ANCA-ն կոչ է արել ԱՄՆ կոնգրեսականներին և Օբամայի վարչակազմին կրկնապատկել ջանքերը՝ ԼՂ-ի վերաբերյալ առաջարկները կյանքի կոչելու համար
ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) կոչ է արել ԱՄՆ կոնգրեսականներին Բարաք Օբամայի վարչակազմի հետ միասին կրկնապատկել ջանքերը Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի, բարձրաստիճան դեմոկրատ կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելի, ինչպես նաև նրանց գործընկերների ներկայացրած առաջարկներն իրագործելու համար։
Նշենք, որ այդ առաջարկներն ուղղված են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության ու ագրեսիայի թուլացմանը։
Էդ Ռոյսի հետ հանդիպման ընթացքում ANCA-ի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը քննարկել է ապրիլի սկզբին ալիևյան ռեժիմի հարձակումն Արցախի վրա և դրան հաջորդած ռազմական հանցագործությունները, ներառյալ` դաժան սպանությունները, տարեց զույգի սպանությունն ու խոշտանգումը, հայ զինվորների գլխատումը։
Րաֆֆի Համբարյանն ընդգծել է կոնկրետ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը` հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար:
«Ամերիկահայերը գնահատում են Ռոյսի և էնգելի առաջարկները, որոնց ընդհանուր գաղափարն է ապահովել Կովկասում խաղաղությունը: Բանալին, իհարկե, դրանց իրագործումն է, և որքան շուտ, այնքան լավ, եթե մենք ցանկանում ենք խուսափել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների կրկնությունից»,- նշել է նա:
Ռոյսի և մյուս կոնգրեսականների ներկայացրած առաջարկները ենթադրում են`
1. շփման գծից հակամարտող կողմերի դիպուկահարների հեռացում,
2. շփման գծում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից վերահսկվող նորարարական համակարգերի տեղադրում, որոնք հնարավորություն կտան հստակ իմանալ, թե կոնկրետ որ մասից է իրականացվել հարձակումը,
3. շփման գծում ավելի մեծ թվով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մշտադիտարկողների տեղակայում, ինչը թույլ կտա ավելի հստակ արձանագրել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը։

ANCA призвала конгрессменов США и администрацию Обамы приумножить усилия для претворения в жизнь предложений по НК
Комиссия Ай-Дат США (ANCA) призвала конгрессменов США совместно с  администрацией Барака Обамы приумножить усилия для претворения в жизнь предложений председателя комиссии по внешним вопросам Палаты Представителей Конгресса Эда Ройса, высокопоставленного демократа-конгрессмена Элиота Энгела, а также их коллег.
Отметим, что эти предложения направлены на ослабление напряженности и агрессии на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения.
В ходе встречи с Эдом Ройсом председатель ANCA Раффи Амбарян обсудил нападение алиевского режима в начале апреля на Арцах и последовавшие затем боевые действия, включая жестокие убийства, убийство и глумление над пожилой   супружеской парой, обезглавливание армянских воинов.
Раффи Амбарян подчеркнул необходимость принять конкретные шаги для соблюдения режима прекращения огня.
«Армяне Америки ценят предложения Ройса и Энгела, общая идея которых – обеспечить мир на Кавказе. Ключ, конечно, в их реализации, и чем раньше, тем лучше, если мы хотим избежать повторения агрессивных  действий Азербайджана», – отметил он.
Предложения Ройса и других конгрессменов предполагают:
1. Отвод с линии соприкосновения снайперов противоборствующих сторон;
2. установка на линии соприкосновения контролируемых Минской группой ОБСЕ новейших систем, дающих возможность четко определить, с какой конкретно  стороны совершено нарушение;
3. размещение  на линии соприкосновения большего числа наблюдателей Минской группы ОБСЕ , что позволит четче фиксировать случаи нарушения режима прекращения огня.