Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումը
Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության (Organization of American States) գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմարգոն ապրիլի 3-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ քննադատելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտումը՝ որակելով այն որպես միջազգային իրավունքի լուրջ ոտնահարում։
Նրա ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Կայունությունն ու խաղաղությունը, ինչպես նաեւ ազգերի միջեւ հակամարտությունների խաղաղ լուծումը այն արժեքներն են, որոնք տարածվում են նաեւ մեր կիսագնդի սահմաններից դուրս։
Այսպիսով՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների դիմելը հատկապես լուրջ է, քանի որ այն ակնհայտորեն խախտում է 1994-ին հաստատված հրադադարի ռեժիմը եւ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում բանակցություններ վարելու սկզբունքը։
Մենք դատապարտում ենք միջազգային իրավունքի լրջագույն ոտնահարումը։
Թիրախավորելով քաղաքացիական օբյեկտները՝ Ադրբեջանի այդ հարձակումները զինված հակամարտությունը կարգավորող հիմնարար կանոնների խախտում են։
Տարածքային վեճը լուծելու համար ցանկացած բռնության ակտ անընդունելի է, եւ երբ նման գործողություններից քաղաքացիական անձինք են զոհվում, դա բարբարոսություն է։
Մենք Ադրբեջանի իշխանություններն կոչ ենք անում վերականգնել Մինսկի խմբի մարմինների հետ հետաձգված հանդիպումները:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծման հիմնական սկզբունքների հիմքում Հելսինկիի ամփոփիչ արձանագրությունն է (1975 թ.). Այդ սկզբունքներն են՝
– ուժի չկիրառում,
– տարածքային ամբողջականություն
– իրավունքների հավասարություն եւ ժողովուրդների ինքնորոշում։
Պահանջում ենք լիարժեք հարգանք այդ սկզբունքների նկատմամբ»:
Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1889-ին։ Նրա ժամանակակից մարմինը հիմնվել է 1948-ին Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայում։ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը միավորում է Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայի 35 անկախ պետություն եւ քաղաքական, իրավաբանական եւ սոցիալական կառավարական հարթակ է այդ կիսագնդում։

Organization of American States Condemns Azerbaijan for Attack on Karabakh
The Secretary General of the Organization of American States, Luis Almagro, issued a declaration Sunday condemning Azerbaijan for violating the Nagorno-Karabakh cease-fire, calling it “a serious violation of international law.
The Organization of American States is the world’s oldest regional organization, dating back to the First International Conference of American States, held in Washington, D.C., in 1889. The moderns iteration was established in 1948 in Bogota, Colombia,
“The OAS brings together all 35 independent states of the Americas and constitutes the main political, juridical, and social governmental forum in the Hemisphere,” explained the organization’s website.
Below is the complete text of the declaration
Declaration of the Secretary General of the OAS, Luis Almagro, regarding recent events in Nagorno Karabakh
April 3, 2016
Stability and peace, and the achievement of peaceful solutions to conflicts between nations are values that go beyond our hemisphere.
Therefore, the use of military action by Azerbaijan is particularly serious because it constitutes a manifest violation of the ceasefire established in 1994 as well as well as a violation of the principle of good faith negotiations in the framework of the Minsk Group.
We condemn the serious violation of the principles of international law.
Moreover, taking civilian objectives as military targets in these attacks is a complete violation of the most basic rules governing armed conflict. These practices must be banished.
Any act of violence to resolve a territorial dispute is inadmissible and when such acts of violence cause civilian deaths they are acts of barbarism.
We urge the Azeri authorities to resume meetings have been postponed with Minsk Group authorities.
The basic principles for the settlement of the Nagorno-Karabakh are based on the Helsinki Final Act (1975), and are: