Արմեն Այվազյանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում
Մայիսի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի աշխարհառազմավարության եւ անվտանգության հիմնախնդիրներին առնչվող դասախոսությամբ հանդես եկավ հայ ականավոր քաղաքագետ եւ պատմաբան դոկտոր Արմեն Այվազյանը: Ձեռնարկը կազմակերպել էր ՌԱԿ Մեծ Բրիտանիայի մասնաճյուղը: Այս մասին ըստ «Հայերն այսօրի»՝ հաղորդում են ՌԱԿ Մեծ Բրիտանիայի մասնաճյուղից:
Հայ ականավոր պատմաբան եւ քաղաքագետ, 1993-94թթ. Վիեննայում ԵԱՀԽ /այժմ` ԵԱՀԿ/ ՀՀ պատվիրակության գործող ղեկավար, «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի տնօրեն դոկտոր Արմեն Այվազյանը կրկին անդրադարձավ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի աշխարհաքաղաքական ապագայի եւ ներկայիս անվտանգության կայունության վիճահարույց վերլուծությանը:
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի փորձը բլիցկրիգ /կայծակնային պատերազմ/ անել ձախողվեց: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո Ադրբեջանը փոխել է իր մարտավարությունը եւ սկսել է վարել հյուծման պատերազմ: Նույնիսկ եթե հակամարտությունը վերածվի լայնամասշտաբ մարտական գործողությունների, կամ մնա ներկայիս ցածր լարվածային վիճակում, այնուամենայնիվ, վերջնական արդյունքն անորոշ է: Բաքվի կողմից խնդրի լուծման ռազմական ճանապարհի ընտրությունը կարող է պայթեցնել ողջ տարածաշրջանը, ուղղակիորեն ներգրավելով Ռուսաստանին, Թուրքիային, ՆԱՏՕ-ն եւ Իրանին,» – իր ելույթում նշել է դոկտոր Այվազյանը:
Ըստ դոկտոր Այվազյանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ ծագած ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց ներկայիս ստատուս քվոի փլուզումը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ձախողումները եւ նրա անկարողությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարությունների հետ արդյունավետ բանակցություններ վարելու հարցում: Բացի այդ, այն շեշտեց Հայաստանի հսկողության տակ գտնվող ԼՂ շրջապատող տարածքների ռազմավարական կարեւորությունը ԼՂ եւ ՀՀ պաշտպանության, անվտանգության եւ կենսականություն հարցում:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունն առնչվում է ոչ միայն նրա բնակչության ինքնորոշման իրավունքին, այլ նաեւ ժամանակակից Հայաստանի, որը դե ֆակտո ներկայացնում է ՀՀ եւ ԼՂՀ միավորումը 42,000 ք/կմ տարածքով, գոյատեւմանն ու հարատեւ անվտանգությանը: Ինչպես ցույց են տալիս վերջին քսանհինգ տարիները, սա այն նվազագույն տարածքն է, որն անհրաժեշտ է հայ ժողովրդին գոյատեւելու համար, կիսով չափ շրջապատված լինելով թշնամական պետություններով՝ Թուրքիա եւ Ադրբեջան, որոնք էլ իրենց հերթին դաշնակից են: Նշված տարածքի նույնիսկ չնչին մասի կորուստը կարող է հանգեցնել ռազմական հավասարակշռության խախտմանը` հօգուտ Ադրբեջանի, այդպիսով վտանգելով Հայաստանի պետականությունը: Մյուս կողմից, ներկայիս 42,000 ք/կմ չի ապահովագրում Բաքվի ռազմական եւ էթնիկ մաքրազերծման պլաններից: Հետեւաբար, Հայաստանի մարտավարությունը, որը ենթադրում է հակահարված հասցնել ադրբեջանական լայնամասշտապ ագրեսիային, անհրաժեշտության դեպքում պետք է ընդգրկի նաեւ հայկական հսկողության տակ գտնվող տարածքների ընդլայնումը» – նշել է դոկտոր Այվազյանը:
Դոկտոր Այվազյանը կարեւորեց նաեւ Հայաստանի անվտանգությանն ուղղված վերջին զարգացումները եւ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող դեպքերը, անվտանգության երաշխիքների, պաշտպանելի սահմանների եւ միջազգային հարաբերությունների համատեքստում արդյունավետ դիվանագիտություն վարելու անհրաժեշտությունը:
Դոկտոր Այվազյանը «Լեռնային Ղարաբաղի ապրիլյան պատերազմը» եւ «Հայաստանի անվտանգության անփոփոխ հիմնախնդիրները» դասախոսություններով հանդես եկավ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում, Լոնդոնի համալսարանում ու Լոնդոնի Հայ տանը: Դասախոսությունները, որոնք բազմատեսակ եւ բազմաթիվ լսարանի ուշադրության առարկան էին, կենտրոնացած էին ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհառազմավարական ասպեկտների, Հայաստանի դեմ ուղղված թուրք-ադրբեջանական դաշինքի նպատակների, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի, որոնք էլ մրցակցում են Հայաստանի վրա ազդեցություն ունենալու համար, աշխարհաքաղաքական խաղերի վրա:

Presentation at the British Parliament on by Dr Armen Ayvazyan
Presentation at the British Parliament on 9 May 2016 by prominent Armenian political scientist and historian, Dr Armen Ayvazyan, on the geostrategic and security realities facing Armenia and Nagorno-Karabakh. Organised by ADLP (Armenian Democratic Liberal Party) UK Branch
One of the most prominent Armenian historians and political scientists, and formerly an Acting Head of the Armenian Delegation to the CSCE (now OSCE) in Vienna (1993-94), has reignited the contentious debate over the geopolitical future and sustainability of the current security model pertaining to Armenia and the enclave of Nagorno-Karabakh.
“The attempted Azerbaijani blitzkrieg in Nagorno-Karabakh has clearly failed. Immediately after the end of the “Four Day War” of April 2-5 2016, Azerbaijan has changed its tactics and started a campaign of waging a war of attrition. However, whether the conflict turns into a full-scale war or remains at the current low level of intensity, its final outcome is far from being certain. Baku’s choice of a military solution could explode the whole region, with the potential direct involvement of Russia, Turkey, NATO, and Iran,” Dr Ayvazyan said.
The four day war between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in April exposed, according to Dr Ayvazyan, the fragility of the status quo, OSCE’s failures and its inability to reach a successfully negotiated outcome with the governments of Armenia and Azerbaijan. In addition, it emphasised the strategic importance of the Armenian-controlled territories surrounding Nagorno-Karabakh for the defense, existential security and viability of the Nagorno-Karabakh Republic and the Republic of Armenia.
“The conflict over Nagorno-Karabakh is not only about the realization of the self-determination rights of its population, but also about the survival and long-term security of modern Armenia, which represents the de-facto united Republics of Armenia and Nagorno-Karabakh on an area covering 42,000 sq. km. As shown by the past quarter century, this is the minimum area for the Armenian nation to exist, semi-surrounded by hostile states which are allied together – the states of Turkey and Azerbaijan. Losing even a small part of this territory can irrevocably destroy the military balance in favor of Azerbaijan, thus jeopardizing the very existence of the Armenian state. On the other hand, the present 42,000 sq. km may prove an insufficient safeguard against Baku’s plans of war and ethnic cleansing. Consequently, the Armenian strategy of countering wide-scale Azerbaijani aggression will by necessity have to include expansion of the Armenian-controlled territories, thus effectively containing Azerbaijan’s offensive capabilities.”
Dr Ayvazyan underlined the significance of recent developments for Armenia’s security and the need for a resolution, particularly when taking into consideration on-going events on the regional stage, the absolute need for security guarantees, defensible borders and effective diplomacy within the overall context of international relations.
Dr Ayvazyan gave a series of talks on the April War in Nagorno-Karabakh and Armenia’s security constants at the British Parliament and SOAS, London University and Armenian House in Kensington, London. The talks, which attracted fairly wide and varied audiences, focused on the geostrategic aspects of the Nagorno-Karabakh conflict, the objectives of the Turkish-Azerbaijani bloc regarding Armenia and the Russian-Western geopolitical games vying for influence over Armenia.