Քառօրյա պատերազմում գլխի բեկորային վնասվածք ստացած զինվորը կոմայից դուրս է եկել մկրտությունից հետո
Մարդու ուղեղում «ավելորդ» ոչինչ չկա. յուրաքանչյուր հատված պատասխանատու է օրգանիզմում որեւէ կարեւոր գործառույթի համար, այդ պատճառով ուղեղի ցանկացած վնասվածք մահացու վտանգավոր է: 21-ամյա տանկիստ–մեխանիկ Դանիել Դավթյանը, այնուամենայնիվ, ողջ է մնացել ծանրագույն վնասվածքից հետո. պայթած արկի բեկորը ներթափանցել է նրա ուղեղ: Նրան մկրտելուց կարճ ժամանակ անց` հենց վերակենդանացման բաժանմունքում, նա կոմայից դուրս է եկել եւ սկսել է ապաքինվել:
Դանիելը վնասվածք է ստացել ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով: Բազմաթիվ մանր բեկորներ են հայտնվել նրա պարանոցում, կրծքում, ուսերում եւ ձեռքերում, բեկորներից մեկը, գանգը ծակելով, հայտնվել է ուղեղում:
Դանիելը NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է, որ հիշում է, թե ինչպես է տանկից իրեն հանել Գյումրիից իր ընկերը, իսկ առաջին օգնությունը տրամադրել են բուժկետի տղաները: Շուտով նրան տեղափոխել են Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալ, իսկ հետո` Երեւան:
Արդեն Երեւանում նյարդավիրաբույժ Հրայր Աճեմյանը վիրահատություն է կատարել եւ հեռացրել է ուղեղային դետրիտը (ուղեղի վնասված հյուսավածքները` խյուսանման ջախջախված ուղեղային հյուսվածքը, որը ուղեղի գորշ եւ սպիտակ նյութի մասնիկներ է պարունակում, մանր օտարածին մարմիններ), ինչը պետք է օգներ ապահովելու ուղեղի մնացած մասի նորմալ աշխատանքը: Ինքը` բեկորը չի հեռացվել. դրա հեռացումը, վիրաբույժի խոսքով, կապված էր մեծ ռիսկերի հետ եւ  հեռացման ցուցումներ չկային:
Դանիելի վիճակն այն ժամանակ ծայրաստիճան ծանր էր, եւ ոչ ոք հույս չուներ, թե նա ողջ կմնա: Երկար ժամանակ նա կոմայում էր, այժմ վերհիշում են նրա ազգականները: Մի անգամ զինվորական հիվանդանոցում հոգեւորականը, որտեղ պառկած էր Դանիելը, կապվեց նրա ազգականների հետ եւ առաջարկեց մկրտության ծես կատարել:
Հենց վերակենդանացման բաժանմունքում Դանիելին մկրտեցին եւ երկու օր անց, ինչպես պատմել են նրա ազգականները, նա կոմայից դուրս է եկել եւ սկսել է հետեւողականորեն ապաքինվել:
«Մկրտությունից հետո Աստված նրան ուժ է տվել, եւ նա բացել է աչքերը: Աստված նրան երկրորդ կյանք է տվել», – վստահ է Դանիելի մայրը:
Ինքը` Դանիելը մտածում է, որ չնայած գերբնական ուժերն անկասկած իրենց դերը խաղացել են, իր փրկության գործում ավելի մեծ դեր է խաղացել նյարդավիրաբույժը: Չի բացառվում, որ մի օր, ամուսնանալով եւ հայր դառնաով, նա իր առաջնեկին Հրայր կկոչի` վիրաբույժի պատվին:
Այժմ Դանիելն իրեն անհամեմատ ավելի լավ է զգում: Նա գիտակից է, նրա մտածողական գործառույթները չեն խախտվել: Նրան արդեն դուրս են գրել վերակենդանացման բաժանմունքից եւ նա իր բուժումը շարունակում է սովորական պալատում:  Վնասվածքից հետո նա առայժմ չի կարողանում շարժել ձախ ձեռքը եւ ոտքը, բայց հույս կա, որ կկարողանա վերականգնվել համապատասխան բուժումից եւ վերականգնումից հետո:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նյարդավիրաբույժ Հրայր Աճեմյանը հայտնել է, որ Դանիելը դեռ երկար պետք է բուժվի: Այժմ նա գանգի դեֆեկտ ունի, որն ապագայում անհրաժեշտ կլինի շտկել:
Դանիելի վերականգնումը կկազմակերպվի Կարմիր Խաչի կլինիկայում, իսկ վերականգնման արդյունքները կախված կլինեն նրա օրգանիզմից: Հայտնի են շատ դեպքեր, երբ ուղեղի համանման վնասվածքներով մարդիկ վերադարձել են լիարժեք կյանքի, եղել են նաեւ դեպքեր, երբ մարդիկ մասամբ են վերականգնվել, բայց գոնե կարողացել են հոգ տանել իրենց առանց կողմնակի օգնության:

Солдат с осколочным ранением головы вышел из комы вскоре после крещения
В мозге человека нет ничего «лишнего»: каждая доля отвечает за какую-нибудь важную функцию в организме, и потому любое ранение мозга смертельно опасно. 21-летний танкист-механик Даниэль Давтян, однако, выжил после тяжелейшего ранения – осколок взорвавшегося снаряда попал в его мозг. Вскоре после того, как его крестили – прямо в отделении реанимации – он вышел из комы и начал идти на поправку.
Даниэль получил ранение 2 апреля в результате азербайджанской агрессии на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Множественные мелкие осколки попали в его шею, грудь, плечи и руки, а один из осколков, пробив череп, попал в мозг.
Даниэль рассказал корреспонденту NEWS.am Medicine, что помнит, как из танка его вытащил его друг родом из Гюмри, а первую помощь оказали ребята из санчасти. Вскоре его перевели в степанакертский госпиталь, затем – в Ереван.
Уже в Ереване нейрохирург Грайр Ачемян провел операцию и удалил мозговой детрит (это поврежденные ткани мозга – кашицеобразная размозженная мозговая ткань, содержащая частицы серого и белого вещества мозга, мелкие инородные тела), что должно было помочь обеспечить нормальную работу остальной части мозга. Сам осколок удален не был – его удаление, по словам хирурга, было связано с большими рисками, и показаний для удаления не было.
Состояние Даниэля тогда было крайне тяжелым, и никто не надеялся, что он выживет. Долгое время он был в коме, вспоминают теперь его родственники. Однажды священник при военном госпитале, где лежал Даниэль, связался с его родными и предложил провести обряд крещения.
Прямо в отделении реанимации Даниэля крестили, и спустя два дня он, как рассказали его родственники, вышел из комы и начал стремительно идти на поправку.
«После крещения Бог дал ему силы, и он открыл глаза! Бог дал ему вторую жизнь», – уверена мама Даниэля.
Сам Даниэль думает, что хоть и без сверхъестественных сил тут явно не обошлось, большую роль в его спасении сыграл нейрохирург. Не исключено, что однажды, женившись и став отцом, он назовет своего первенца Грайром, в честь хирурга.
Сейчас Даниэль чувствует себя намного лучше. Он в сознании, его когнитивные функции не нарушены. Его уже выписали из реанимации, и свое лечение он продолжает в обычной палате. После ранения он пока не может двигать левой рукой и ногой, но есть надежда, что он сможет восстановиться после надлежащего лечения и реабилитации.
Как отметил в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine нейрохирург Грайр Ачемян, Даниэлю предстоит долгое лечение. Сейчас у него есть небольшой дефект черепа, который в будущем необходимо будет скорректировать.
Реабилитация Даниэля будет организована в клинике Красного Креста, а результаты реабилитации будут зависеть от его же организма. �?звестно много случаев, когда люди с похожими ранениями мозга возвращались к полноценной жизни, были также случаи, когда люди восстанавливались частично, но хотя бы могли заботиться о себе без чужой помощи.