Երևանում լույս տեսավ հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի գիրքը՝ հայերի բռնի իսլամացման վերաբերյալ
Առաջին բաժնում հեղինակը խոսում է Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցով անաչառ կերպով զբաղվելու անհնարինության, այդ գործում իր կրած դժվարությունների և պետության կողմից իր դեմ կազմակերպված հալածանքների մասին:
Երկրորդ բաժնում ներկայացվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ օսմանյան բանակում ծառայած հայազգի սպա Սարգիս Թորոսյանի հուշերի թուրքերեն հրատարակության շուրջ ծավալված խտրական ու կողմնակալ քննարկումների պատմությունը, որի ընթացքում Թ. Աքչամի նկատմամբ դարձյալ սկիզբ է առնում զրպարտությունների, անհիմն մեղադրանքների և հալածանքների մի մեծ արշավ:
Երրորդ բաժնում հեղինակը հարուստ փաստական հենքի վրա ներկայացնում է հայերի բռնի իսլամացման և ուծացման քաղաքականությունը 1915-1918 թթ.: Թ. Աքչամը պատմությանը քիչ հայտնի այս երևույթները գնահատում է որպես Հայոց  ցեղասպանության կառուցվածքային տարրեր:
Գիրքը թարգմանվել եւ հրատարակության է պատրաստվել Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնում:
Թուրքերենից թարգմանեց Մելինե Անումյանը:
Պատասխանատու խմբագիր` Հայկազուն Ալվրցյան:
Գիրքը թարգմանվեց Ժիրայր Նշանյան հիմնադրամի հովանավորությամբ՝ ի հիշատակ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության  անմեղ նահատակների:
Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնն  իր երախտագիտությունն է հայտնում Թաներ Աքչամին՝ գրքի թարգմանության թույլտվության  և Ժիրայր Նշանյան հիմնադրամին`  հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակությունը հովանավորելու համար:
Գրքի թարգմանության և հրատարակության գաղափարն իրականացվաեց  գերաշնորհ տեր Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի ջանքերի շնորհիվ, ինչի համար հայտնում ենք խորին շնորհակալություն:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/0000-001.jpg)
Famous Turkish historian Taner Akçam has released a three-part book devoted to the forceful Islamization of the Armenians.
In the first part, the author talks about the impossibility of being impartially involved in examining the issue of the Armenian Genocide in Turkey, the hardships that he has faced and the government’s repressions against him.
In the second part, Akçam presents the biased and discriminatory discussions on the release of his Turkish version of the memoirs of Sargis Torosyan (an Armenian officer who was serving in the Ottoman Turkish army during WWI), during which Turkey launched another large-scale campaign of slander, groundless allegations and repressions against him.
In the third part, the author presents the policy on forceful Islamization of the Armenians and assimilation between 1915 and 1918 with numerous facts. Akçam views these less known phenomena as structural elements of the Armenian Genocide.
The book has been translated and prepared for publication at the Center for Research on Western Armenians’ Issues.
Article was translated from Turkish into Armenian by Meline Anumyan
Responsible editor: Haykazun Alvrtsyan
The book was translated under the sponsorship of the Jirair Nshanyan Foundation and in memory of the innocent martyrs of the Armenian Genocide of 1915.
The Center for Research on Western Armenians’ Issues expresses its gratitude to Taner Akçam for permitting the translation of the book and to the Jirair Nshanyan Foundation for sponsoring the Armenian translation and publication of the book.
The translation and publication of the book was made possible through the efforts of Archbishop Vigen Aykazyan, for which we express our deep gratitude.