Ամերիկահայերը շարունակում են դատական կարգով պահանջել Ինջիրլիքի ռազմաբազայի իրենց հողակտորները
ԱՄՆ քաղաքացիներ Ալեքս Բակալյանը, Անաիս Հարությունյանը և Ռիտա Մահդեսյանը շարունակում են դատական կարգով հետ պահանջել 1915-1923թթ թուրքական պետության կողմից բռնագրավված իրենց հարազատներին պատկանած հողակտորները, որոնց մի մասի վրա կառուցված է ՆԱՏՕ-ի կողմից շահագործվող Ինջիրլիքի ավիաբազան:
Ըստ Թուրքիայում հրատարակվող «Ակoս» հայկական թերթի կայքի` օգոստոսի 4-ին ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի վճռաբեկ դատարանում տեղի է ունեցել «Բակալյանը և Դավոյանն ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության (ԹՀ), ԹՀ կենտրոնական բանկի և Զիրաաթ բանկի» գործով դատական նիստը, գրում է ermenihaber.am-ը:
Կայքը հիշեցրել է, որ ցեղասպանությունից փրկվածների սերունդներ հանդիսացող Բակալյանը,  Հարությունյանը և Մահդեսյանը դեռևս 2013-ին դիմել էին Կալիֆորնիայի տարածքային դատարան պահանջելով կազմակերպել Ադանայի Ինջիրլիք շրջանում գտնվող և ԱՄՆ-ի կողմից նույնպես շահագործվող համանուն ավիաբազայի տարածքում և դրանից դուրս գտնվող մոտ 500 դյոնում հողատարածքը, որն ապօրինաբար խլվել է թուրքական պետության կողմից:
Պատասխանող կողմ հանդիսացող Թուրքիայի Հանրապետության կենտրոնական և Ziraat բանկերի փաստաբանները, վկայակոչելով ինքնիշխանության անձեռնմխելիության սկզբունքը, դատարանից պահանջել էին չեղյալ հայտարարել հայցը: Այն ժամանակ դատարանը հայցը մերժել էր` պատճառաբանելով, որ այդ հարցը քաղաքական բնույթ ունի, քանի որ կապված է ցեղասպանության հետ և դուրս է իր իրավասությունների շրջանակից: Դատարանի հայտարարության մեջ նշվել էր նաև, որ այդ հարցը պետք է քննարկվի ժողովրդի կողմից ընտրված գործիչների կողմից:
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ ամերիկյան վճռաբեկ դատարանի կողմից հօգուտ հայերի որոշում կայացնելու դեպքում 13 ամերիկաբնակ հայեր դատական կարգով կպահանջեն իրենց նախնիներին պատկանած հողակտորները, որոնք նույնպես գտնվում են ներկայիս ավիաբազայի տարածքում:
Նշվում է նաև, որ  եթե դատարանի կողմից հրապարակվելիք որոշման մեջ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հղում լինի, ապա դա կարող է ազդել նաև ցեղասպանության հարցում Վաշինգթոնի վարած քաղաքականության վրա:

Армяне Америки продолжают в судебном порядке требовать свои земельные участки военной базы «�?нджирлик»
Граждане США Алекс Бакалян, Анаис Арутюнян и Рита Махдесян продолжают в судебном порядке требовать конфискованные в 1915-1923гг. земельные участки, принадлежащие их родным, на части которых сооружена эксплуатируемая НАТО авиабаза «�?нджирлик»
Как сообщает сайт издающейся в Турции армянской газеты «Акос», 4 августа в кассационном суде штата Калифорния США состоялось судебное заседание по делу «Бакалян и Давоян против Турецкой Республики, Центрального банка ТР  и банка «Зираат», пишет ermenihaber.am.
Сайт напоминает, что являющиеся потомками спасшихся от Геноцида Бакалян, Арутюнян и Махдесян еще в 2013 году обратились в окружной суд Калифорнии с требованием организовать возвращение земельного участка, находящегося в районе �?нджирлик Аданы на территории одноименной авиабазы, эксплуатируемой также США, а также вне ее общей площадью 500 дюном, незаконно отобранного   Турецким государством.
Адвокаты стороны-ответчика Центрального банка Турецкой Республики и банка «Зираат», ссылаясь на принцип неприкосновенности суверенитета, потребовали у суда объявить иск недействительным. Суд в то время отклонил иск, мотивируя тем, что он носит политический характер, поскольку связан с Геноцидом армян и находится вне его юрисдикции. В заявлении суда отмечалось также, что этот вопрос должен рассматриваться деятелями, избранными народом.
�?сточник сообщает, что в случае принятия американским кассационным судом решения в пользу армян 13 проживающих в Америке армян в судебном порядке потребуют принадлежащие их предкам земельные участки, также находящиеся на территории нынешней авиабазы.
Отмечается также, что если в принятом судом решении будет ссылка на Геноцид армян, то это может повлиять также на политику, проводимую Вашингтоном в вопросе Геноцида армян.