Ռազմական հեղաշրջման փորձ Թուրքիայում. շատ խռովարարներ ձերբակալվել են
Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման փորձ։ Իշխանությունները հայտնում են, որ զոհվել է 60 մարդ, 336 խռովարար ձերբակալվել է։
Իր երկրորդ ելույթում նախագահ Ռեջեփ Թաիպ Էրդողանը հատարարել է, որ հեղաշրջման վերջնական ճնշման համար քիչ ժամանակ է մնացել։ Նա նաեւ հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերում «մաքրում» կիրականացնի։ Նրա խոսքով՝ ապստամբության բոլոր մասնակիցները թանկ կվճարեն՝ հայտնում է «Ռոյթերը»։
Իրենց հերթից խռովարար զինվորներն գլխավոր շտաբի էլեկտրոնային փոստից տեղեկություն են տարածել, որ շարունաելու են պայքարը։ Դրանք իրենց անվանել են «Տանը խաղաղության համար շարժումը» եւ կոչ արել քաղաքացիներին փողոց դուրս չգալ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
Ռազմական հեղաշրջման մասնակիցներն ակտիվ գործողություններն սկսել են ուրբաթ երեկոյան։ Առաջինը հեղաշրջան մասին պետական հեռուստատեսությամբ հայտարարել է վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը։ Նրա ելույթի ժամանակ, ըստ «Ռոյթերի» եւ CNN Turk- ի Անկարայում հայտնվել են ռազմական ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ, փողոցում՝ տանկեր, լսվել կրակոցներ։ Տանկեր հայտնվել են նաեւ Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայանում։
Վարչապետի ելույթից հետո խռովարարների կողմից գրավված TRT հեռուստակայանի եթերում հնչեց է հեղաշրջման կազմակերպիչների հայտարարությունը, որոնք նշում էին, որ դա արվել է երկրում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար եւ ձեւավորում են «Խաղաղության կառավարություն»։ Սակայն հայտարարությունը հրապարակել էր ոչ թե խռովարարների ներկայացուցիչը, այլ՝ հաղոդավարը։
Ավելի ուշ CNN Turk- ի եթերում հայտնվել է Էրդողանը ժողովրդին ուղղված իր առաջին ելույթով։ Ի դեպ՝ այն հեռարձակվել է iPhone- ի FaceTime- ի միջոցով։ Նա կոչ էր արել ժողովրդին դուրս գալ փողոց եւ «պաշտպանել ժողովրդավարությունը»։
Դրանից հետո Անկարայի եւ Ստամբուլի բազմաթիվ բնակիչներ փողոց են դուրս եկել, շրջափակել տանկերը, փորձել վնասել ծանր տեխնիկան, գրում է armradio.am-ը։

Попытка военного переворота в Турции: многие заговорщики арестованы
В Турции произошла попытка военного переворота. Власти сообщают о гибели 60 человек. 336 заговорщиков арестованы.
В своем втором выступлении президент Реджеп Тайин Эрдоган заявил, что до окончательного подавления мятежа остается мало времени. Он также заявил, что в Вооруженных силах страны будет проведена «чистка». По его словам, все участники мятежа дорого заплатят, сообщает «Рейтер».
В свою очередь, мятежные военные по электронной почте Генерального штаба разослали сообщение, что намерены продолжать борьбу. Она назвали себя «Движение за мир в доме» и призвали граждан не выходить на улицы из соображений безопасности.
Участники военного переворота приступили к активным действиям в пятницу вечером. Первым по государственному телевидению о перевороте заявил премьер-министр Бинали Йилдирим. Во время его выступления, как сообщают «Рейтер» и CNN Turk, над Анкарой появились военные самолеты и вертолеты, а на улицах – танки, были слышны выстрелы. Танки появились и в окрестностях Стамбульского аэропорта имени Ататюрка.
После выступления премьер-министра в эфире захваченной мятежниками телестанции TRT прозвучало заявление организаторов переворота, которые отмечали, что это сделано для защиты в стране демократии и прав человека и формируется «правительство мира». Однако огласила заявление не представитель мятежников, а ведущая.
Позднее в эфире CNN Turk появился Эрдоган с первым обращением к народу. Кстати, оно транслировалось посредством iPhone и FaceTime. Он призвал народ выйти на улицы и «защитить демократию».
После этого многие жители Анкары и Стамбула вышли на улицы, окружили танки, пытались повредить тяжелую технику, сообщает armradio.am.