Արամ Ա-ն այցելել է կարիքավոր և ծնողազուրկ երեխաների «Թռչնոց բույն»
Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսն այցելել է կաթողիկոսարանի հովանու տակ գործող «Թռչնոց բույն» հաստատություն: Ինչպես «Արﬔնպրես»-ին տեղեկացրին կաթողիկոսարանից, Վեհափառ Հայրապետը հանդիպել է հաստատության տնօրինության հետ և ծանոթացել է դրա գործունեությանն ու ապագա ծրագրերին: Արամ Ա-ն այցելել է «Թռչնոց բույն»-ի տարածքում գտնվող Հայոց ցեղասպանության որբերի «Արամ Պեզիքյան» թանգարան:
Նորին Սրբության այցելությունը զուգադիպել է թանգարանի պաշտոնական բացման առաջին ամյակին։ Նա ﬔծ գոհունակությամբ լսել է պատասխանատուների ներկայացրած առաջին տարվա ամփոփ զեկույցը և բարձր գնահատել տարվող աշխատանքը։ Այցելության ավարտին կաթողիկոսարանի «Կիլիկիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ընթացքում Արամ Ա-ն նշել է, որ «Թռչնոց բույն»-ի անցյալը ծանոթ է հայ ժողովրդի զավակներին, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հազարավոր որբեր այստեղ են ապրել ու դաստիարակություն ստացել:
«Այսօր ևս կարևոր առաքելության է կոչված «Թռչնոց բույն»-ը։ Այս նվիրական հաստատությունը պատսպարում է աﬔնից շատ խնամքի կարիքը ունեցող ﬔր ժողովրդի զավակներին՝ որբերին և կարիքավոր ու ծնողազուրկ երեխաներին։ Հետևաբար, սփյուռքի ﬔր զավակները պետք է շարունակեն նյութապես նեցուկ լինել այս հաստատությանը»,-ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը։
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության որբերի «Արամ Պեզիքյան» թանգարանին` նա նշել է. «Ահավասիկ նվիրական կառույց է: Ուրախությամբ ու արդար հպարտությամբ կցանկանայի հաստատել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի աﬔնակարևոր ձեռնարկներից ﬔկը եղավ այս թանգարանի հիﬓումը, ինչը հնարավոր դարձավ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության բարերարներ տեր և տիկին Ալեքքո և Անի Պեզիքյանների իշխանական բարերարությունը: Այս թանգարանը սովորական թանգարան չէ, այն վկայարան է: Ուրախ ենք տեղեկանալ, որ թանգարանը ﬔկ տարվա ընթացքում 7 հազար հայ և օտար այցելուներ է ունեցել»։

Арам I посетил «Птичье гнездо» нуждающихся детей и сирот
Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам I посетил «Птичье гнездо», функционирующее под патронатом Католикосата. Как сообщили «Арменпресс» из Католикосата, Верховный Патриарх встретился с дирекцией учреждения, ознакомился с деятельностью и предстоящими программами. Арам I посетил действующий на территории «Птичьего гнезда» музей сирот Геноцида армян «Арам Пезикян».
Посещение Его Святейшеством совпало с первой годовщиной открытия музея. Он с большим удовлетворением заслушал краткий отчет ответственных и высоко оценил проделанную работу. В интервью, данном по завершении визита телекомпании «Киликия» Католикосата, Арам I отметил, что прошлое «Птичьего гнезда» знакомо сынам армянского народа, поскольку тысячи сирот, переживших Геноцид армян, здесь жили и воспитывались.
«Птичье гнездо» и сегодня выполняет важнейшую миссию. Это учреждение дает приют самым нуждающимся сынам нашего народа и сиротам. Соответственно, наши сыны в Диаспоре должны продолжать материально поддерживать это учреждение», – сказал Католикос Великого Дома Киликийского.
Коснувшись музея сирот Геноцида армян «Арам Пезикян», он сказал: «Это священная структура. С радостью и гордостью хочу подтвердить, что одним из самых важных мероприятий 100-летия Геноцида армян стало основание этого музея, что стало возможным при щедрости благотворителей Католикосата Великого Дома Киликийского Алекко и Ани Пезикянов. Это не обычный музей – это свидетельство. Рады, что в течение года музей принял 7 тысяч посетителей – армян и иностранцев».