Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հռոմի պապի` հայաստանյան այցին ու ելութին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը (ԱԳՆ) արձագանքել է Հռոմի պապի` Հայ առաքելական եկեղեցու հետ ստորագրված համատեղ հռչակագրին, Հայաստանում ունեցած ելույթներին և «ցեղասպանություն» բառի կիրառմանը:
Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ սրբազան քահանայապետի գործողությունները որակվել են իբրև կրոնական գործոնով պայմանավորված «հերթական խտրական վերաբերմունք 1-ին համաշխարհային պատերազմի տարիներին տառապյալ զոհերի նկատմամբ»:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Պապը կախվածություն ունի «իրականության և պատմական փաստերի հետ կապ չունեցող» հայկական տեսակետներից: Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի այդ մասին են վկայում Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Պապի կողմից Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելը, «1915-ի դեպքերի» վերաբերյալ անհաջող հայտարարություններ անելը, հայկական եկեղեցու հետ ստորագրած համատեղ հռչակագիր ստորագրելը և վերադարձի ճանապարհին «զրպարտանքներով լի» հայտարարություններ անելը:
«Հայաստան կատարած այցի ընթացքում պատմական փաստերի նկատմամբ Պապի որդեգրած կողմնակալ մոտեցումը չի կարող ծածկվել ո՛չ տարբեր խմբերի միջև խաղաղություն և բարեկամություն հաստատելու ցանկության մասին իր պնդումներով, ո՛չ փետրվարի 3-ին Վատիկանի արած հայտարարությամբ, որտեղ ընդունվում էր պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի հիմնան անհրաժեշտությունը, ո՛չ էլ ահաբեկչությունը քննադատող հայտարարությունը՝ 1977թ. ASALA-ի կողմից Վատիկանում Թուրքիայի դեսպան Թահա Ջարըմի սպանության հղումով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Պապի նման պահվածքը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, որը խաթարվել է հատկապես ապրիլ ամսին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի որոշ հատվածներում տեղի ունեցած ռազմական բախումների հետևանքով:
«Այնպես որ Սուրբ աթոռը ներկայացնող մարդկանցից բոլորը սպասում են ապագա սերունդներին խաղաղություն և բարեկամություն ժառանգություն թողնելու ջանքեր և կառուցողական մոտեցում` հիմնված օրենքի նկատմամբ հարգանքի վրա»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության եզրափակիչ մասում:

Turkish MFA responds to Pope’s visit to Armenia and his speech
The Turkish Ministry of Foreign Affairs (MFA) has responded to the joint declaration that the Pope signed with the Armenian Apostolic Church, as well as the Pope’s speeches in Armenia and the use of the term “genocide”.
The statement, which is posted on the official website of the Turkish Ministry of Foreign Affairs, views the Pope’s actions as “another discriminatory attitude towards the victims who suffered during the years of the First World War” due to the religious factor.
The statement reads that the Pope is dependent on the Armenian views “that have nothing to do with the reality and historical facts”. According to the Turkish MFA, evidence of that are the visit that the Pope made to Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial, his unsuccessful statements on “the events of 1915”, the signing of a joint declaration with the Armenian Church and the statements “full of slander” that he made on the way back.
“The biased approach that the Pope showed towards historical facts during the visit to Armenia can be concealed with neither his claims that he wants to establish peace and friendship, nor the February 3 statement of the Vatican that acknowledges the need for the creation of a joint historical commission, nor the statement criticizing terrorism, with a link to the murder of Turkish Ambassador to the Vatican Taha Carim by the ASALA in 1977,” the statement reads.
It is also stated that such behavior of the Pope doesn’t promote the establishment of peace in the region that was especially disturbed as a result of the military clashes that took place in certain sectors of the border between Armenia and Azerbaijan in early April.
“Thus, everyone expects the people representing the Holy See to make efforts to leave a legacy of peace and friendship for the future generations and a constructive approach hinged on respect towards the law,” the final part of the statement reads, as reported ermenihaber.am.