Բուրգասի Սբ. Խաչ հայկական եկեղեցում մեծ շուքով նշվեց Քրիստոսի Համբարձման տոնը
Բուլղարիայի Հայոց թեմի առաջնորդ հոգեշնորհ Տ. Իսահակ վարդապետ Պողոսյանի օրհնությամբ՝ Բուրգասի Սբ. Խաչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տ. Պողոս քահանա Միքայելյանի և Վառնայի Սբ. Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տ. Բարթուղիմեոս քահանա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ, ս.թ. մայիսի 5-ին, հառիթ Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Համբարձման տոնի,Վառնայի հավատավոր հայորդիների մի հոծ բազմություն ուխտավորաբար մեկնել էր Բուրգաս: Վառնահայ ուխտավորներին Բուրգասի եկեղեցում մեծ խանդավառությամբ դիմավորեցին տեղի հավատավոր հայորդիները: Բուրգաս էին ժամանել նաև Պլովդիվի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տ. Հրաչ քահանա Մուրադյանը, և Ռուսեի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տ. Տիրայր քահանա Հատավյանը, հաղորդում են Բուլղարիայի Հայոց թեմի մամլո դիվանից:
Հանդիսավոր Սուրբ և Անմահ Պատարագը մատուցեց արժ. Տ. Հրաչ քահանա Մուրադյանը, իսկ արժ. Տ. Բարթուղիմեոս քահանա Հակոբյանը ներկաներին խոսեց հավուր պատշաճի քարոզը: Տեր Հայրն իր տոնական քարոզում ներկա հավատավոր ժողովրդին մասնավորաբար հորդորեց ամուր մնալ այն հավատքի մեջ, որի համաձայն Քրիստոսի Համբարձումը բաժանում չէ: «Երբ Քրիստոս Համբարձվեց , նա մեզ չթողեց մենակ, այլ գնաց, որ Մխիթարիչ Սուրբ Հոգին գա և մեզ մշտապես առաջնորդի մեր հոգևոր կյանքում: Այսօր մենք Սուրբ Հոգու մշտական ներկայության մեջ անդադար ունենք Քրիստոսի առաջնորդությունը: Ամուր պահենք մեր այս հավատքը: Երբեք չմոռանանք, որ Տերը մեզ հետ է: Իսկ մեր զորությունը հենց այս ճշմարտության մեջ է, ինչպես Պողոս առաքյալն է իր առաքելական թղթում հայտարարում. «Եթե Աստված մեր կողմն է, ո՞վ կլինի մեզ հակառակ:»
Սուրբ Պատարագի ավարտին կատարվեց Հայրապետական մաղթանք: Արարողության ընթացքում հոգևոր հայրերը և ներկա ժողովուրդն աղոթեցին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի անսասանության ու Լուսավորչի Աթոռի 132-րդ գահակալ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կենաց արևշատության համար:
Այնուհետև Վառնայից ժամանած ուխտավորները մասնակցեցին Բուրգասի Սբ. Խաչ եկեղեցու ծխականների կողմից պատրաստված ,,Սիրո Ճաշին,,: Ճաշի ընթացքին ուխտավորներն իրենց երախտիքի խոսքը ուղղեցին առաջնորդ Հայր սուրբին և հոգևոր հայրերին, ովքեր իրենց ուխտագնացությունը դարձրեցին անմոռանալի, Բուրգասի հայ հավատավոր ժողովրդին, առաջնորդությամբ հոգևոր հովվի նման հյուրընկալություն կազմակերպելու համար, ինչպես նաև Բուլղարահայոց Թեմական խորհրդի ատենապետ տիար Անդրանիկ Շաքարյանին, ով հոգ էր տարել ուխտավորների ճանապարհափոխադրությունը:

Feast of the Ascension celebrated with grand splendor at Holy Cross Armenian Church of Burgas
With the blessing of Primate of the Armenian Diocese of Bulgaria, Archimandrite Isahak Poghosyan, at the initiative of spiritual pastor of the Holy Cross Armenian Church of Burgas, Priest Poghos Mikayelyan and spiritual pastor of the St. Sargis Armenian Church of Varna, Priest Bartughimeos Hakobyan, on May 5, on the occasion of the Feast of Ascension of Our Lord Jesus Christ, a crowd of faithful Armenians of Varna made a pilgrimage to Burgas where the local faithful Armenians greeted them with great excitement at the church of Burgas. Priest Hrach Muradyan of Plovdiv and Priest Tirayr Hatavyan of Ruse had also arrived in Burgas, as reported the press divan of the Armenian Diocese of Bulgaria.
The grand Divine and eternal Liturgy was served by Priest Hrach Muradyan, and Priest Bartughimeos Hakobyan gave his sermon. In his sermon, His Holiness particularly urged the faithful Armenians to stay true to the faith according to which the Ascension of Christ is not separation. “When Christ Ascended, He didn’t leave us alone, but left so that the Holy Consoling Spirit could come and guide us in our spiritual life at all times. Today we are constantly guided by Christ in the eternal presence of the Holy Spirit. Let us keep our faith strong. Let us never forget that the Lord is with us, and our power lies in this truth, as Paul the Apostle declared in his apostolic paper-“If God is for us, who can be against us?””
The Divine and eternal Liturgy ended with a Patriarchal Wish. During the ceremony, the Holy Fathers and the gathered prayed for the protection of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the longevity of the 132nd patriarch, Catholicos of All Armenians Karekin II.
Afterwards, the pilgrims from Varna participated in the “Feast of Love” where they tasted the meals prepared by the parish of the Holy Cross Armenian Church of Burgas. During the event, the pilgrims expressed their words of gratitude to His Holiness and the Holy Fathers who made their pilgrimage unforgettable, to the faithful Armenians of Burgas for organizing such a reception under the leadership of the spiritual pastor, as well as to Chairperson of the Diocesan Council of the Armenians of Bulgaria Andranik Shakaryan, who took care of the travel expenses for the pilgrims.