Անցած գիշեր հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է ավելի քան 80 անգամ. հայկական կողմն ունի երկու զոհ
Ապրիլի 25-ին եւ լույս 26-ի գիշերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում հակառակորդը կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 80 անգամ:
Հակառակորդն օգտագործել է իր զինանոցում գտնվող գրեթե բոլոր տիպի հրետանային միջոցները եւ զրահատեխնիկա, մասնավորապես` 60 (26 արկ), 82 (75 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՌՊԳ-7 (7 արկ), ՀՀՆ-9 (2 արկ)  ու  ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (3 արկ), ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (200 կրակոց), TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռային կայանք եւ տանկ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից հայտնում են, որ բացի մարտական հենակետերից, հակառակորդը ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքից արկակոծման է ենթարկել Մարտակերտ բնակավայրը (14 արկ): Հրետանային կրակ է վարվել նաեւ Մատաղիսի ուղղությամբ (8 արկ):
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում` մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Տիգրան Մխիթարի Պողոսյանը (ծնվ. 1992թ.) եւ Արամ Նիկոլայի Առուշանյանը (ծնվ. 1972թ.):
«ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը եւ իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին եւ ծառայակիցներին:
Հակառակորդի ագրեսիվ գործողությունները չեզոքացնելու նպտակով` ղարաբաղյան բանակը դիմել է կանխարգելիչ քայլերի եւ թիրախային հարվածներ հասցրել նրա առաջնային դիրքերին ու կրակային հենակետերին` պատճառելով կենդանի ուժի եւ զինտեխնիկայի նշանակալի կորուստներ:
Այս պահի դրությամբ հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

On the night of 25 April, Azerbaijan violated the ceasefire agreement more than 80 times in the Azerbaijan-Nagorno-Karabakh zone of armed resistance.
The opponent used almost all types of artillery and military equipment, particularly 60 mm mortars (26 projectiles) and 82 mm mortars (75 projectiles), RPG-7 grenade (7 projectiles), HHN-9 grenade (2 projectiles) and HAN-17 grenade (3 projectiles), the ZU-23-2  zenith system (200 shots),  a TR-107 reactive missile system and a tank.
The Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic reports that, in addition to combat positions, the opponent also bombed the Martakert settlement with an MM-21 (Grad) missile system (14 projectiles). Artillery was also used in the direction of Mataghis (8 projectiles).
The opponent’s violations of the ceasefire agreement killed contractual soldiers of the Defense Army Tigran Poghosyan (born in 1992) and Aram Arushanyan (born in 1972).
“The Ministry of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic shares the great sorrow for the loss and expresses its solidarity with the families, relatives and fellow servicemen of the deceased servicemen.
To neutralize the opponent’s aggressive operations, the army of Nagorno-Karabakh has taken preventive actions and has hit its frontline positions and military bases, causing severe losses of living forces and military equipment.
At this moment, the situation along the entire length of the conflicting forces is relatively calm,” the press release reads.