Վլադիմիր Սպիվակովը Գյումրիին բարեգործական համերգ կնվիրի
Համաշխարհային մեծության երաժիշտ, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վլադիմիր Սպիվակովի նոյեմբերին կայանալիք այցը Հայաստան հավակնում է դառնալ այս աշնան ամենակարևոր մշակութային իրադարձություններից մեկը: Անվանի երաժիշտը և Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեր երկիր են ժամանելու Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում: Նախանշված առաջին համերգը կկայանա Երևանի «Արամ Խաչատրյան» ֆիլհարմոնիկ մեծ համերգասրահում նոյեմբերի 10-ին, երկրորդը` նոյեմբերի 11-ին Գյումրիի դրամատիկական թատրոնում։ «Երևանյան համերգը նվիրվելու է Հայաստանի կամերային նվագախմբի հիմնադիր Զարեհ Սահակյանցի հիշատակին»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Տեր-Հովակիմյանը:
Նրա խոսքով` կայանալիք համերգների ընթացքում հանդես են գալու հրաշալի մենակատարներ հետաքրքիր ծրագրով: «Վլադիմիր Սպիվակովի հետ Հայաստան կվերադառնա նաև դաշնակահար Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, ով Հայաստանի պետական եևրիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ ունեցավ հոկտեմբերի 17-ին»,- պատմեց Տեր-Հովակիմյանը: Նա տեղեկացրեց, որ Գյումրիում կայանալիք համերգը բարեգործական է լինելու: Դա պայմանավորված է նաև այն առանձնահատուկ վերաբերմունքով, որը տածում է մաեստրո Սպիվակովը Գյումրիի հանդեպ: «Կարծում եմ շատ սպասված համերգներ են լինելու»,- հավելեց «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Սպիվակովի գլխավորությամբ նոյեմբերի 10-ին կներկայացնի դասական երաժշտության երեկո: Համերգի ընթացքում կատարումներով հանդես կգան Ալեքսանդր Ռոմանովսկին (դաշնամուր, Ուկրաինա/Իտալիա), Վասիլիա Լադյուգան (բարիտոն, Ռուսաստան), Ջուլիետա Գալստյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա) և Գևորգ Հակոբյանը (բարիտոն, Հայաստան)։
Վլադիմիր Սպիվակովը, 1988 թվականին տեղեկանալով երկրաշարժի բոթի մասին, մեկնել է Գյումրի և համերգներ է ունեցել: 2008 թվականին իր ղեկավարած «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային նվագախմբի հետ երկրաշարժից 20 տարի անց նա կրկին եկել է Գյումրի:
Սպիվակովի մասին ռուսաստանյան բազմաթիվ առաջատար հեռուստատեսային ֆիլմերում առանձնահատուկ հուզմունք առաջացնող նյութ է դարձել այն, որ երկրաշարժից հետո Գյումրիում ունեցած համերգներից մեկի ժամանակ Սպիվակովը գոբելենագործ մի գորգ է նվեր ստացել ծաղրածուի պատկերմամբ: Գորգի հեղինակը մի երեխա էր, ով զոհ էր դարձել աղետալի երկրաշարժին: 1998 թվականին` ուղիղ 10 տարի անց, անվանի դիրիժորը եւս մեկ գորգ է նվեր ստացել: Գորգի հեղինակը մի երեխա էր, ով ծնվել է դեկտեմբերի 7-ին և ում ծնողները զոհվել են հենց այդ օրը։
Սպիվակովին Հայաստանի հետ կապող ամուր օղակներից մեկը կինն է, դերասանուհի, հաղորդավարուհի Սատի (Սաթենիկ) Սպիվակովան, ով նաև անվանի ջութակահար Զարեհ Սահակյանցի դուստրն է:

Vladimir Spivakov to give charity concert in Gyumri
World renowned musician, People’s Artist of the USSR Vladimir Spivakov’s upcoming visit to Armenia in November pretends to become one of the most significant cultural events in Armenia this year. The renowned musician and the Russian Philharmonic Orchestra will be arriving in Armenia on the sidelines of the Aram Khachaturian International Festival. Their first concert is scheduled to be held at Aram Khachaturian Large Concert Hall on November 10, and the second one will be held at the Dramatic Theater in Gyumri on November 11. “The concert in Yerevan will be dedicated to the memory of founder of the Chamber Orchestra of Armenia Zareh Sahakyants,” Aram Khachaturian Cultural Foundation’s executive director Anna Ter-Hovakimyan mentioned in an interview with ArmenPress.
According to Ter-Hovakimyan, the upcoming concerts will include interesting performances by wonderful solo performers. “Pianist Alexander Romanovsky will be returning to Armenia with Vladimir Spivakov after his performance with the State Youth Orchestra of Armenia on October 17,” Ter-Hovakimyan said. Ter-Hovakimyan informed that the concert in Gyumri will be a charity concert and is due to maestro Spivakov’s special attitude towards Gyumri. “I think the concerts will be anticipated,” the executive director of Aram Khachaturian Cultural Foundation said.
Spivakov’s Russian Philharmonic Orchestra will give a classical music concert on November 10 with performances by Alexander Romanovsky (piano, Ukraine/Italy), Vasilia Ladyuza (baritone, Russia), Julieta Galstyan (mezzo-soprano, Switzerland) and Gevorg Hakobyan (baritone, Armenia).
In 1988, Vladimir Spivakov found out about the Spitak Earthquake and traveled to Gyumri to give concerts. In 2008, his “Virtuosos of Moscow” Chamber Orchestra visited Gyumri 20 years after the earthquake.
The touching part of several top Russian TV films about Spivakov is that during one of his concerts in Gyumri following the earthquake, Spivakov received a gobelin carpet with the picture of a clown prepared by a child who had become a victim of the devastating earthquake. In 1998, the renowned conductor received another carpet as a gift, and this time it was made by a child who was born on the day of the earthquake (December 7th) and whose parents had died on that day.
Spivakov’s wife, actress, host Sati (Satenik) Spivakov, who is also the daughter of renowned violinist Zareh Sahakyants, strongly links Spivakov to Armenia.