Ինչ նվեր-անակնկալ է պատրաստել Էջմիածինը Հռոմի պապի համար
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայաստան եռօրյա այցի ընթացքում իջեւանելու է Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնում՝ Հին Վեհարանի շենքում: NEWS.am-ի հետ զրույցում Եպիսկոպոսաց ժողովի գրասենյակի տնօրեն Տ. Զաքարիա վարդապետ Բաղումյանը որոշ մանրամասներ ներկայացրեց Էջմիածնի միջոցառումներից:
«Ընդհանրապես Հռոմի սրբազան քահանայապետերը բնակվում են հյուրանոցներում կամ այլ վայրերում, բայց 2001թ. սկսած, երբ քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի առթիվ այցելեց Հովհաննես Պողոս երկրորդը, նա նույնպես իջեւանեց Վեհարանում: Ֆրանցիսկոս պապի եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ցանկությունն է եղել այդ ավանդույթը շարունակել»,- ասաց Եպիսկոպոսաց ժողովի գրասենյակի տնօրեն Տ. Զաքարիա վարդապետ Բաղումյանը:
Պապի եռօրյա այցի առաջին կանգառը հենց Էջմիածինն է լինելու: Մայր Տաճարում նրան կդիմավորեն ուխտավորներ, հոգեւորականներ, տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողություն:
«Տրդատա կամարի մոտից հոգեւորականների հանդիսավոր թափորը բազաթիվ ուխտավորներով դիմավորելու է երկու հովվապետերին: Նրանք «Հրաշափառ Աստված» շարականի երգեցողության ներքո ուղղվելու են դեպի մայր տաճար: Մոտենալու են իջման սուրբ սեղանին, համբուրելու են սուրբ խաչն ու սուրբ ավետարանը: Ապա Հռոմի պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը երկու կողմերից բարձրանալու են ավագ սուրբ խորան, ողջագուրվելու են, ողջույնի խոսքեր են ասելու»,- ասաց Տ. Զաքարիան:
Էջմիածնից Հռոմի պապը ուղեւորվելու է Երեւան, հանդիպելու է նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հաջորդ օրը Գյումրիում եւ Երեւանում սուրբ պատարագ ու խաղաղության աղոթք մատուցելուց հետո Հռոմի պապն իր այցի երրորդ օրը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ սուրբ պատարագ է մատուցելու նաեւ Էջմիածնում:
«Պատարագը մատուցվելու է Սուրբ Տրդատի բաց խորանում: Հոգեւորականաց հանդիսավոր թափորը «Երեմյան խցերի» մոտից հոգեւորականների ուղեկցությամբ եւ շարականների երգեցողության ներքո ուղեւորվելու է դեպի բաց խորան, որտեղ աղոթակցությամբ Հռոմի սրբազան քահանայապետի պատարագ կմատուցվի», -ասաց եպիսկոպոսաց ժողովի գրասենյակի տնօրենը:
Պաշտոնական մասից բացի Հռոմի պապը նաեւ առանձնազրույց կունենա Վեհափառի հետ: Նախատեսվում է, որ երկու եկեղեցիների առաջնորդները միմյանց նվերներ կմատուցեն:
« Եկեղեցին Հռոմի պապին սուրբ հաղորդության սկիհ է նվիրելու, որով սուրբ պատարագ ենք մատուցում: Բավական գեղեցիկ սկիհ է, որի մի կողմում պատկերված է Վատիկանը, մյուս կողմում՝ Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածինը, երկու հիմնադիր առաքյալները՝ սուրբ Թադեոսը եւ սուրբ Պետրոսը: Այս նվերները սիրո եւ եղբայրության նմուշ են երկու եկեղեցիների միջեւ»,-ասաց Տ. Զաքարիան:

During his three-day visit to Armenia, Pope Francis will be staying at the Residence of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Reverend Father Zakaria Baghumyan, Director of the Bishops’ Synod Department of the Mother See, told the aforementioned to NEWS.am, and gave some details on the forthcoming visit by the Bishop of Rome.
“In general, the supreme pontiffs of Rome stay at hotels or elsewhere [during their visits], but starting from 2001, when [Pope] John Paul II visited [Armenia] on the 1700th anniversary of the proclamation of Christianity as a state religion [in Armenia], he likewise stayed at the [Mother See] Residence,” said Fr. Baghumyan. “[And] it was the wish of Pope Francis and the Catholicos of All Armenians to continue this tradition.”
Etchmiadzin will be the first stop during the three-day visit by the Pope. Pilgrims and clergymen will welcome him at the Etchmiadzin Cathedral, where a welcome ceremony will be held.
Subsequently, Pope Francis will head for capital city Yerevan, where he will meet with President Serzh Sargsyan.
After offering a Holy Mass and a prayer for peace the next day in Gyumri and Yerevan, the Bishop of Rome, together with Catholicos of All Armenians Karekin II, will offer a Holy Mass also in Etchmiadzin, on the third and final day of his visit to Armenia.
In addition, the Pope will hold a private conversation with the Catholicos of All Armenians. Also, the spiritual leaders of the two churches are expected to present gifts to each other.
“The [Armenian Apostolic] Church will present to the Pope of Rome a holy communion chalice, with which we offer Divine Liturgy,” informed Father Zakaria Baghumyan. “These gifts are a sample of love and brotherhood between he two churches.”