Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի հիմնական միջոցառումները Պեկինում
Ապրիլի 24-ին Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ Հայոց Ցեղասպանության 101–րդ տարելիցին նվիրված հուշ-երեկո: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունից:
Հուշ-երեկոյին մասնակցեցին Պեկինի և Չինաստանի տարբեր համալսարանների հայ ուսանողներ, գործարարներ, հայ-չինական «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության աշխատակիցները, ինչպես նաև Պեկինում ապրող սփյուռքահայեր: Միջոցառմանը ներկա էր ՀՀ դեսպանության անձնակազմը։
Հիշատակի միջոցառման սկզբում ներկաները դեսպանության տարածքում տեղադրված խաչքարի մոտ կատարեցին ծաղիկների զետեղման և խնկարկման արարողություն, ինչպես նաև տեղի ունեցավ մոմավառություն։
Այնուհետև դեսպանության ընդունելությունների սրահում մեկ րոպե լռությամբ հարգվեց Հայոց Ցեղասպանության զոհերի և Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի զոհ դարձած զինվորների հիշատակը, որից հետո մասնակիցներին ողջունեց և ելույթով հանդես եկավ ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը։
ՀՀ դեսպանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր միջազգային ասպարեզում հանդես է գալիս իբրև ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկ և այս օրերին Երևանում ընթացող «Ընդդեմ Ցեղասպանության»երկրորդ գլոբալ ֆորումընպատակ ունի բողոքի ձայն բարձրացնելու ցեղասպանությունների կանխարգելման և ժխտողականության դեմ, դատապարտելու մարդկության հանդեպ իրականացվող հանցագործությունները և համախմբելու ջանքերը արդյունավետ լուծումներ գտնելու մեր օրերում վերստին հրատապություն ստացած երևույթների դեմ: Իր խոսքում դեսպանը նաև ընդգծեց, որ պատմական արդարության վերականգնման գործումցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ոչ միայն հայ ազգի պայքարը պետք է լինի, այլ համայն քաղաքակիրթ մարդկության, որպեսզի բացառվի նման դաժան հանցագործությունների կրկնությունը:
ՀՀ դեսպանը ներկայացրեց նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը: Անդրադառնալովայս տարվա ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային նշեց, որ ԼՂ խաղաղ բանակցություններին այլընտրանք չկա և որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում։
Ելույթի ավարտին ցուցադրվեցօրվա խորհրդին առնչվող վավերագրական ֆիլմ, որին հաջորդեց ընդունելությունը:
Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ տեղի ունեցան նաև Շանհայ, Հոնկոնգ, Նանկին, Գուանջոու և Շենժեն քաղաքներում:

Основные мероприятия 101-й годовщины Геноцида армян, состоявшиеся в Пекине
В посольстве РА в Китае 24 апреля состоялся памятный вечер, посвященный 101-й годовщине Геноцида армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из посольства РА в Китае.
В нем приняли участие армяне-студенты различных университетов Пекина и Китая, предпринимателми, сотрудники совместного предприятия «Шанси-Наирит», а также проживающие в Пекине армяне Диаспоры. На мероприятии присутствовал аппарат посольства РА.
В начале мероприятия присутствующие возложили цветы к установленному на территории посольства хачкару, зажгли свечи.
Затем в зале приемов посольства минутой молчания почтили память жертв Геноцида армян и военнослужащих, погибших вследствие азербайджанской агрессии, после чего участников приветствовал и выступил с речью посол РА в КНР Сергей Манасарян.
В своей речи посол отметил, что Республика Армения выступает сегодня на мировой арене в качестве правофлангового борьбы против геноцидов и проходящий в эти дни в Ереване Второй глобальный форум «Против преступления геноцид» преследует цель возвысить голос за предотвращение геноцидов и протеста и против отрицания геноцида, осудить преступления против человечества и объединить усилия против явлений, вновь приобретающих в наши дни актуальность.
Посол также подчеркнул, что в деле восстановления исторической справедливости признание и осуждение Геноцида должно быть борьбой не только армянского народа, но и всего цивилизованного человечества, дабы исключить повторение столь жестоких преступлений.
Посол представил также нынешнюю ситуацию, сложившуюся вокруг проблемы Нагорного Карабаха. Коснувшись военной агрессии Азербайджана в начале апреля этого года против Нагорного Карабаха, посол отметил, что мирным переговорам по НК нет альтернативы и что конфликт не может иметь военного решения.
По завершении речи был показан документальный фильм, за которым последовал прием.
Мероприятия, посвященные 101-й годовщине Геноцида армян состоялась в городах Шанхай, Гонконг, Нанкин, Гуанчжоу и Шенжен.