Ազնուափա´յլ Տիկին Յակոբեան,
Հոկտեմբերի Մէկը յիշարժան օր է սփիւռքահայ բոլոր կառոյցներուն համար։ Յիշարժան՝ շնորհիւ 1 Հոկտեմբեր 2008-ին ստեղծուած Սփիւռքի նախարարութեան եւ մանաւանդ անցնող հինգ տարիներու ընթացքին անոր մշակած եւ իրագործած ծրագիրներուն եւ տարած հսկայական աշխատանքին՝ ի խնդիր Հայաստան-Սփիւռք համագործակցութեան ամրապնդումին, հայապահպանութեան եւ Սփիւռքի ներուժի յայտնաբերման ու համախմբումին։ Ծրագիրներ ու աշխատանքներ, որոնց յաջողութեամբ պսակումին մէջ անուրանալի է անձնապէս Ձեր նուիրեալ, իմաստուն, շրջահայեաց ու անխոնջ աշխատանքը:
Ձեր գլխաւորած գերատեսչութեան հնգամեակին առիթով ջերմօրէն կը շնորհաւորենք Ձեզ եւ Ձեր գլխաւորած աշխատակազմը՝ Ձեզի մաղթելով քաջառողջութիւն, յարատեւութիւն եւ ամենայն բարիք:

Достопочтенная госпожа Акопян
Первое октября – знаменательный день для всех структур армянской Диаспоры. Знаменательный, благодаря созданному 1 октября 2008 года Министерству Диаспоры и тем более разработанным и реализованным им за  эти пять лет программам, огромной работе на благо укрепления взаимодействия Армения-Диаспора, сохранения армянства, выявления и сплочения армянского потенциала. Программы и работа, успех которых неумолим, особенно Вашей самоотверженной, мудрой и дальновидной   деятельности.
По случаю пятой годовщины руководимого Вами ведомства горячо поздравляем Вас и руководимый Вами коллектив, желаем крепкого злоровья, долголетия и всяческих благ.