և հանձնառության համար՝ շարունակելու ժառանգությունը այն մարդկանց, որոնք 105 տարի առաջ հիմնադրել են այս թերթը:

Serge Samoniantz Honored for 35 Years of Service to Journalism
This column is devoted to Serge Samoniantz, former English editor of Asbarez newspaper for 10 years, and current editor of The California Courier for the last 25 years.
Serge is a modest person who has worked quietly most of his life, shunning any attention to himself. When I told him last Sunday night that he was about to be honored by Asbarez, Serge whimsically replied in his typical self-deprecating style: “Did they run out of people to honor?”
The occasion for honoring Serge was the banquet celebrating the 105th anniversary of Asbarez, one of the world’s oldest Armenian newspapers. Asbarez began publication in 1908 in Fresno, California, and moved to Los Angeles in the 1970’s.
While my weekly columns receive considerable attention by being published in dozens of newspapers worldwide and posted on hundreds websites in half dozen languages, Serge quietly prepares The California Courier for publication each week. He is in charge of everything from news gathering to editing, layout, and advertising.
The management of Asbarez should be commended for honoring Serge. Even though he hasn’t worked for Asbarez since 1988, the newspaper’s current Armenian and English editors, Apo Boghigian and Ara Khachatourian, had not forgotten their former colleague and wished to express their appreciation for his good work a quarter century later. It is not very often that Armenian organizations remember their employees and organize banquets in their honor.
While it is proper to recognize those who donate considerable sums to Armenian institutions, since not much can be accomplished without their generous contributions, it is just as important to honor humble servants of the nation, who have devoted their entire lives to the community, such as teachers, journalists, and clergymen.
Making the celebration truly memorable was the surprise announcement that His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, had bestowed upon Mr. Samoniantz the Mesrob Mashdots Medal. His Eminence Archbishop Moushegh Mardirossian, Prelate of the Western Prelacy of the Armenian Apostolic Church, read the special encyclical prepared by the Catholicosate, as he pinned the Medal of Honor on Mr. Samoniantz.
I was asked to introduce Serge at the October 20th banquet, held at the Baghramian Hall in Montebello. Here are my introductory remarks which include a short biography of Mr. Samoniantz:
Serge was born in 1943 in Marseilles, France, where he lived until age 9. His family moved to San Paolo, Brazil, in 1952 and then to Massachusetts in 1961. He joined the Armenian Youth Federation and then the ARF Keri Gomideh in 1966, after moving to Montebello, California.
In 1964, Serge enlisted in the U.S. Marine Corps and was honorably discharged as sergeant in 1970. After completing his military service, Serge attended California State University at Los Angeles, graduating with a degree in History. He later received a Certificate from UCLA in Public Relations.
Starting in 1973, Serge assumed the editorship of the English edition of Asbarez for seven years. He then served as Executive Director of the Armenian National Committee, Western U.S., from 1983 to 1984. He then resumed his previous post as the English editor of Asbarez from 1985 to 1988.
In 1985, Serge and I were part of the ANC delegation in Geneva, Switzerland, successfully lobbying for the recognition of the Armenian Genocide by the United Nations.
In 1988, Serge joined the California Courier as editor where he has been employed for 25 years. He is a consummate journalist and a top notch professional. It has been a great honor and pleasure for me to work with him both as a close friend and colleague for a quarter century!
Serge is a quiet man and tireless worker. He has been a life-long activist in various social and political issues and a staunch defender of the Armenian Cause.
Sharing the joy of Serge’s honor was his family, including his wife Mariam, sister-in-law Laura Manukian, his son Raffi and wife Nano, and their two children, Emilly and Sebouh.
Congratulations to Serge Samoniantz for his unwavering dedication to Armenian journalism for the past 35 years and congratulations to the staff of Asbarez for their hard work and commitment to continue the legacy of those who founded the newspaper 105 years ago!