ԼՂՀ ԱԳ նախարարը այցելել է Դանիայի Բորնհոլմ կղզի
Աշխատանքային այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը մասնակցել է Դանիայի Բորնհոլմ կղզում կազմակերպվող «Ժողովրդական հանդիպում» /«Folkemødet»/ ամենամյա հանրային ֆորումին։
Ըստ ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության վարչույթան՝ ֆորումի շրջանակներում՝ հունիսի 19-ին Դանիայի եվրոպական շարժում կազմակերպության տաղավարում Կարեն Միրզոյանը ելույթ է ունեցել հանդիպում-քննարկմանը, որը վարում էր կազմակերպության ղեկավար Սթինե Բոսեն։
Ողջույնի խոսքում ԱԳ նախարարը կարևորել է կազմակերպված հանդիպումը՝ Դանիայում Արցախի մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև ԼՂՀ-ում առկա իրողությունները և միջազգային ու տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ Արցախի դիրքորոշումը ներկայացնելու տեսանկյունից։
Պատասխանելով ներկաների բազմաթիվ հարցերին՝ ԱԳ նախարարը խոսել է արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի, ԼՂՀ-ում պետականաշինության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումների և արտաքին քաղաքական ոլորտի առաջնահերթությունների մասին։
Նույն օրը Կարեն Միրզոյանն այցելել է Բորնհոլմ կղզու արվեստի թանգարան։ Կազմակերպված արարողության ընթացքում թանգարանի հավաքածուի համար տնօրեն Լարս Կերուլֆ Մյոլերին է փոխանցվել արցախցի տաղանդաշատ քանդակագործ Հայկ Հակոբյանի քանդակը։ Իր կողմից, Բորնհոլմի թանգարանը Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանին է նվիրել Բորնհոլմում բնակվող արվեստագետ Լենի Գոլդեմբերգի ստեղծագործությունը։ Թանգարանի տնօրինության հետ մտքեր են փոխանակվել մշակույթի և թանգարանային գործի ոլորտներում հնարավոր համագործակցության հեռանկարների շուրջ։

Министр �?Д НКР посели Датский остров Борнхолм
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Дания министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян принял участие в ежегодном общественном форуме «Народная встреча» («Folkemødet»), организуемом на датском острове Борнхолм.
Согласно сообщению управления информации М�?Д НКР, в рамках форума 19 июня в павильоне организации «Европейское движение» Дании Карен Мирзоян выступил на встрече-обсуждении, которое вел руководитель организации Стине Боссе.
В приветственной речи министр �?Д отметил важность организованной встречи в аспекте повышения информированности в Дании об Арцахе, а также представления реалий НКР и позиции Арцаха по международным и региональным вопросам.
Отвечая на многочисленные вопросы присутствующих, министр �?Д говорил об Арцахском освободительном движении, нынешнем этапе азербайджано-карабахского конфликта, достижениях, достигнутых в государственном строительстве НКР и приоритетах внешнеполитической сферы.
В тот же день Карен Мирзоян посетил Музей искусств острова Борнхолм. В ходе организованного мероприятия директору Ларсу Керулфу Мьолеру было передано для коллекции музея произведение талантливого арцахского скульптора Айка Акопяна. В свою очередь музей Борнхолма преподнес Шушинскому государственному музею изобразительных искусств произведение проживающего в Борнхолме деятеля искусства Лени Голдемберга. С дирекцией музея состоялся обмен мнениями относительно перспектив возможного сотрудничества в области культуры и музейного дела.