Սահմանամերձ Կողբ գյուղում Թումո կբացվի
Այսօր Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն ու «Կողբ» կրթության, մշակույթի և սպորտի զարգացման հիմնադրամը կնքել են Փոխըմբռնման հուշագիր Տավուշի մարզի` սահմանամերձ Կողբ գյուղում Թումո կենտրոն բացելու մասին:
Նախաձեռնությունը իրականություն կդառնա «Կողբ» կրթության, մշակույթի և սպորտի զարգացման հիմնադրամի և Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի համագործակցության, ինչպես նաև արգենտինահայ բարերարներ Պողոս Էքսերցեանի, Գրիգոր Սիմսիրողլու, Նշան Դևեդջյանի և այլ բարեգործների աջակցության շնորհիվ:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնից տեղեկացնում են, նախատեսվում է, որ կենտրոնի շինարարությունը կմեկնարկի այս տարվա սեպտեմբերին, իսկ ուսումնական գործընթացը կսկսի 2018 թվականին: Այն նախատեսված կլինի առնվազն 600 ուսանողի համար։ Կենտրոնում կիրականացվի նույն ծրագիրը, և կդասավանդեն նույն մասնագետները, ինչ Երևանի, Դիլիջանի, Գյումրիի և Ստեփանակերտի Թումոներում, ինչպես նաև Կողբ կհրավիրվեն միջազգային մասնագետներ, ովքեր իրենց փորձով կկիսվեն պատանիների հետ:
Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազեանը նշել է. «Թումոն տարեցտարի ավելի հասանելի է դառնում Հայաստանի զանազան հատվածներում բնակվող պատանիների համար: Կողբ հիմնադրամի հետ այս համագործակցությունը հատկապես ենք կարևորում, քանի որ այն՝ մի քանի համայնք միավորելով, հնարավորություն կտա Թումոն տարածել ավելի փոքր բնակավայրերում: Կողբի Թումոն կընդգրկի ոչ միայն Կողբի, այլ նաև Նոյեմբերյանի, Բերդավանի և մոտակա գյուղերի պատանիներին, ովքեր կկարողանան մասնագիտանալ և արդիական հմտություններ ստանալ, ինչպես նաև ապագայում աշխատել տեղում և առցանց, առանց լքելու իրենց ծննդավայրը և զարգացնելով այն»:
«Կողբ» հիմնադրամի հոգեբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Բարսեղյանը վստահություն է հայտնել, որ 2018թ.-ին Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կողբ, Բերդավան,Նոյեմբերյան և այլ համայնքների երեխաների համար դռները կբացի Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների ժամանակակից կենտրոնը, ինչը կնպաստի երեխաների արտադպրոցական կրթությանը և մրցունակությանը, ինչպես նաև այդ համայնքներում ընդհանրապես կյանքի որակի բարելավմանը»:
Կողբի Թումոյի ուսանող կկարողանան դառնալ 12-18 տարեկան պատանիները: Ուսումը կենտրոնում՝ ինչպես և բոլոր քաղաքների Թումոներում, անվճար կլինի:

В приграничном селе Кохб откроется филиал «Тумо»
Сегодня Центр креативных технологий “Тумо” и Фонд развития образования, культуры и спорта “Кохб” подписали меморандум о взаимопонимании о создании в приграничном селе Кохб Тавушской области Армении центра «Тумо».
�?нициатива станет реальностью в сотрудничестве Фонда развития образования, культуры и спорта “Кохб” и  образовательного фонда «Симонян», а также при содействии армянских благотворителей из Аргентины Погоса Эксерцеана, Григора Симсирохлу и Ншана Деведжяна.
�?з центра креативных технологий «Тумо» сообщают, что строительство центра, предположительно, стартует  в сентябре нынешнего года, а учебный процесс начнется в 2018 году. Он предусматривается минимум на 600 студентов. В центре будет реализовываться та же программа и преподаваться те же предметы, что и в Ереванском, Дилижанском, Гюмрийском и Степанакертском центрах «Тумо», в Кохб будут приглашаться  международные специалисты, которые поделятся с юношами своим опытом.
Директор «Тумо» Мари Лу Папазян отметила: «Тумо» год от года становится все более доступным юношам, проживающим в различных регионах Армении. Этому сотрудничеству с фондом «Кохб» придаем особую важность, поскольку, объединяя несколько общин, он даст возможность  распространить «Тумо» в более малонаселенных пунктах. «Тумо» Кохба  охватит юношей не только Кохба, но и Бердавана, Ноемберяна и близлежащих сел, которые смогут специализироваться и приобрести современные знания, а также впоследствии работать на месте в режиме онлайн, не покидая родные места и развивая их», – сказала она.
Председатель совета попечителей фонда «Кохб» Арман Барсегян выразил уверенность, что в 2018 году для детей Кохба, Бердавана, Ноемберяна и других в приграничных общин Тавушской области современный центр креативных технологий «Тумо» откроет свои двери, что поспособствует внешкольному образованию детей и повышению их конкурентоспособности, а также улучшению качества жизни в этих общинах в целом.
Студентами центра «Тумо» Кохба смогут стать юноши в возрасте 12-18 лет. Обучение, как и в центрах «Тумо» остальных городов, будет бесплатным.