Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հերթական նախաձեռնությունը Արցախում
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 29-ին ընդունել է մարդասիրական առաքելության շրջանակում երկօրյա այցով Արցախ ժամանած՝ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի ներկայացուցիչներին` կառույցի հիմնադիր և խորհրդի ատենապետ Գարո Արմենի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության կազմում էր նաև հիմնադրամի խորհրդական Ջոն Էվանսը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հիմնադրամի մարդասիրական ծրագրերը կրթական և առողջապահական նպատակներով Արցախում կիրառելու հետ կապված հարցեր, որոնք նախատեսված են ուղղվելու ապրիլյան իրադարձություններից հետո գյուղերից տեղահանվածների, ինչպես նաև վիրավոր քաղաքացիների ու զինվորների բժշկական կարիքները հոգալուն:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ նրանց կողմից ցուցաբերվող շարունակական ուշադրության համար և կարևորել հիմնադրամի կողմից գյուղական բնակավայրերում իրականացվող կրթական ու առողջապահական ծրագրերը:
«Արցախում կրթության և առողջապահության ոլորտներում պայմանների բարելավման ուղղությամբ մեծածավալ ծրագրեր են իրականացվել, սակայն որակի ապահովման համար ժամանակակից մեթոդների կիրառումն անհրաժեշտ է, ինչը դուք փորձում եք ապահովել ձեր ծրագրերի միջոցով»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Կառավարության ղեկավարն իր առանձնահատուկ վերաբերմունքն է արտահայտել հիմնադրամի խորհրդական Ջոն Էվանսին, ով միջազգային հարթակներում, վարչապետի բնորոշմամբ, հայ դեսպանի առաքելություն է իրականացնում:«Համոզված եմ, որ Ձեր անունն իր ուրույն տեղն է ունենալու հայոց պատմության էջերում»,- դիմելով Ջ. Էվանսին՝ ասել է վարչապետը:
Հիմնադրամի ատենապետ Գարո Արմենը, ներկայացնելով իրենց ծրագրերը, կարևորել է կառույցի հատկապես «ՍՄԱՐԹ» նախաձեռնությունը, որի նպատակն է գյուղական բնակավայրերի, ժամանակակից տեխնոլոգիաների գործածության միջոցով, առաջխաղացման ապահովումը: Երկկողմանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն` որպես պիլոտային ծրագիր, Արցախում կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Վարչապետի առաջարկությամբ` հանրապետության գյուղերում նորաբաց համայնքային կենտրոնների սենյակներից մեկը կհատկացվի անհրաժեշտ ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումներով կահավորելու և այն նպատակային օգտագործելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև առողջապահության և կրթության ոլորտներում հնարավոր այլ ծրագրերի իրագործման հետ կապված մի շարք հարցեր: Կողմերը պայմանավորվել են, մասնավորապես՝ գյուղական բնակավայրերի բուժկետերի բուժքույրերի դասընթացների և դպրոցականների ամառային հանգստի կազմակերպման շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավիկ Ասրյանը, առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը և կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը:

Another initiative of the Children of Armenia Fund in Artsakh
On June 29, Prime Minister of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received representatives of the Children of Armenia Fund led by the organization’s founder and board chairman Garo Armen. The representatives are in Artsakh as part of a two-day humanitarian mission.
The Fund’s advisor John Evans was also part of the delegation.
During the meeting, the sides discussed the implementation of the Fund’s humanitarian programs in Artsakh for educational and healthcare purposes. The programs will be geared at taking care of the medical needs of those who were displaced from villages after the events that took place in April, as well as wounded soldiers and civilians.
Greeting the guests, the Prime Minister expressed gratitude for their ongoing support to Armenia and Artsakh and attached importance to the Fund’s educational and healthcare programs being carried out in rural settlements.
“Large-scale programs have been carried out to improve conditions in the education and healthcare sectors in Artsakh, but it is necessary to apply modern methods to ensure quality, and you try to ensure that quality through your programs,” Harutyunyan said.
The head of state expressed special attitude towards the Fund’s advisor John Evans who, according to the Prime Minister, carries out the mission of an Armenian ambassador at the global level. “I am certain that your name will have a special place in the pages of Armenian history,” the Prime Minister said as he addressed Evans.
Chairman of the board of the Fund Garo Armen presented the Fund’s programs and attached importance to the SMART initiative, which is aimed at ensuring progress in rural settlements through the use of state-of-the-art technologies. The sides reached an agreement on implementing it as a pilot program in Artsakh. By the proposal of the Prime Minister, one of the rooms of the new community centers in the villages of the Artaskh Republic will be allocated for installing the necessary state-of-the-art technological devices and for using it for its purpose.
Several issues related to the implementation of other possible programs in the education and healthcare sectors were also discussed during the meeting. The sides particularly agreed on organizing training courses for the nurses of rural clinics and the summer vacation of schoolchildren.
Minister of Education, Science and Sport of the Artsakh Republic Slavik Asryan, Minister of Health Karine Atayan and Chief of Staff of the Government-Minister Levon Grigoryan were also participating in the meeting.