ԳԻՐ  ՀԱՅՐԱՊԵՏԱԿԱՆ  ՕՐՀՆՈՒԹՅԱՆ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք հղում ՀՀ սփյուռքի նախարարության հիմնադրման 5-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Սփյուռքի նախարարությունը հնգամյա իր գործունեության արդյունքներն է ամփոփում՝ արձանագրելով անցնող տարիների ընթացքում ձեռք բերած հաջողությունները և նոր հեռանկարներով ու տեսլականով նախապատրաստելով հետագա անելիքները: Նախարարարությունն իր ջանքերն է բերում՝ ի խնդիր Հայրենիք-Սփյուռք կապերի առավել ամրապնդման և մեր ժողովրդի աշխարհասփյուռ զավակների ազգային կյանքի զորացման՝ նրանց սրտերում ու հոգիներում վառ պահելով Հայրենիքի հանդեպ ունեցած սերն ու ջերմությունը:
Այս առաքելությունը դարեր շարունակ մեր Եկեղեցին իրականացրել է միայնակ՝ Տիրախնամ իր թեմերի հովանու ներքո համախմբելով մեր ժողովրդին և պահպանելով հայրենի ժառանգությամբ: Գոհությու´ն Աստուծո, որ անկախ պետականություն ունենալու երազանքն այսօր իրականություն է, և հայրենի մեր պետությունն իր հնարավորությունների առավելագույնն ի սպաս է դնում ՝ հոգածություն բերելու տարբեր երկրներում բնակություն հաստատած մեր ժողովրդին  և առավել արդյունավոր դարձնելու հայորդյաց կապը հայրենիքի հետ:
Մեր հայցն է առ Ամենազորն Աստված, որ Տերն արգասավորի Սփյուռքի նախարարության գործունեությունը՝ ի նպաստ Հայրենիք-Սփյուռք կապերի զորացման, նորանոր հաջողություններ պարգևի Նախարարության աշխատակիցներին՝ գլխավորությամբ մեծազնիվ նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի՝ շնորհելով ամենքին կենաց արևշատություն և ծառայասիրական անսպառ եռանդ ու կորով:
Աղոթում ենք, որ Ամենախնամ Տերն Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո պահի ու պահպանի ազգս հայոց ի Հայաստան և ի սփյուռս աշխարհի ՝ խաղաղ ու բարօր օրեր պարգևելով մեր Հայրենիքին ու համայն աշխարհին:

Послание Патриаршего благословения
�?з Первопрестольного Святого Эчмиадзина шлем наше Патриаршее благословение и поздравления в связи с пятой годовщиной основания Министерства Диаспоры РА.
Министерство Диаспоры подводит итоги своей пятилетней деятельности, констатируя достигнутые за минувшие пять лет успехи, и новыми перспективами готовя дальнейшие дела. Министерство прилагает усилия к еще большему укреплению связей  Родина-Диаспора и усилению национальной жизни разбросанных по всему миру сынов нашего народа, храня в их душах и сердцах любовь и теплоту к Родине.
На протяжении веков эту миссию наша Церковь осуществляла в одиночку, под эгидой своих епархий сплачивая наш народ и храня его наследие. Благодарение Богу, что мечта иметь независимую государственность сегодня стала реальностью, и наше родное государство все свои возможности ставит на службу заботы о нашем народе, нашедшем пристанище в разных странах, сделать более эффективной связь сынов армянских с Родиной.
Наша мольба к Всемогущему Богу – чтобы Владыка сделал еще плодотворнее деятельность Министерства Диаспоры на благо развитию связей Родина-Диаспора, даровал сотрудникам Министерства во главе с министром госпожой Грануш Акопян новые успехи, даруя каждому долгие годы жизни и неиссякаемую энергии и волю в служении.
Молимся, чтобы Всеблагой Владыка под сенью своей Святой Десницы берег и хранил армянский народ в Армении и по всему миру.