Կանադահայերի աջակցությամբ Արցախի Իվանյան համայնքում մանկապարտեզ է բացվել
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 30-ին Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի՝ Տորոնտոյի տեղական մարմնի և ԱՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ կառուցված մանկապարտեզի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժի փոխանցմամբ՝ ողջույնի խոսքում Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ տարիներ ի վեր Արցախում վերականգնման և զարգացման ծրագրերին ակտիվ մասնակցելու համար, և հույս հայտնել, որ հիմնադրամն այսուհետ նոր ակտիվությամբ կշարունակի իր գործունեությունը:
«Սփյուռքի սիրելի՛ եղբայրներ և քույրեր, մենք միշտ բարձր ենք գնահատել ձեր կողմից Արցախում ամեն մի ներդրված լուման: Այսօր ձեր սրտացավ վերաբերմունքի շնորհիվ՝ մենք ձեզ հետ միասին հերթական տոնն ենք նշում, քանի որ Արցախում ընդունված է կրթօջախի բացումը տոն համարել: Ասեմ ավելին՝ այսօրինակ ծրագրերով մենք հարգում ենք նաև մեր զոհված հերոս տղաների պայծառ հիշատակը, քանի որ նրանք իրենց կյանքը տվել են հանուն հայրենիքի պահպանման և շենացման»,- ասել է վարչապետը՝ ծրագրի իրականացման գործում հետևողական աշխատանք ցուցաբերելու համար հատուկ շնորհակալություն հայտնելով հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտչյանին:
Բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո ԱՀ Գործադիր իշխանության ղեկավարը շրջել է մանկապարտեզի շենքում, ծանոթացել առկա պայմաններին: Իվանյան համայնքի մանկապարտեզի հանդիսավոր բացմանը մասնակցում էին նաև այս օրերին Արցախում գտնվող «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մի խումբ ներկայացուցիչներ՝ գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ:

При содействии армян Канады в общине �?ванян Арцаха открылся детский сад
Премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян 30 мая в обшине �?ванян Аскеранского района принял участие в торжественной церемонии открытия детского сада, построенного при софинансировании местного органа Общеармянского фонда «Айастан» Торонто и правительства НКР.
Как сообщили в отделе информации и по связям с общественностью правительства Республики Арцах,  в своей приветственной речи Араик Арутюнян выразил благодарность Общеармянскому фонду Айастан» за многолетнее активное участие в программах восстановления и развития Арцаха, выразив надежду, что отныне фонд с новой активностью продолжит свою деятельность.
«Дорогие братья и сестры в Диаспоре, мы всегда высоко ценили каждую вложенную вами в Арцах луму. Сегодня благодаря вашему сердобольному отношению мы вместе с вами отмечаем очередной праздник, поскольку в Арцахе принято открытие очага образования считать праздником. Скажу большее: подобными программами мы чтим также светлую память наших геройски павших парней: они отдали свою жизнь во имя защиты и процветания Родины», – сказал премьер, выразив особую благодарность за проявленную последовательную работу по реализации программы председателю местного органа фонда Торонто Мкртичу Мкртчяну.
После торжественной церемонии открытия глава исполнительной власти Республики Арцах обошел здание детского сада, ознакомился с условиями. В торжественном открытии детского сада общины �?ванян участвовали также находившиеся в эти дни в Арцахе группа представителей Общеармянского фонда «Айастан во главе с исполнительным директором Ара Варданяном.