Թուրքիայի արտգործնախարարը հանդես է եկել Ղարաբաղի հարցով շփման խումբ ձևավորելու առաջարկով
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, Ստամբուլում անցկացվող «Իսլամական համագործակցություն» կազմակերպության 13-րդ գագաթաժողովում ելույթ ունենալիս, անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնահարցին:
Ըստ ermenihaber-ի՝ թուրք նախարարը նշել է, որ քանի դեռ Ղարաբաղը «մնում է հայկական օկուպացիայի մեջ», զինված բախումների ռիսկը կշարունակվի: Ըստ նրա՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը հարկավոր է րոպե առաջ լուծել ՄԱԿ-ի ընդունած համապատասխան որոշումների, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում:
«Այդ հարցում տեսնում եմ «Իսլամական համագործակցություն» կազմակերպության նախաձեռնողականության անհրաժեշտությունը: Այդ առումով շատ կարևոր քայլ կլինի Լեռնային  Ղարաբաղի հարցով կոնտակտային մի խումբ ձևավորել:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների ժողովում նման խումբ ձևավորելու որոշում կայացվել է: Այդ կոնտակտային խմբին միանալ ցանկացողները կարող են հայտ ներկայացնել»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Министр �?Д Турции выступил с предложением о формировании контактной группы по вопросу Карабаха
Министр �?Д Турции Мевлуд Чавушоглу в своей речи на проходящем в Стамбуле XIII саммите организации «�?сламское сотрудничество» коснулся Карабахского вопроса.
Как передает ermenihaber, турецкий министр отметил, что поскольку Карабах «остается под армянской оккупацией», риск вооруженных столкновений сохранится. По его  словам, карабахский конфликт следует решить минутой раньше в рамках принятых ООН соответствующих решений, территориальной целостности Азербайджана, суверенитета и в международно признанных границах.
«В этом вопросе я вижу необходимость инициативы организации «�?сламские сотрудничество». Очень важным шагом в этом плане было бы формирование контактной группы по вопросу Нагорного Карабаха.
На собрании высокопоставленных чиновников решение о создании такой группы было принято. Желающие присоединиться к этой контактной группе могут представить заявку», – сказал глава М�?Д Турции.