Գեռլայում Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի տոնը՝ TVR Cluj հեռուստաալիքի եթերում
Դեռեւս 17-րդ դարի սկզբներին հայերի կողմից հիմնադրված պատմական Արմենոպոլիս` Գեռլա քաղաքում (Ռումինիայի Կլուժ նահանգ) հունիսի 11-ին հերթական անգամ նշվեց Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի տոնը: Տրանսիլվանիայի հայ կաթոլիկ համայնքի կրոնական այս նշանավոր տոնը Գեռլայի քաղաքային իշխանությունները հայտարարել են նաեւ Քաղաքի օր, 2012թ. Իջեւանի հետ եղբայրական կապեր հաստատելուց հետո: Քաղաքի օրը վերածվել է միջազգային փառատոնի, որին մասնակցում են Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Հունգարիայի եւ Լեհաստանի քույր քաղաքների պատվիրակությունները: Տոնակատարությունների բազմազան ծրագրի հիմնական միջոցառումները կենտրոնանում են հայկական իրադարձությունների շուրջ:
Այդ օրը Գեռլայի Սուրբ Երրորդության հայ կաթողիկե տաճարում (1776թ.), որը համարվում է աշխարհում ամենամեծ հայ կաթոլիկ տաճարը, մատուցվեց Սբ. Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված տոնական պատարագ, ինչի մասին ռումինական TVR Cluj հեռուստաալիքը պատրաստել է ռեպորտաժ:
«Սբ. Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված տոնական պատարագը, որը սովորաբար անցկացվում է Գեռլա քաղաքում, այս տարի նույնպես մատուցվել է Գեորգենի «Կարմիր թիկնոցավոր ասպետների» մասնակցությամբ: Պատարագին ներկա հայերը եւ այլոք հիշատակի տուրք մատուցեցին հայերի առաջին եպիսկոպոսապետ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին, ով առաջին քրիստոնյա եպիսկոպոսներից է ու քրիստոնեական առաջին երկրի հիմնադիրը»,- պատմվում է ռեպորտաժի մեջ:
«Այս տոնը, որը դարձել է Գեռլա քաղաքի օր, հատուկ կարեւորություն ունի ոչ միայն հայերի, այլեւ քաղաքի բոլոր բնակիչների համար: Գեռլան եղբայրական կապեր է հաստատել եվրոպական տարբեր քաղաքների, ինչպես նաեւ Հայաստանի ու Իսրայելի քաղաքների հետ, որոնց պատվիրակություններն ամեն տարի այս օրը հավաքվում են այստեղ: Հետեւաբար, կարող ենք իրավամբ ասել, որ Գեռլան եղբայրացած քաղաքների մայրաքաղաքն է, բոլորիս համար հանդիպման խորհրդանշական մի վայր»,- ասում է Հայաստանի դեսպան Համլետ Գասպարյանը:
Իր հերթին Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը ավելացնում է, թե. «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված տոնը Ռումինիայի եւ յուրաքանչյուր հայի համար է: Տոնակատարության միջոցով մենք աշխարհին հիշեցնում ենք, որ հայերն առաջինն են ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն: Հիշեցնում ենք նաեւ, որ Գեռլան, որը երկար ժամանակ Արմենոպոլիս է կոչվել, այն միակ վայրն է, որը հայերն են անվանակոչել, եւ որը հիշեցնում է իրենց հայրենիքը: Արմենոպոլիս անունը կարելի է գտնել այն ժամանակների բազում քարտեզների վրա. ընդ որում` քաղաքում գտնվող տաճարը մինչեւ 20-րդ դարը եղել է ամենամեծ տաճարը, որը կառուցել են սփյուռքի հայերը»:
Տոնակատարությանը ներկա Հունգարիայի Հայոց միության փոխնախագահ Ալեքս Ավանեսյանը նույնպես խոսել է իր տպավորությունների մասին: «Ցավոք սրտի, ներկա պահին Հունգարիայի հայերը չեն կարողանում իրենց կրոնական տոները նշել, քանի որ կրոնների վերաբերյալ կառավարության վերջին որոշումը դուրս է թողել Հայոց եկեղեցուն: Ներկայիս դրությամբ Հայոց եկեղեցու չճանաչված լինելու պատճառով Հունգարիայի հազարավոր հայեր իրենց կյանքն անցկացնում են առանց ժամ ու պատարագի»,- ասել է Ավանեսյանը եւ ավելացրել, որ բարեբախտաբար կան հարեւան երկրներ, որտեղ կարելի է գնալ ու յուրահատուկ պահերը վայեյել այնտեղ գտնվող եղբայրների հետ` լինեն նրանք Հունգարիայի, թե Տրասնիլվանիայի հայեր: «Ամեն տարի դեպի Գեռլա այս ուխտագնացությունը մեզ համար հատուկ տոն է, որը հուսով եմ՝ կվայելենք դեռ բազում անգամ»,- նշել է Ավանեսյանը:
Ռեպորտաժում նաեւ խոսվում է պատարագից հետո տեղի ունեցած 19-րդ դարավերջի տրանսիլվանահայ պատմաբան եւ խմբագիր Քրիստոֆ Սոնգոթի «Գեռլա քաղաքի մենագրությունը» գրքի շնորհանդեսի մասին, որը հունգարերենից ռումիներեն է թարգմանել Անդրեա Գիցան:
Ներկաներին հայերեն լեզվով դիմել է Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տաթեւ եպիսկոպոս Հակոբյանը, ինչպես նաեւ Ալբա Յուլիայի ռոմանո-կաթոլիկ արքեպիսկոպոս, Տրանսիլվանիայի հայ-կաթոլիկների հոգեւոր պետ Գյորգի Յակուբինին: Տաթեւ եպիսկոպոս Հակոբյանը կարեւորել է այն փաստը, որ հունիսի 24-26-ը Հայաստան այցելություն է կատարելու Հռոմի Պապը, անվանելով այն պատմական այց:
Վարուժան Ոսկանյանն ու Ալեքս Ավանեսյանը խոսել են նաեւ Ռումինիայում ու Հունգարիայում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պաշտոնական տեսակետի մասին` այն բանից հետո, երբ գերմանական Բունդեսթագը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը:
Ոսկանյանը մասնավորապես հայտնել է, որ ռումինական կուսակցությունների օրակարգում ներկայիս դրությամբ Հայոց ցեղասպանության հարցը բացակայում է, քաղաքական կուսակցությունները փորձում են հեռու մնալ այդ հարցից: Ոսկանյան նշել է, որ Բունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւի ընդունումը վարակիչ պետք է լինի նաեւ Ռումինիայի խորհրդարանի համար, քանի որ Ռումինիան աշխարհի այն երկրներից է, որտեղ ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ ճիշտ վերաբերմունք է ցուցադրվում, եւ եվրոպական տարածքի վրա գոյություն չունի մեկ այլ պետություն, որտեղ հայերը ավելի շատ վայելեն սահմանադրական ու օրենսդրական իրավունքներ: «Ռումինիայում հայ լինելը պատվավոր տիտղոս է»,-, ասում է նա: Ոսկանյանը նշել է, որ լավ կլիներ, որ իշխանությունների ու բնակչության նման վերաբերմունքը ուղեկցվեր Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ, որը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության, այլ նաեւ մարդկության պատմության ճանաչում է:
Ալեքս Ավանեսյանն ասել է, որ Գերմանիան միջազգային քաղաքականության մեջ ու եվրոպական համատեքստում գլոբալ ու կարեւոր գործոն է, նմանապես Ֆրանսիան, որը արդեն իսկ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես եւ բազում այլ եվրոպական երկրներ: Ավանեսյանը կարծիք է հայտնել, որ եթե Վիշեգրադի խումբը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով որոշում կայացնի, այս թեման կարող է հայտնվել նաեւ Հունգարիայի խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում ու այսպիսով հնարավոր կլինի ինչ-որ արդյունքի հասնել:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. Գեռլայի հայ կաթողիկե Սուրբ Երրորդության տաճարում Սրբ Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված տոնական պատարագն ամբողջությամբ ուղիղ հեռարձակվել է ռումինական TVR3, TVR-Cluj եւ TVR Plus հեռուստակայաններով։
«Գեռլան դարձել է եվրոպական ժամադրավայր, եւ դա բնական է, քանի որ այն արդեն ազգերի, մշակույթների եւ ավանդույթների խաչմերուկ է դարեր ի վեր»,- պատարագից անմիջապես հետո 300-ամյա Հայոց տաճարի ժամացույցի նոր, եզակի մեխանիզմի գործարկմանը նվիրված հանդիսավոր արարողությանը հայտարարել է դեսպան Գասպարյանը և հավելել. «Այն թանկ է հատկապես մեզ` հայերիս համար, քանի որ կազմում է մեր ժողովրդի պատմության մի մասը: Ռումինիայի հայերը մարդկային այն օղակը, այն հանգույցն են, որոնք մեզ կապում են իրար, կռում այն համերաշխությունը եւ բարեկամությունը, որով մենք ուզում ենք կառուցել ավելի լավ աշխարհ եւ ավելի լավ ապագա»:
Արարողությունից հետո ռումինական TVR3 կայանը շարունակել է ուղիղ եթերը Հայոց Տաճարի բակից` դեսպան Գասպարյանի, հռչակավոր ռումինահայ ջազային դաշնակահար Հարրի Դավիդյանի/Harry Tavitian, Ռումինիայի Հայոց միության փոխնախագահ Սիրուն Թերզյանի/Sirun Terzian եւ Գեռլայի Հայոց թանգարանի տնօրեն Միրչա Թիվադարի/Mircea Tivadar մասնակցությամբ, որի ընթացքում բանախոսները մեկ ժամ զրուցել են ռումինահայ ժառանգության, հայության խնդիրների, Հայոց Ցեղասպանության շուրջ։ Հաղորդավար Կարեն Շեբեշին/Karen Scebesi հայկական Արմենոպոլիսի անցյալի եւ ներկայի մասին հարցումներ է ուղղել նաեւ քաղաքապետ Մարիուս Սաբոյին ու Տրանսիլվանիայի Հայոց Միության նախագահ Իոն Էստեգարին/Ioan Esztegar: Հաղորդումն ամբողջությամբ կրկնվել է հաջորդ օրը երեկոյան:

TVR Cluj provides coverage of St. Gregory the Illuminator Day in Gerla
On June 11, the city of Gerla (Cluj province of Romania), the historic Armenopolis established by the Armenians in the early 17th century, celebrated Saint Gregory the Illuminator Day once again. After establishing fraternal ties with the Armenian city of Ijevan in 2012, the municipal authorities of Gerla also declared this significant religious holiday of the Armenian Catholic Community of Transylvania as Gerla Day, which turned into an international festival featuring performances by delegates from the sister cities of Switzerland, France, Germany, Hungary and Poland. The main events of the diverse program are the Armenian national events.
On that day, a festive liturgy dedicated to St. Gregory the Illuminator was served at the Holy Trinity Armenian Catholic Cathedral of Gerla, which was built in 1776 and is considered the largest Armenian Catholic cathedral in the world. Romania’s TVR Cluj prepared a report on the cathedral.
“The festive liturgy devoted to St. Gregory the Illuminator, which is usually held in Gerla, was served with the participation of “The Knights in Red Gowns”. The Armenians and others attending the liturgy paid tribute to the first Catholicos of the Armenians, Saint Gregory the Illuminator, who was one of the first Christian Catholicoses and the founder of the first Christian land,” as stated in the report.
“This day, which has become Gerla Day, is of special significance not only for the Armenians, but also all the residents of the city. Gerla has established fraternal ties with various cities across Europe, as well as the cities of Armenia and Israel, whose delegations gather here on this day every year. Therefore, we can truly say that Gerla is the capital of the fraternal cities and a symbolic place for gathering for all of us,” Armenia’s Ambassador Hamlet Gasparyan said.
In his turn, President of the Union of Armenians of Romania Varujan Vosganian added the following: “The day dedicated to Saint Gregory the Illuminator is a day for Romania and every Armenian. With this celebration, we remind the world that the Armenians were the first nation to adopt Christianity as a state religion, We also remind that Gerla, which had been referred to as Armenopolis for a long time, is the only place that Armenians named and reminds them of their homeland. The name Armenopolis can be found on several maps of those eras. Moreover, until the 20th century, the cathedral located in Gerla was the largest cathedral that was built by Armenians abroad.”
Vice-President of the Union of Armenians of Hungary Alex Avanesyan, who was also attending the celebration, also shared his impressions. “Unfortunately, currently, the Armenians of Hungary aren’t able to celebrate their religious holidays since the Armenian Church has been left out of the latest decision of the government on religions. Currently, due to the fact that the Armenian Church is unrecognized, thousands of Armenians of Hungary don’t go to church and don’t participate in holy masses,” Avanesyan said, adding that fortunately, there are neighboring countries where Armenians can go and enjoy special moments with their fellow Armenians, be it Armenians from Hungary or Transylvania. “Every year, this pilgrimage to Gerla is a special celebration for us, and I hope you enjoy it several times,” Avanesyan stated.
In the report, the reporter also mentions that the liturgy was followed by the presentation of the book “Monograph of the City of Gerla” by late 19th century Armenian historian and editor of Transylvania Christoph Songot and that the book was translated from Hungarian into Romanian by Andrea Gitsa.
Primate of the Armenian Diocese of Romania, Bishop Tatev Hakobyan, as well as Roman-Catholic Archbishop of Alba Yulia, spiritual leader of the Armenian Catholics of Transylvania Gyorgi Yakubin addressed the attendees in Armenian. Bishop Tatev Hakobyan attached importance to the fact that the Pope would be visiting Armenia on 24-26 June and referred to the visit as a historic one.
Varujan Vosganian and Alex Avanesyan also talked about the official positions of Romania and Hungary on the Armenian Genocide following the adoption of the resolution on recognition of the Armenian Genocide adopted by the German Bundestag.
Vosganian particularly informed that the issue of the Armenian Genocide is currently not on the agenda of Romanian political parties and that the latter are trying not to touch upon the issue. Vosganian stated that the adoption of the resolution on recognition of the Armenian Genocide by the German Bundestag should also set an example for the Parliament of Romania since Romania is one of the countries of the world that treats national minorities the right way and there is no other country in Europe where the Armenians enjoy more constitutional rights and rights established by law. “Being an Armenian in Romania is an honor,” he said. Vosganian stated that it would be nice, if such an attitude of the people and the authorities was also shown with recognition of the Armenian Genocide, which is not only recognition of the Armenian Genocide, but also recognition of the history of mankind.
According to Alex Avanesyan, Germany is a global and major factor in global politics and in the European context, just like France, which has already recognized the Armenian Genocide, like many other countries across Europe. Avanesyan expressed the view that if Vishegrad’s group decides to recognize the Armenian Genocide, the issue might also be in the focus of the Parliament of Hungary and there might be some outcome.
Let us remind that in 2014, the Romanian TVR3, TVR-Cluj and TVR Plus television networks provided live broadcast of the entire festive liturgy dedicated to St. Gregory the Illuminator at the Holy Trinity Armenian Catholic Cathedral in Gerla.
“Gerla has become a place of gathering in Europe, and it is natural since it has been a crossroads for nations, cultures and traditions for centuries,” Ambassador Gasparyan announced during the grand ceremony dedicated to the launch of a new and unique mechanism for the clock of the 300-year-old Armenian cathedral right after the liturgy. Gasparyan added the following: “It is precious, especially for us Armenians since it forms a part of the history of our nation. The Armenians of Romania are the loop that links us together, the friendship and solidarity through which we want to build a better world and a better future.”
After the ceremony, the Romanian TVR3 channel continued its live broadcast from the yard of the Armenian Cathedral with speeches and performances by Ambassador Gasparyan, proclaimed Romanian-Armenian jazz pianist Harry Tavitian, Vice-President of the Union of Armenians of Romania Sirun Terzian and Director of the Armenian Museum of Gerla Mircea Tivadar. During the event, the speakers talked about the heritage of the Armenians of Romania, their problems and the Armenian Genocide for an hour. Host Karen Scebesi asked Mayor Marius Sabo and President of the Union of Armenians of Transylvania Ioan Esztegar about the past and present of the Armenian city of Armenopolis. The program was rerun in its entirety the next day in the evening.