Վալերի Բուայեի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված խորհրդաժողով
Մարսելում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված խորհրդաժողով, որին մասնակցել են Ֆրանսիացի հասարակական քաղաքական գործիչներ, այդ թվում Բուշ Դու Ռոնից Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն, հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ինչպես հաղորդում է «Արﬔնպրես»-ը՝ այդ մասին թվիթերյան իր ﬕկրոբլոգի ﬕջոցով տեղեկացրել է Բուայեն:
Խորհրդաժողովի նախաձեռնող Մարտին Վասալը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ﬕջազգային ճանաչաման և դրա հետևանքների վերացման պայքարը չի ավարտվել, հակառակը, այն աﬔն տարի պետք է կրի շարունակական բնույթ: «Հայ երիտասարդները պետք է շարունակեն բողոքի ակցիաներն ու հիշատակի ﬕջոցառուﬓերը, որպեսզի նման ոճիրներ այլևս երբեք չկրկնվեն»,- ասել է նա:
«Ճշմարտությունը պետք է ճանաչվի, և Թուրքիան ընդունի ցեղասպանությունը: Դրա համար պայքարը պետք է շարունակվի»,- իր հերթին ասել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող կազմակերպության քարտուղար Պասկալ Շամասյանը:

A conference dedicates to the 101st anniversary of the Armenian Genocide took place in Marseille, France, which was attended by a number of political and public figures, including French MP Valérie Boyer.
As “Armenpress” reports, this was tweeted by Boyer. Martine Vassal, who initiated the conference, said that the struggle for the international recognition of the Armenian Genocide and the remediation of its consequences is not over; moreover it must be continuous each year. “The Armenian youth have to continue the protests and commemoration events in order for these crimes never to be repeated again”, she said.
“The truth must be recognized, Turkey must recognize the Genocide. The struggle must continue”, Secretary of the coordinating organization of Armenian Organizations of France Pasqual Shamasyan said.