Հայ գործարարները կֆինանսավորեն Արցախում ապրիլին ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների ﬕությունը կֆինանսավորի Արցախում ապրիլյան քառօրյա պատերազﬕ հետևանքով ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները: Այս մասին «Արﬔնպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների ﬕության նախագահ Արսեն Ղազարյանը: «Մեր խորհրդի նիստից հետո որոշվեց, որ տարվա ծրագիրը լինելու է Լեռնային Ղարաբաղում ավերված տների վերականգնումը: Ըստ հաշվարկների յուրաքանչյուր ավերված տունը կարժենա 25 մլն դրամ:
Պատերազﬕ հետևանքով ﬖասվել է 200 տուն, որից 80-ը հիﬓահատակ ավերվել է: Այսինքն` այդ 80-ի դեպքում նորը պետք է կառուցվի, ﬓացածը վերանորոգվելու են: Հիմա ﬕությունն իր վրա է վերցնում 10 տների կառուցման աշխատանքների ծախսը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ ﬕնչև տարվա վերջ այդ գումարները կհատկացվեն, որ տները կառուցվեն և մարդիկ կարողանան վերադառնալ իրենց տները: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ ﬕայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը:
Ադրբեջանական զինուժի կողﬕց ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների: Արցախի գլխավոր դատախազության տվյալներով Ադրբեջանը քառօրյա պատերազﬕ հրահրումով ԼՂՀ -ին հասցրել է 779 ﬕլիոն դրաﬕ ﬖաս:

Armenian businessmen to finance construction of 10 homes destroyed during four-day Artsakh war
The Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia will finance construction of 10 homes that were destroyed during the four-day war that took place in Artsakh in April. This is what President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazaryan stated in an interview with “Armenpress”. “Our board decided that this year’s plan will be to restore the homes that have been destroyed in Nagorno-Karabakh. According to estimates, each destroyed home will cost AMD 25 million.
The war destroyed 200 homes, of which 80 have been completely destroyed, meaning 80 new homes need to be built. The rest will be restored. The Union will be covering the expenses for construction of 10 homes,” Arsen Ghazaryan said. He informed that the funds would be allocated by the end of this year. On the night of 1 April and on the morning of 2 April, Azerbaijan unleashed large-scale military attacks along the entire length of the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan line of contact, bombarding not only the military positions of the Armenian armed forces, but also peaceful settlements.
On 2 April, the Azerbaijani army fired missiles towards Martuni with the MM-21 (“Grad”) missile system, killing 12-year-old Vaghinak Grigoryan and injuring two children. On 3 April, it was announced that the Azerbaijanis had monstrously executed, tortured and maimed three peaceful civilians the day before. Based on the statistics provided by the Prosecutor General’s Office of Artsakh, the four-day war unleashed by Azerbaijan caused the NKR AMD 779 million in damages.