Էրդողանի կարծիքով՝ հայերն ամենուր Թուրքիայի դեմ դավեր են նյութում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Անկարայում հանդիպել է թուրքական անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների հետ: Թուրքական «Sabah» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ Էրդողանը նշել է, որ իրենք վճռական պայքարի մեջ են  «պետության ներսում զուգահեռ պետություն ստեղծել ջանացող կառույցի դեմ»:
Ըստ Ermenihaber.am-ի` այս համատեքստում Թուրքիայի նախագահը մեղադրել է նաև հայերին՝  նշյալ կասկածելի կառույցի հետ համագործակցելու և Թուրքիայի դեմ դավադրություններ նյութելու մեջ:
Միջանկյալ նշենք, որ Թուրքիայում զուգահեռ կառույց անվանում են ամերիկաբնակ Ֆեթուլլահ Գյուլենի գլխավորած իսլամական շարժմանը կամ որ նույնն է՝ գլուլենական համայնքին:
«Այդ դավաճան ոհմակը աշխարհի բոլոր անկյուններում Թուրքիայի դեմ աշխատանք է տանում: Ուր էլ գնանք՝ տեսնում ենք, որ զուգահեռ կառույցի անջատողական ահաբեկչական խմբավորման ներկայացուցիչները՝ հայ հրոսակախմբերի հետ ուս ուսի տված, գործում են ընդդեմ մեր պետության:
Ես անձամբ դրա ականատեսը եղա Ամերիկայում, որտեղ կոնֆերանսի պիտի մասնակցեի. այդ կառույցը «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK), հայկական ահաբեկչական խմբավորման հետ իմ անձի և իմ պատվիրակության դեմ ցույցեր կազմակերպեց»,- ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը խոստացել է, որ այս «հակաթուրքական» ուժերի դեմ պայքարը միայն Թուրքիայի ոստիկանության ու անվտանգության ուժերի ուսին չի մնալու և համոզմունք է հայտնել, որ թուրքական պետությունը, ի վերջո, հաղթելու է իր դեմ գործող ուժերին:

По мнению Эрдогана, армяне всюду плетут интриги против Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в Анкаре встретился с представителями сил безопасности Турции. Как передает сайт турецкой газеты «Sabah», Эрдоган отметил, что они находятся в состоянии решительной борьбы «против структуры, стремящейся внутри государства создать параллельное государство».
Как передает Ermenihaber.am, президент Турции в этом контексте обвинил также армян – в сотрудничестве с указанной структурой и интригах против Турции.
Отметим, что в Турции параллельной структурой называют исламское движение, возглавляемое проживающим в Армении Фетуллахом Гюленом, или, что то же самое – гюленовскую общину.
«Эта стая предателей во всех концах мира ведет работу против Турции. Куда ни пойдем – видим, что представители этой сепаратистской террористической группировки параллельной структуры, плечом к плечу с армянскими бандами, действуют против нашего государства.
Я лично был очевидцем этого в Америке, где должен был участвовать в конференции. Эта структура, вместе с «Рабочей партией Курдистана», армянской террористической группировкой организовала демонстрацию против моей персоны и моей делегации», – сказал Эрдоган.
Президент Турции обежал, что борьба этих «антитурецких» сил не останется на плечах исключительно полиции и сил безопасности Турции, выразив уверенность, что турецкое государство, в конечном счете, победит действующие против него силы.