Վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերություններն ակտիվ զարգացում են ապրել
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը բարձր և արդյունավետ է գնահատել դեսպանի գործունեությունը մեր երկրում, ինչը նպաստել է Հայաստանի և Հունաստանի միջև քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացումն ու առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը, ինչի համար առկա է մեծ ներուժ: Այս համատեքստում, վարչապետն ընդգծել է հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեության անհրաժեշտությունը:
Իոաննիս Տայիսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին սերտ համագործակցության համար և նշել, որ վերջին տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերություններն ակտիվ զարգացում են ապրել: Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ հետագայում ևս հայ-հունական փոխգործակցությունը կշարունակի զարգանալ և ամրապնդվել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության մի շարք ճյուղերում:
Հայ-հունական հարաբերությունների զարգացման առումով զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ տարբեր մակարդակի փոխայցելությունները: Կողմերը հեռանկարային են համարել փոխգործակցության ընդլայնումը կրթության, պաշտպանության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում: Հովիկ Աբրահամյանը և Իոաննիս Տայիսը քննարկել են հայ-հունական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ավարտին վարչապետը դեսպան Տայիսին մաղթել է նորանոր հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում:

Премьер-министр принял посла Греции в Армении
Премьер-министр Овик Абраамян принял Чрезвычайного и полномочного посла Греческой Республики в Республике Армения �?оанниса Таиса в связи с завершением дипломатической миссии в нашей стране.
Премьер-министр высоко оценил деятельность посла в нашей стране как эффективную, которая способствовала дальнейшему развитию и укреплению политических и экономических отношений между Арменией и Грецией. Глава Правительства отметил важность активизации экономического сотрудничества и роста объемов торгового оборота между двумя странами, для чего имеется большой потенциал. В этом контексте Премьер-министр подчеркнул необходимость активной деятельности армяно-греческой межправительственной комиссии.
�?оаннис Таис поблагодарил Премьер-министра за тесное сотрудничество и отметил, что в течение последних лет отношения между двумя странами активно развивались. Посол выразил уверенность, что и в дальнейшем армяно-греческое сотрудничество продолжит развиваться и укрепляться в разных сферах, в том числе в ряде отраслей экономики.
В плане развития армяно-греческих отношений собеседники отметили важность взаимных визитов. Стороны сочли перспективным расширение сотрудничества в сферах образования, обороны, туризма, сельского хозяйства и в других областях. Овик Абраамян и �?оаннис Таис обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-греческих отношений.