Մայիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ գործակարգավարական խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Իմ Հայաստան» փառատոնի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց, «Արի տուն» ծրագրերի շրջանակներում կատարած ընթացիկ աշխատանքները, կարևորվեցին համայնքների հետ ակտիվ աշխատանքների իրականացումը և նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը, քննարկվեցին առաջիկա միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առանձնակի կարևորեց Հայաստան համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և Սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստերի պատշաճ կազմակերպումը: Նշանակվեցին պատասխանատուներ ու համակարգողներ: Տրվեցին մանրամասն հանձնարարականներ:

В Министерстве Диаспоры РА под председательством министра Грануш Акопян 23 мая состоялось делопроизводственное совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений, ГНКО «Центр Родина-Диаспора», фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Были представлены текущие работы, выполненные в течение недели в рамках программ Министерства «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», отмечена важность активной работы с общинами и их активное участие в программах Министерства, обсуждены вопросы, касающиеся организации предстоящих мероприятий.
Министр Грануш Акопян придала особую важность организации должным образом заседаний совета попечителей Общеармянского фонда «Айастан» и Общественного совета при министре Диаспоры.