Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հռոմի պապի` հայաստանյան այցին ու ելութին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը (ԱԳՆ) արձագանքել է Հռոմի պապի` Հայ առաքելական եկեղեցու հետ ստորագրված համատեղ հռչակագրին, Հայաստանում ունեցած ելույթներին և «ցեղասպանություն» բառի կիրառմանը:
Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ սրբազան քահանայապետի գործողությունները որակվել են իբրև կրոնական գործոնով պայմանավորված «հերթական խտրական վերաբերմունք 1-ին համաշխարհային պատերազմի տարիներին տառապյալ զոհերի նկատմամբ»:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Պապը կախվածություն ունի «իրականության և պատմական փաստերի հետ կապ չունեցող» հայկական տեսակետներից: Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի այդ մասին են վկայում Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Պապի կողմից Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելը, «1915-ի դեպքերի» վերաբերյալ անհաջող հայտարարություններ անելը, հայկական եկեղեցու հետ ստորագրած համատեղ հռչակագիր ստորագրելը և վերադարձի ճանապարհին «զրպարտանքներով լի» հայտարարություններ անելը:
«Հայաստան կատարած այցի ընթացքում պատմական փաստերի նկատմամբ Պապի որդեգրած կողմնակալ մոտեցումը չի կարող ծածկվել ո՛չ տարբեր խմբերի միջև խաղաղություն և բարեկամություն հաստատելու ցանկության մասին իր պնդումներով, ո՛չ փետրվարի 3-ին Վատիկանի արած հայտարարությամբ, որտեղ ընդունվում էր պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի հիմնան անհրաժեշտությունը, ո՛չ էլ ահաբեկչությունը քննադատող հայտարարությունը՝ 1977թ. ASALA-ի կողմից Վատիկանում Թուրքիայի դեսպան Թահա Ջարըմի սպանության հղումով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Պապի նման պահվածքը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, որը խաթարվել է հատկապես ապրիլ ամսին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի որոշ հատվածներում տեղի ունեցած ռազմական բախումների հետևանքով:
«Այնպես որ Սուրբ աթոռը ներկայացնող մարդկանցից բոլորը սպասում են ապագա սերունդներին խաղաղություն և բարեկամություն ժառանգություն թողնելու ջանքեր և կառուցողական մոտեցում` հիմնված օրենքի նկատմամբ հարգանքի վրա»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության եզրափակիչ մասում:

Реакция М�?Д Турции на армянский визит и выступление Папы Римского
М�?Д Турции отреагировал на совместную декларацию, подписанную Папой Римским и Армянской Апостольской церковью, выступления Понтифика в Армении и использование им термина «геноцид».
В заявлении, размещенном на официальном сайте внешнеполитического ведомства Турции, действия Понтифика квалифицированы как «очередное дискриминационное отношение к мученическим жертвам в годы Первой Мировой войны», обусловленное религиозным фактором.
В заявлении отмечается, что Папа имеет зависимость от армянских точек зрения, «не имеющих связи с реальностью и историческими фактами». По утверждению М�?Д Турции, об этом свидетельствуют посещение Папой в рамках визита Мемориального комплекса Цицернакаберд, неудачные заявления о «событиях 1915 года», подписание совместной декларации с Армянской церковью и «полные клеветы» заявления на обратном пути.
«Предвзятое отношение Папы к историческим фактам в ходе визита в Армению не может быть завуалировано ни его желанием относительно утверждения мира между различными группами, ни заявлением, сделанным Ватиканом 3 февраля, в котором признается необходимость создания совместной комиссии историков, ни заявлением, осуждающим терроризм, со ссылкой на убийство в 1977 году со стороны ASALA посла Турции в Ватикане Тахи Джарма», – говорится в заявлении.
Отмечается также, что подобное поведение Папы не способствует утверждению мира в регионе, нарушенном, в частности, в апреле вследствие вооруженных столкновений на определенных участках границы между Арменией и Азербайджаном.
«Так что от людей, представляющих Святой Престол, все ждут усилий к тому, чтобы оставить в наследство последующим поколениям мир и дружбу и конструктивного подхода, основанного на уважении к закону», – как передает ermenihaber.am, говорится в заключительной части заявления.