Նալբանդյանը Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը զգուշավորությամբ կառուցողական է գնահատում
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նախագահների եռակողմ հանդիպումը Սանկտ Պետերբուրգում դրական է գնահատում։
«Հանդիպումը բավականին օգտակար էր եւ որոշակի զգուշավորությամբ կարող եմ ասել, որ անցել է կառուցողական մթնոլորտում»,- Նալբանդյանի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նա նաեւ հայտնել է, որ պայմանավորվածություն է կայացել շարունակել հանդիպումները ոչ միայն նախագահների, այլ նաեւ ԱԳՆ ղեկավարների մակարդակով։ «Այս ողջ գործընթացը պետք է անցնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով»,- ասել է Նալբանդյանը։
Նալբանդյանը նաեւ փաստել է, որ Ադրբեջանը այս գործնացում կառուցողական մոտեցում հանդես չի բերում։ «Ցավոք, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը մինչ օրս կառուցողական մոտեցում չէր ցուցաբերում այս հարցի վերաբերյալ, որովհետև, փաստորեն, իրենք ԵԱՀԿ բյուջետային հանձնաժողովում խոչընդոտել էին, որպեսզի ֆինանսավորում տրամադրվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման համար: …Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանը անընդհատ տարբեր հայտարարություններ էր անում, չէի ասի՝ կառուցողական: Հենց այս օրերին էլ Ադրբեջանը լայնածավալ զինավարժություններ է անցկացնում՝ 25 հազար զինավորների և ծանր զինատեսակների ընդգրկմամբ: Չեմ կարծում, որ սա կառուցողական մոտեցում է այսպիսի հանդիպումներից առաջ»,- Նալբանդյանի խոսքերն է մեջբերում Panorama.am— ը։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը ամփոփելով հանդիպումը՝ նշել է, որ դրական արդյունքը նախագահների համատեղ հայտարարությունն էր։ «Մենք պետք է աշխատենլ Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ուղղությամբ բանակցային հիմխի վրա»,- Twitter- ում գրել է Ուորլիքը։

Как «осторожно конструктивную» оценил Налбандян Санкт-Петербургскую встречу
Министр �?Д Армении Эдвард Налбандян трехстороннюю встречу президентов в Санкт Петербурге оценивает положительно.
«Встреча была достаточно полезна, и с некоторой осторожностью могу сказать, прошла в конструктивной обстановке», – цитирует слова Налбандяна «Р�?А Новости».
Он также сообщил, что достигнута договоренность продолжать встречи на уровне не только президентов, но и глав М�?Д. «Весь этот процесс будет проходить в формате сопредседательства МГ ОБСЕ», – сказал Налбандян.
Он также констатировал, что Азербайджан в этом процессе не проявляет конструктивного подхода. «К сожалению, должны отметить, что до сих пор Азербайджан не проявлял конструктивного подхода к данному вопросу, поскольку они в бюджетной комиссии ОБСЕ фактически препятствовали предоставлению финансирования для расширения состава команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ», – сказал глава армянского внешнеполитического ведомства. …В период между венской встречей президентов в мае с.г. и сегодняшними переговорами в Петербурге Азербайджан все время выступал с различными заявлениями, которые сложно назвать конструктивными. �? именно в эти дни Азербайджан проводит широкомасштабные учения с вовлечением 25 тысяч солдат, тяжелого вооружения. Не считаю это конструктивным подходом накануне подобных встреч», – приводит слова Налбандяна Panorama.am
Обобщая встречу, сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик отметил, что позитивным результатом стало совместное заявление президентов. «Мы должны работать по урегулированию Карабахской проблемы на переговорной основе», – написал Уорлик в Twitter.