ՀՀ Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Փիթեր Բալաքյանին Պուլիցերյան մրցանակին արժանանալու առթիվ
Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Փիթեր Բալաքյանին՝ պոեզիայի բնագավառում 2016 թվականի Պուլիցերյան մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ:
«Համայն հայության համար սա նշանակալի իրադարձություն է, քանզի ամերիկահայ հանճարեղ գրող Վիլյամ Սարոյանից հետո Դուք երկրորդ տաղանդաշատ հայորդին եք, ով իր բարձրարժեք ստեղծագործությամբ գրավեց գրական հեղինակավոր այս բարձունքը: Հայոց ցեղասպանության թեման արծարծող «Օզոնի հանդես» պոեմների ժողովածուն դարձավ Ձեր գրական ժառանգության տրամաբանական շարունակությունը:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի նախօրեի այս իրողությունը լավագույն պատասխանն էր մեկ դար առաջ հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործության հեղինակներին ու նրանց հետնորդներին: Մրցանակը աշխարհին մեկ անգամ ևս հիշեցնում է վերածնված մի ողջ ժողովրդի մասին, որն ապրում և հաստատում է մնայուն արժեքներ արարող իր էությունն այս մեծ աշխարհում», ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ասված է շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении направил поздравительное послание Питеру Баллакяну в связи с получением Пулитцеровской премии 2016 года
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание Питеру Баллакяну в связи с получением Пулитцеровской премии 2016 года в номинации «Поэзия».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМ�? аппарата президента Армении, в послании, в частности, говорится: «Это знаменательное событие для всего армянства, так как после гениального американского писателя армянского происхождения Вильяма Сарояна Вы являетесь вторым талантливым сыном армянского народа, который благодаря своему ценному творчеству завоевал эту авторитетную высоту. Затрагивающий тему Геноцида армян сборник поэм «Озоновый журнал» стал логическим продолжением Вашего литературного наследия.
Это событие в преддверии 101-й годовщины Геноцида армян стало наилучшим ответом авторам преступления, совершенного против армян более века назад, и их последователям. Премия еще раз напоминает миру о возродившемся народе, который живет и подтверждает посредством непреходящих ценностей свою созидательную сущность в этом большом мире».