Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի ուխտավորների
Հուլիսի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի ավելի քան 30 ուխտավորների` ուղեկցությամբ Բոստոնի Ս. Երրորդություն եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Վազգեն քահանա Կուզույանի և Մինեսոտայի Ս. Սահակ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Թադեոս քահանա Բարսեղյանի: Այս մասին հայտնում են Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Հանդիպմանն Ամենայն Հայոց Հայրապետը, ողջունելով ուխտավորներին, գոհունակությամբ նշեց, որ հաճելի է տեսնել նրանց ներկայությունը Հայրենիքում և հատկապես համայն հայության հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում: Հայոց Հայրապետը կարևորեց աշխարհասփյուռ հայոց թեմերից նման ուխտագնացությունների կազմակերպումը, որոնց շնորհիվ հայորդիները հնարավորություն են ունենում իրենց ուխտը վերանորոգելու և ոգեշնչվելու, ինչպես նաև առավել զորանալու իրենց ազգային ինքնությամբ:
Իր հայրապետական օրհնությունը բերելով ուխտավորներին` Նորին Սրբությունը բարձր գնահատեց նրանց հավատարմությունը հանդեպ հայոց նվիրական սրբությունները և ազգային հարուստ ժառանգությունը: Վեհափառը վերհիշեց նաև ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմ իր կողմից կատարված հովվապետական այցելությունները, որոնց ընթացքում մշտապես նկատելի է եղել սերը Հայ Եկեղեցու նկատմամբ և բացառիկ նվիրումը ազգային-եկեղեցական կյանքին:
Վերջում Նորին Սրբությունն առ Աստված աղոթքով մաղթեց, որ Տերն իր մշտական օրհնության ներքո պահի ու պահպանի ամենքին սիրո և նախանձախնդրության բարձր գիտակցության մեջ:

Католикос Всех армян принял паломников Восточной армянской епархии США
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 10 июля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял 30 паломников из Восточной армянской епархии США, которых сопровождали духовный пастырь церкви Св.Еррордутюн Бостона иерей Вазген Кузуян и духовный пастырь церкви Св.Саак Миннесоты иерей Тадеос Барсегян. Об этом сообщает информационная служба Первопрестола.
Приветствовав паломников, Католикос Всех армян с удовлетворением отметил, что приятно видеть их на Родине, и особенно в духовном центре всего армянства Первопрестольном Святом Эчмиадзине. Он отметил важность организации подобных паломничеств из армянских епархий, разбросанных по всему миру, благодаря которым сыны армянского народа имеют возможность совершить свой обет и воодушевиться, а также еще более укрепить свою национальную идентичность.
Даровав свое патриаршее благословение паломникам, Его Святейшество высоко оценил их верность священным армянским святыням и богатому национальному наследию. Он вспомнил также свои пастырские визиты в Восточную армянскую епархию США, в ходе которых постоянно была заметна любовь к Армянской церкви и исключительная преданность национально-церковной жизни.
В заключение Его Святейшество вознес молитву Богу о том, чтобы Владыка своим благословением хранил всех в любви и мире.