Հայաստանը սոցիալական առաջընթացի վարկանիշում 67-րդն է
Միջազգային հետազոտական The Social Progress Imperative նախագծի վերլուծական խումբը հրապարակել է 2016թ. սոցիալական առաջընթացի վարկանիշը, որում Հայաստանը 160 երկրների շարքում զբաղեցրել է 67-րդ հորիզոնականը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 160 երկրներից 27-ի վերաբերյալ տվյալներ դեռևս չեն հավաքագրվել:
Հայաստանն, ընդհանուր առմամբ, հավաքել է 66.05 միավոր: Մարդու հիմնական պահանջների բարելավման առումով Հայաստանը վարկանիշում 51-րդն է՝ ընդհանուր 85.26 միավորով: Բարեկեցության հիմունքներով Հայաստանը վարկանիշային ցուցակի 75-րդ հորիզոնականում է՝ ընդհանուր 69.26 միավորով: Հնարավորություններով Հայաստանը ընդհանուր 43.63 միավորով 85-րդն է:
«Մարդու հիմնական պահանջները» բաժնում Հայաստանի ցուցանիշները հետևյալն են` սննդի և առաջին բուժօգնության մատչելիություն` 96,35, ջրի և սանիտարական ծառայությունների մատչելիություն` 96,39, ապահովվածություն բնակտարածքով` 75,78:
«Մարդու բարեկեցության հիմքերը» անվանակարգում հիմնարար գիտելիքների հասանելիության առումով Հայաստանի ցուցանիշը  88,60 է, տեղեկատվության և հաղորդակցության միջոցների հասանելիության առումով` 75,35, առողջապահության մատչելիության առումով` 51,16, բնապահպանական կայունության առումով` 61,91:
«Մարդու զարգացման հնարավորություններ» բաժնում Հայաստանն ունի հետևյալ ցուցանիշները. անձնական իրավունքների մակարդակ` 39,73, անձնական ազատությունների մակարդակ` 48,16, հանդուրժողականություն և ներգրավվածություն` 39,96, առաջատար կրթության հասանելիություն` 46,68:
Սոցիալական առաջընթացի վարկանիշում  Վրաստանը  54-րդն է, Թուրքիան՝ 58-րդը, Ադրբեջանը՝ 77-րդ տեղում է, իսկ Իրանը 93-րդն է: Վարկանիշը գլխավորում է Ֆինլանդիան 90,06 ցուցանիշով: Առաջին 5-ում են տեղ են գտել Կանադան, Դանիան, Ավստրալիան  և Շվեյցարիան:  Վարկանիշը եզրափակում են Չադը, Աֆղանստանը, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը:
Սոցիալական առաջընթացի տեսանկյունից երկրների վարկանիշը որոշելիս՝ հաշվի են առնվում ավելի քան 50 ցուցանիշ, որոնք միավորվում են երեք անվանակարգերում:

Армения в рейтинге социального прогресса – на 67 месте
Аналитическая группа проекта The Social Progress Imperative опубликовала доклад о рейтинге на социальный прогресс, по которому Армения заняла 67-е место среди 160 стран.
Как передает «Арменпресс», данные о 27 из этих 160 стран пока не обобщены.
Армения набрала в общем зачете 66.05 баллов. По показателю удовлетворения основных потребностей человека Армения на 51-м месте, набрав 85.26 баллов. По степени благосостояния Армения на 75-м месте, набрав 69.26 баллов. По показателю возможностей Армения на 85-м месте, набрав 43.63 баллов.
В разделе «основных потребностей человека» показатели Армении следующие: доступность еды и первой медпомощи – 96,35, доступность воды и санитарных служб – 96,39, обеспеченность жильем – 75,78.
По степени благосостояния Армения набрала в номинации образование 88,60, доступность информационно-технологической и телекоммуникационной услуг – 75,35, доступность здравоохранения – 51,16, стабильность экологии – 61,91.
В разделе возможностей развития человека Армения набрала: уровень личных прав – 39,73, уровень личных свобод – 48,16, толерантность и вовлеченность – 39,96, доступность передового образования – 46,68.
В рейтинге на социальный прогресс Грузия заняла 54-е место, Турция – 58-е, Азербайджан – 77-е, �?ран – 93-е. Лидирует Финляндия, 90,06 баллов. В первой пятерке – Канада, Дания, Австралия, Швейцария. В конце списка – Чад, Афганистан, Центрально-Африканская Республика.