Շուշիում դիմավորել են արցախցի չեմպիոներին. լուսանկարներ
Շուշիի «Տանկ» հուշարձանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել Ուկրաինայի Լվով քաղաքում անցկացված (մայիսի 12-15-ը) Քունկ ֆուի Եվրոպայի առաջնության արցախցի մասնակիցների դիմավորման արարողությունը:Նրանց դրոշներով ու պաստառներով դիմավորելու էին եկել ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը, ԼՂՀ ԿԳՍ նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչության պետ Աշոտ Դանիելյանը, մարզիկների ընկերներն ու երկրպագուները, ովքեր չեմպիոներին դիմավորել են դափնեպսակներով ու ծափողջյուններով։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` ԼՂՀ ԿԳՍ նախարար Սլավա Ասրյանը ողջ հայության անունից շնորհավորել է չեմպիոներին` ասելով. «Դուք դժվարին պայքարում կարողացել եք արժանանալ մեդալների: Դուք այնտեղ հավասար պայմաններում չեք մրցակցել: Մեր հարևան պետության ներկայացուցիչների համար դուք ոչ թե մրցակից եք եղել, այլ թշնամի: Դա շատ ցավալի փաստ է, որովհետև սպորտի բնագավառում պետք է ազնիվ մրցակցություն լինի: Այդ մրցապայքարում ձեր ձեռք բերածը շատ ավելին է, քան զուտ սպորտային հաղթանակը. դուք բարձր պահեցիք արցախցու պատիվը` այնտեղ ծածանելով մեր եռագույնը: Դուք ձեր հաղթանակով այնքան նման էիք մեր հայրենիքի սահմանը պատվով պաշտպանող զինվորներին»:
ԼՂՀ ուշուի ֆեդերացիայի հիմնադիր, Մերձավոր արևելքում ԼՂՀ ներկայացուցիչ, հայ Սև գոտիների միության, արևելյան մարտարվեստների վարպետ Կարո Քեբաբջյանն էլ իր խոսքում նշել է, որ մրցույթին մասնակցել են 11 երկրի մարզիկներ:
«Արցախից մասնակցում էր 5 մարզիկ. նրանք Արցախ են բերել 4 ոսկե և մեկ արծաթե մեդալ: Եթե մարզիկներից մեկը չվնասվեր, կունենայինք 5 ոսկի: Այս հաղթանակը մեզ համար նաև բարոյական արժեք ունի: Ադրբեջանը պղծել է այս սպորտի փիլիսոփայական էությունը և մրցումներում որակազրկվել: Այն, ինչ կատարվել է այնտեղ, մի անգամ ևս ցույց է տվել ադրբեջանցիների իսկական դեմքը: Ներկաները և սոցցանցերին հետևողները ևս համոզվել են, որ հայերս քաղաքակիրթ ազգի ներկայացուցիչներ ենք, իսկ ադրբեջանցիները՝ վայրագ,-ասել է Կ. Քեբաբջյանը և, ցույց տալով գետնին ընկած ադրբեջանական դրոշը, հայտարարել է,-նրանց իրենց դրոշի պես այսպես կտապալենք թե´ պատերազմի դաշտում, թե´մրցասպարեզում, թե´ գիտության և թե´ մշակույթի ասպարեզներում»:
Մարզիկ Դավիթ Պետրոսյանն էլ, ով մրցապայքարում արժանացել է արծաթե մեդալի մեզ հետ զրույցում նշել է, որ ստացած վնասվածքը խանգարել է իրեն` ոսկե մեդալի արժանանալու համար:
«Վայրկյաններ էր մնացել, որ ավարտվեր իմ և ադրբեջանցի մարզիկի մենամարտը: Կենտրոնական մրցավարը հայտարարեց «ստոպ», հետո էլ լսվել է հրահանգը` «մարտ»: Նրանք, զգալով, որ պարտվում են, դիմել են սադրիչ գործողության` ծեծկռտուքի»-միջադեպի մասին պատմել է Դ. Պետրոսյանը և հավելել, որ ինքը լավ պարապելու է` հուլիսին կայանալիք Քունկ ֆուի աշխարհի առաջնությունում առաջին տեղ գրավելու համար: Նշենք նաև, որ արցախցի մարզիկ Դավիթ Պետրոսյանը ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական 5 տանկ և 1 1 հետևակի մարտական մեքենա (ՀՄՄ) խոցած ժամկետային զինծառայող Մարատ Պետրոսյանի հարազատ ավագ եղբայրն է. նա ևս եկել էր դիմավորելու մարզիկներին:
Բոլոր մեդալակիրները հավաստել են, որ իրենց այս կարևոր հաղթանակը նվիրում են հայոց բանակին ու նրա քաջարի զինվորներին:

В Шуши торжественно встретили чемпионов-арцахцев (фоторепортаж)
У памятника «Танк» в Шуши сегодня состоялась церемония встречи арцахских спортсменов, участвовавших в первенстве Европы по кунг фу, состоявшееся во Львове (12-15 мая). С флагами и плакатами встречать их пришли начальник Управления спорта аппарата Министерства образования и науки НКР Ашот Даниелян, друзья и фанаты спортсменов, которые встретили чемпионов с лавровыми венками и овациями.
Как передает корреспондент «Арцахпресс», министр образования и науки НКР Слава Асрян от имени всего армянства поздравил чемпионов, сказав: «В труднейшей борьбы вы сумели удостоиться медалей. Вы соревновались там в неравных условиях. Для представителей соседнего с нами государства вы были не соперниками, а врагами. Это весьма печальный факт, потому что в сфере спорта должно быть честное соперничество. Ваше достижение в этой борьбе нечто намного большее, чем сугубо спортивная победа: вы сумели высоко удержать честь арцахца, подняв там наш Триколор. Своей победой вы были так похожи на воинов, с честью защищающих границы Отечества».
Основатель федерации ушу НКР, представитель НКР на Ближнем Востоке, мастер восточных единоборств, обладатель черного пояса Каро Кебабчян в своей речи отметил, что в чемпионате участвовали спортсмены 11 стран.
«�?з Арцаха участвовали 5 спортсменов: они привезли в Арцах 4 золотые и 1 серебряную медаль. Если бы один из спортсменов не получил травму, было бы 5 золотых. Эта победа имеет для нас и нравственную ценность. Азербайджан осквернил философскую сущность этого вида спорта и был дисквалифицирован на соревнованиях. То, что произошло там, еще раз показало истинное лицо азербайджанцев. Присутствующие и пользователи соцсетей также убедились, что мы, армяне, представители цивилизованной нации, а азербайджанцы – варвары, – сказал К.Кебабчян и , указывая на валяющийся на земле азербайджанский флаг, добавил: – Подобно этому флагу, мы повергнем их и на поле боя, и на спортивных аренах, и в области науки и культуры».
Спортсмен Давид Петросян, завоевавший на турнире серебряную медаль, в беседе с нами отметил, что полученная травма помешала ему побороться за золотую медаль.
«Секунды оставались до окончания моего поединка с азербайджанцем. Центральный рефери объявил «Стоп», потом прозвучала команда «Бой». Почувствовав, что терпят поражение, они прибегли к провокации – затеяли потасовку», – рассказал об инциденте Д.Петросян, добавив, что он будет хорошо тренироваться, чтобы на предстоящем в июле первенстве мира по кунг фу завоевать первое место.
Отметим также, что арцахский спортсмен Давид Петросян родной старший брат военнослужащего-срочника Марата Петросяна, в ходе апрельской войны подбившего 5 азербайджанских танков, 11 БМП . Марат также пришел встречать спортсменов.