Լիտվա. Վախճանվել է Կլայպեդայի հայ համայնքի ղեկավար Մանվել Գալստյանը
Մայիսի 20-ին  Լիտվայի Կլայպեդա քաղաքում երկարատեւ հիվանդությունից հետո վախճանվել է տեղի հայ համայնքի ղեկավար Մանվել Գալստյանը։ Նա ծնվել էր 1957 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Մարտունու շրջանի Վերին Գետաշեն գյուղում, 1982-ին ավարտել էր Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ճարտարապետա-շինարարարկան բաժինը։ Բարի ու հայրենասեր հայորդուն հանդիպել էինք 2013ի դեկտեմբերին Վիլնյուսում, երբ պատրաստում էի Լիտվայի հայ համայնքին նվիրված հոդվածաշարը։  ՕՐԵՐ ամսագրի խմբագրակազմը իր խորին ցավակցությունն է հայտնում հանգուցյալի հարազատներին եւ ողջ լիտվահայ համայնքին՝ ծանր կորստյան առիթով։
Ստորեւ ներկայացնում ենք 2013 թվականի դեկտեմբերին Մանվել Գալստյանի հետ ՕՐԵՐ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանի  հետ ունեցած զրույցը՝ նվիրված Կլայպեդայի հայ համայնքին։
Կլայպեդայի ՎԱՆ համայնքի ղեկավար Մանվել Գալստյանը 1982 թ-ին, ավարտելով Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, էստոնական Տալլինում աշխատելու ուղեգիր է ստացել։ Շուտով նրան նշանակում են իրենց ընկերության  Կլայպեդայի/Լիտվա/ մասնաճյուղի ղեկավար ու այդպես 1987 թվականից հաստատվում է Լիտվայում։ Դեռ Տալլինում  ամուսնացել է  լիտվուհու հետ, ունի երկու դուստր։
Ահա թե ինչ է պատմում նա տեղի հայ համայնքի մասին. ՙԿլայպեդայի հայ համայնքը գրանցվել է  2003-ին, մոտ 200 անդամ ունի։ 50 ընտանիք է ապրում, երիտասարդների թիվը 50 է։  Շատերն են մեկնել արտասահման  աշխատելու կամ սովորելու, հիմնականում՝ Անգլիա, Գերմանիա, Դանիա։ Երիտասարդները կապը պահում են եւ չեն հրաժարվում հայ լինելուց։ Ակտիվությունը տարբեր է։ Շատ են խառը ամուսնությունները։ Մի քանի ընտանիքներում նույնիսկ լիտովցիները խոսում են հայերեն։ Հայերը Կլայպեդայում հարմարվել են։  Այստեղ մթնոլորտը  տարբեր է, տարբեր ազգեր կան, եւ լիտվերենի խիստ հսկողություն չկա։ Ռուսերեն եթե հարցնես՝ պատասխան կստանաս։ Նաեւ մեծահասակ հայեր կան, որ լիտվերեն լավ չգիտեն։
Մեր քաղաքի հայտնի հայերից են դաշնակահար Նարա Ստեփանյանը, ով հաճախ է հանդես գալիս ոչ միայն մեզ մոտ, այլեւ Հայաստանում։ Նրա ընտանիքը 4 տարի է, ինչ Երեւանից տեղափոխվել է։ Նաեւ  ֆուտբոլիստներ ունենք, որ Կլայպեդայի ֆուտբոլի թիմում են խաղում։ Երաժիշտներ, որ նվագում են Լիտվայի տարբեր նվագախմբերում։ Բժիշկներ ունենք, օրինակ Ալբերտ Ալբերտյանն իր սեփական կլինիկան բացեց, համասեփականատեր է։ Հայերի մեծ մասն ունեն ռեստորանային բիզնես, շինարարներ էլ  կան։ Ինքս դիզայնով եմ զբաղված, աշխատում ենք նաեւ եվրոպական այլ երկրների հետ։ Երեխաներս տանը լիտվերեն են խոսում, իսկ ինձ հետ՝ հայերեն։ Այժմ նրանք Հոլանդիայում են սովորում։ Նրանք ովքեր մնում են այստեղ,  մասնակցում են մեր միջոցառումներին։
Կիրակնօրյա հայկական դպրոցում սովորում են 7-9 տարեկան 12 երեխա։ Պարի ու  թատերական խմբեր ունենք, իսկ ներկայացումների սցենարները երիտասարդներն են գրում։
Կլայպեդայի հայերը նաեւ մասնակցում են Ազգային փոքրամասնությունների միջոցառումներին, հայկական տոներին, նշում ենք Վարդավառը։ Ցուցահանդեսներ ենք կազմակերպում, հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործական երեկոներ՝ հրավիրելով օտարներին։ 2015-ի ապրիլի 18-ին Կլայպեդայի կենտրոնում խաչքար ենք դրել՝ նվիրված Եղեռնի 100-րդ տարելիցին՚։

President of the Armenian community of Lithuania’s Klaipeda Manvel Galstyan passes away
On May 20, president of the Armenian community of the Lithuanian city of Klaipeda Manvel Galstyan passed away after suffering from a long illness. Manvel Galstyan was born on November 6, 1957 in the Verin Getashen village of the Martuni region of Armenia. In 1982, he graduated from the Department of Engineering and Construction of Yerevan State Polytechnic Institute. We met the patriotic Armenian as he was preparing his series of articles devoted to the Armenian community of Lithuania in Vilnius in December 2013. The staff at ORER magazine expresses its deep condolences to the family of the deceased and to the Armenian community of the Lithuania on the occasion of the heavy loss.
In December 2013, ORER Magazine’s editor-in-chief Hakob Asatryan sat down for an interview with Manvel Galstyan, and ORER Magazine presents the conversation about the Armenian community of Klaipeda.
In 1982, president of the VAN Armenian Community of Klaipeda Manvel Galstyan graduated from Yerevan State Polytechnic Institute and received a pass to work in Tallinn, Estonia. In 1987, he settled in Lithuania after being appointed director of the Klaipeda branch of a company. While he was in Tallinn, he had gotten married to a Lithuanian woman and had two daughters.
The following is what Manvel Galstyan had to say about the local Armenian community: “The Armenian community of Klaipeda was registered in 2003 and has nearly 200 members. There are 50 Armenian families, and there are 50 young Armenians. Most have left for abroad to work or study, and they are mainly in England, Germany and Denmark. The youth maintain ties and don’t deny the fact that they are Armenian. There are different levels of activism. There are many mixed marriages. The Lithuanian partners of some Armenians even speak Armenian at home. The Armenians have adapted to life in Klaipeda. The atmosphere is different. There are different nationalities, and the country doesn’t strictly control the use of the language. If you ask a question in Russian, you will get an answer. There are also adult Armenians who don’t know Lithuanian well.
Among the famous Armenians of Klaipeda is Nara Stepanyan, who often performs in not only Lithuania, but also in Armenia. She and her family moved from Yerevan to Klaipeda four years ago. We also have famous Armenian football players who play for the city’s football team and musicians who perform with various orchestras in Lithuania. We also have famous doctors. For instance, Albert Albertyan opened his own clinic and is one of the owners. Most Armenians have restaurants. There are also Armenian builders. I am involved in design, and we all work with people in other countries across Europe. My children speak Lithuanian at home, but Armenian with me. Currently, they are studying in Holland. Those who stay here participate in our community events.
Twelve children between the ages of 7 and 9 attend the local Armenian Sunday school. We have a dance group and a performing arts group, and the youth read the scripts for plays.
The Armenians of Klaipeda also participate in the events of national minorities and the celebrations of Armenian holidays. We also celebrate the Armenian Vardavar holiday. We organize exhibitions and events devoted to Armenian composers and invite foreigners. On April 18, 2015, we placed an Armenian cross-stone dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in central Klaipeda.”