Համբուրգում բուժվող Արման Լազգիյանն արդեն ինքնուրույն շնչում է.լուսանկարներ
Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով վիրավորված Արման Լազգիյանն արդեն մի քանի օր է՝ Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում է: Տրախեոստոմիկ խողովակը հեռացնելուց հետո նա կարողանում է ինքնուրույն շնչել, իսկ բժիկշկներն ու հարազատները կարող են լսել նրա ձայնը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Արմանի հայրը՝ Միքայել Լազգիյանը:
Այսօր գերմանացի բժիշկները մի քանի ստուգում են կատարել. նրանք զննել են Արմանի թոքերը եւ կերակրափողը՝ դրանց վիճակը գնահատելով բավարար: Միաժամանակ նրանք հանել են տրախեոստոմիկ խողովակը, եւ Արմանը հիմա կարող է ինքնուրույն շնչել: Ավելին՝ առանց խողովակի նրա ձայնն արդեն լսելի է, իհարկե, դեռ շատ խոսել չեն թողնում. պետք է սկզբում վզի վերքը լավանա:
Վաղը գերմանացի մասնագետները պլանավորում են սկսել Արմանի ողնաշարի զննումը: Գերմանիա ժամանելուց հետո հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ Արմանի մոտ ողնուղեղի հեղուկի շրջանառությունը խափանված չէ, եւ դա շատ լավ նորություն է: Սակայն Արմանի նյարդերի վիճակը դեռ պետք է ստուգել:
Հոր խոսքով՝ Արմանի տրամադրությունը մարտական է եւ դրական: Բժիշկներն աստիճանաբար լուծում են եղած խնդիրները եւ նրան պատրաստում են ռեաբիլիտացիայի:
Հիշեցնենք, որ Արման Լազգիյանը ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի ժամանակ ողնաշարի վիրավորում էր ստացել՝ ողնուղեղի վնասվածքով եւ տեղափոխվել «Էրեբունի» ԲԿ:
Չնայած Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել, որի համաձայն՝ այն վիրավոր զինծառայողները, որոնց տեղի բժիշկները չեն կարողանում օգնել, բուժումը ստանալու են այլ երկրներում, առողջապահության նախարարը բազմիցս հայտարարել է, որ այդ որոշումը չի տարածվում Արմանի վրա, քանի որ նրա բուժումը հնարավոր է այստեղ կազմակերպել: Ամեն դեպքում, նրանց ծնողները որոշել են ինքնուրույն կազմակերպել որդիների բուժումն արտերկրում, եւ սկսել են միջոցներ հավաքագրել: Օգնել են նաեւ հասարակ քաղաքացիները, որոնք գումար են փոխանցել Արմանի անունով բացված հաշվեհամարին:

Получающий лечение в Германии раненый Арман уже самостоятельно дышит
Получивший ранения в результате азербайджанской агрессии в Нагорном Карабахе военнослужащий Арман Лазгиян уже несколько дней находится в Гамбурге, Германия. После удаления трахеостомической трубки он может самостоятельно дышать, а родственники и врачи могут уже слышать его голос. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.amрассказал отец Армана Микаэл Лазгиян.
Сегодня немецкие врачи провели несколько обследований; они проверили легкие и пищевод Армана и нашли их состояние вполне удовлетворительным. Также они достали трахеостомическую трубку, и Арман теперь может самостоятельно дышать. Более того, без трубки его голос уже становится слышен, правда, много говорить ему пока не позволяют – нужно, чтобы сначала зажила рана на шее.
Завтра немецкие врачи планируют приступить к обследованию позвоночника Армана. После приезда в Германию обследования показали, что циркуляция спинномозговой жидкости у Армана не нарушена, и это очень хорошая новость. Однако состояние нервов Армана еще предстоит проверить.
Настрой у Армана, как передал его отец, боевой, позитивный. Врачи потихоньку решают имеющиеся проблемы и готовят его к реабилитации.
Напомним, что 19-летний Арман Лазгиян в ходе азербайджанской агрессии в начале апреля получил ранение позвоночника и повреждение спинного мозга. В тяжелом состоянии он был доставлен в отделение реанимации МЦ «Эребуни».
Несмотря на решение Правительства Армении о том, что раненых, которым не смогут оказать надлежащую помощь в Армении, Правительство направит на лечение за рубеж, к Арману Лазгияну это решение не было применено. Но поскольку родители настаивали на зарубежном лечении, члены правительства помогли им с финансами из «частных источников». Помогли также простые граждане, которые перечислили деньги на счет, открытый на имя Армана Лазгияна.