Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը միայն ամրապնդում է արցախցիների վճռականությունը
25 տարի առաջ՝ 1991 թ․ ապրիլի 30-ին, Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերի զանգվածային գնդակոծմամբ սկսվեց «Օղակ» գործողությունը, որը դարձավ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հետագա լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի նախերգանքը:
ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ գգործողության ընթացքում հայկական գյուղերը նախ շրջապատվում էին ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և խորհրդային բանակի ստորաբաժանումների կողմից: Այնուհետև ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ն ու ոստիկանությունը մտնում էին նշված գյուղերը՝ իբրև թե անձնագրային ռեժիմի ստուգման, իսկ իրականում՝ հայ բնակչության սպանության, կողոպուտի, ահաբեկության և դրանց հաջորդող տեղահանության նպատակով:
«Օղակ» գործողությունը շարունակություն դարձավ 1988-1991 թթ. Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի գյուղերում իրագործված էթնիկ զտումների, որոնք նպատակ էին հետապնդում սաղմի մեջ խեղդել արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարը և հայրենազրկել նրանց։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չէր թաքցնում, որ «Օղակ» գործողությունը դիտարկում է որպես ողջ Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման սկիզբ։
Տանկերի, ռազմական ուղղաթիռների և հրետանու կիրառմամբ իրականացված գործողության արդյունքում ամբողջովին ամայացան ու ավերվեցին Հյուսիսային Արցախի, ինչպես նաև Շահումյանի, Հադրութի և Շուշիի շրջանների ավելի քան երկու տասնյակ գյուղեր, տեղահանվեց գրեթե 10 000 մարդ, ավելի քան 100-ը սպանվեց, մի քանի հարյուր մարդ պատանդ ընկավ. նրանցից շատերի ճակատագիրն առ այսօր հայտնի չէ:
25 տարի անց՝ 2016 թ. ապրիլի 2-ին, ադրբեջանական ղեկավարությունը հերթական ագրեսիան սանձնազերծեց ԼՂՀ դեմ, որը, ինչպես և 1991 թ., ուղեկցվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի բազմաթիվ խախտումներով ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խաղաղ բնակիչների ու զինծառայողների հանդեպ իրագործված ռազմական հանցագործություններով, այդ թվում՝ խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորված հրետակոծություններով, քաղաքացիական անձանց սպանություններով, ինչպես նաև սպանվածների մարմինների անարգմամբ ու խոշտանգումներով:
Սակայն ինչպես 1991 թ․, այնպես էլ հիմա Արցախի ժողովրդին ահաբեկելու և կոտրելու, նրա ազատության ձգտումը խեղդելու և, վերջնական արդյունքում, նրան հայրենազրկելու` ադրբեջանական իշխանությունների բոլոր փորձերն ավարտվել են լիակատար տապալմամբ:
Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը միայն ամրապնդում է արցախցիների վճռականությունը՝ կերտելու ու ամրապնդելու սեփական անկախ և ազատ պետությունը՝ որպես իրենց անվտանգության ու խաղաղ գոյության գրավական: Միջազգային հանրության կողմից նշված փաստի ըմբռնումը և որպես դրա հետևանք՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը թույլ կտան վերջ դնել Ադրբեջանի շարունակական փորձերին՝ ոչնչացնել Արցախն ու նրա ժողովրդին, և կապահովեն ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը:

Преступное поведение Азербайджана только укрепляет решимость арцахцев
Двадцать пять лет назад, 30 апреля 1991 года массовым обстрелом сел Геташен и Мартунашен началась операция «Кольцо», ставшее прелюдией к развернутой впоследствии Азербайджаном широкомасштабной военной агрессии против  Нагорно-Карабахской Республики.
Как передает пресс-служба М�?Д РА, в ходе операции армянские села сначала окружались подразделениями внутренних войск МВД СССР и Советской Армии. Затем азербайджанские ОМОН и полиция входили в указанные села, якобы с целью проверки паспортного режима, а в действительности для убийства,  ограбления, террора, а затем депортации армянского населения.
Операция «Кольцо» стала продолжением этнических чисток, осуществленных в 1988-1991гг.  в Сумгаите, Баку, Кировабаде и других населенных пунктах Азербайджана, а также в селах Северного Арцаха, которые преследовали цель задушить в зародыше национально-освободительную борьбу армян Арцаха и лишить их  Родины. Руководство Азербайджана не скрывало, что рассматривает операцию «Кольцо» как начало «очистки» от армян всего Нагорного Карабаха.
В результате операции, проведенной с использованием танков, боевых вертолетов и артиллерии, полностью обезлюдели и были разрушены более двух десятков сел Северного Арцаха, а также Шаумянского, Гадрутского и Шушинского районов, было депортировано около 10 тысяч человек, более ста были убиты, несколько сотен человек были взяты в заложники: судьба многих из них неизвестна до сих пор.
Спустя 25 лет, 2 апреля 2016 года, азербайджанское руководство развернуло очередную агрессию против НКР, которая, как и в 1991 году, сопровождалась многочисленным попранием норм международного права и военными преступлениями, совершенными в отношении мирного населения и военнослужащих Нагорно-Карабахской республики, в том числе прицельным артиллерийским обстрелом мирных населенных пунктов, убийством гражданских лиц, а также глумлением и истязанием тел убитых.
Однако как в 1991 году, так и сейчас все попытки азербайджанских властей терроризировать народ Арцаха, сломить его,  задушить его стремление к свободе, а в конечном итоге лишить его Родины завершись полным провалом.
Преступное поведение Азербайджана только укрепляет решимость арцахцев создать и укрепить собственное свободное и независимое государство – как залог их безопасного и мирного существования. Восприятие мировым сообществом указанного факта, и как следствие, международное признание Нагорного Карабаха позволит покончить с бесконечными попытками Азербайджана  уничтожить Арцах и его народ и обеспечит мир и безопасность всего региона.