Երևանում լույս տեսավ հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի գիրքը՝ հայերի բռնի իսլամացման վերաբերյալ
Առաջին բաժնում հեղինակը խոսում է Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցով անաչառ կերպով զբաղվելու անհնարինության, այդ գործում իր կրած դժվարությունների և պետության կողմից իր դեմ կազմակերպված հալածանքների մասին:
Երկրորդ բաժնում ներկայացվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ օսմանյան բանակում ծառայած հայազգի սպա Սարգիս Թորոսյանի հուշերի թուրքերեն հրատարակության շուրջ ծավալված խտրական ու կողմնակալ քննարկումների պատմությունը, որի ընթացքում Թ. Աքչամի նկատմամբ դարձյալ սկիզբ է առնում զրպարտությունների, անհիմն մեղադրանքների և հալածանքների մի մեծ արշավ:
Երրորդ բաժնում հեղինակը հարուստ փաստական հենքի վրա ներկայացնում է հայերի բռնի իսլամացման և ուծացման քաղաքականությունը 1915-1918 թթ.: Թ. Աքչամը պատմությանը քիչ հայտնի այս երևույթները գնահատում է որպես Հայոց  ցեղասպանության կառուցվածքային տարրեր:
Գիրքը թարգմանվել եւ հրատարակության է պատրաստվել Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնում:
Թուրքերենից թարգմանեց Մելինե Անումյանը:
Պատասխանատու խմբագիր` Հայկազուն Ալվրցյան:
Գիրքը թարգմանվեց Ժիրայր Նշանյան հիմնադրամի հովանավորությամբ՝ ի հիշատակ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության  անմեղ նահատակների:
Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնն  իր երախտագիտությունն է հայտնում Թաներ Աքչամին՝ գրքի թարգմանության թույլտվության  և Ժիրայր Նշանյան հիմնադրամին`  հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակությունը հովանավորելու համար:
Գրքի թարգմանության և հրատարակության գաղափարն իրականացվաեց  գերաշնորհ տեր Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի ջանքերի շնորհիվ, ինչի համար հայտնում ենք խորին շնորհակալություն:

В Ереване издана книга известного турецкого историка Танера Акчама о насильственной исламизации армян
Книга состоит из трех разделов.
В первом автор говорит о невозможности беспристрастно заниматься в Турции вопросом Геноцида армян, о трудностях, испытанных им в этом деле, а также о гонениях, организованных против него государством.
Во втором разделе представлена история дискриминационного и предвзятого обсуждения, развернувшегося вокруг туркоязычного издания   мемуаров армянского офицера Саркиса Торосяна, в годы Первой мировой войны служившего в Османской армии. В ходе обсуждений в отношении Акчама вновь возникает большая волна клеветы, необоснованных обвинений и гонений.
В третьем разделе автор на основе большого фактического материала представляет политику насильственной исламизации и ассимиляции армян в 1915-1918гг. Эти малоизвестные явления истории Т.Акчам оценивает, как структурные элементы Геноцида армян.
Книга переведена и подготовлена к изданию Центром изучения вопросов западных армян.
С турецкого ее перевела Мелине Анумян.
Ответственный редактор Айказун Алврцян.
Книга переведена под патронатом фонда «Жирайр Ншанян» в память невинных жертв Геноцида армян 1915 года.
Центр изучения вопросов западных армян выражает признательность Танеру Акчаму за разрешение перевести книгу и фонду «Жирайр Ншанян» за спонсирование перевода и издания книги.
�?дея перевода и издания книги осуществлена благодаря усилиям архиепископа Вигена Айказяна, за что выражаем глубокую благодарность.