Տեղի ունեցավ տեսակոնֆերանս Մոլդովայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Ապրիլի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսակոնֆերանս Մոլդովայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ:
Մոլդովայի հայկական համայնքից տեսակոնֆերանսին մասնակցում էին Մոլդովայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Թաթուլ Դավոյանը,  համայնքի նախագահ Արթուր Ավանյանը, համայնքի փոխնախագահ Էդուարդ Ալխազովը, համայնքի խորհրդի անդամներ:
Ողջունելով տեսակոնֆերանսի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց. «Ուրախ եմ, որ տեսակապի միջոցով հնարավորություն ունենք համագոծակցել և ցանկանում եմ, որ այս կապն առավել հաճախակի լինի, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս վերհանել առավել արդիական հիմնախնդիրները: Մոլդովայի հետ մեր կապերը կարիք ունեն առավել սերտացման: Այսօր լուրջ համաշխարհային իրադարձություններ են տեղի ունենում, և դրանք չեն կարող որևէ կերպ չառնչվել կամ անտարբեր թողնել հայկական համայնքներին: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, թե հային հայ պահելու ուղղությամբ ինչ մեծ աշխատանք են կատարում համայնքի մեր ակտիվիստները, «Արմենիա» մշակութային կենտրոնը, Մոլդովայի հայ կանանց «Տաթևիկ» ասոցիացիան: Մենք տեղեկացված ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում համայնքի կազմակերպած բազմաթիվ միջոցառումների մասին»:
Նախարարի տեղակալը հորդորեց, որ համայնքը առավել ակտիվ ներգրավվի Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին, քանի որ մասնակցությունն այդ ծրագրերին Հայրենիքի հետ կապերը սերտացնելու, միմյանց խնդիրներին քաջատեղյակ լինելու և դրանց լուծման համար համատեղ ուղիներ փնտրելու լավագույն միջոց է:
Սերժ Սրապիոնյանը կարևորեց նաև համայնքի առավել ակտիվ ներգրավվածությունը ՀՀ և ԼՂՀ անկախության 25-ամյակի միջոցառումներին:
Մոլդովայի հայ համայնքի նախագահ Արթուր Ավանյանը ներկայացրեց  համայնքի գործունեությունը, առկա խնդիրները և նշեց,  որ մոլդովահայ համայնքը վերջերս կազմակերպել էր հայերին համախմբելուն ուղղված՝ «Հայերի դերը համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացման գործում» մշակութային միջոցառումը:
Նա նաև նշեց, որ միջոցառումներ են ձեռնարկվում համայնքային կյանքը ակտիվացնելու, Հայաստանը առավել ճանաչելի դարձնելու և Հայաստան-Սփյուռք, Սփյուռք-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ:
Գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը համառոտ ներկայացրեց ՀՀ ՍՆ համահայկական ծրագրերը՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը և համայնքին հորդորեց այսուհետ առավել ակտիվ լինել:
Այնուհետև համայնքի ներկայացուցիչները ներկայացրին համայնքային մի շարք կարևոր խնդիրներ և քննարկվեցին դրանց լուծման ուղիները:

Состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Молдовы
В Министерстве Диаспоры РА 1 апреля состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Молдовы, в которой участвовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, руководители, сотрудники структурных подразделений.
От армянской общины Молдовы в видеоконференции участвовали почетный консул РА в Молдове Татул Давоян, председатель общины Артур Аванян, заместитель председателя общины Эдуард Алхазов, члены совета общины.
Приветствовав участников видеоконференции, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян отметил: «Рад, что посредством видеосвязи мы имеем возможность сотрудничать и хочу, чтобы эта связь была чаще, поскольку она позволяет вскрыть наиболее актуальные проблемы. Наши связи с Молдовой нуждаются в укреплении. Сегодня происходят серьезные международные события, и конечно, они не могут тем или иным образом не затрагивать или оставлять равнодушными армянские общины. Мы прекрасно осознаем, какую огромную работу наши активисты общины, культурный центр «Армения», ассоциация армянских женщин Молдовы «Татевик» для того, чтобы сохранить армян армянами. Мы также информированы, о многочисленных мероприятиях, организованных общиной в рамках 100-летия Геноцида армян».
Заместитель министра призвал общину активнее вовлекаться в программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», в общеармянский фестиваль «Моя Армения», поскольку участие в этих программах – прекрасное средство сближения связей с Родиной, узнавать проблемы друг друга и совместно искать пути их решения.
Серж Срапионян отметил также важность более активной вовлеченности общины в мероприятия празднования 25-летия независимости РА и НКР.
Председатель армянской общины Молдовы Артур Аванян представил деятельность общины, имеющиеся проблемы, отметив, что армянская общитна Молдовы недавно организовала культурное мероприятие, направленное на сплочение армян под девизом «Роли армян в развитии мировой цивилизации».
Он также отметил, что принимаются меры к активизации общинной жизни, к тому, чтобы сделать Армению более узнаваемой, укрепить и развить связи Армения-Диаспора, Диаспора-Диаспора.
Начальник отдела научно-образовательных программ Сирвардж Амбарян кратко представила общеармянские программы Министерства Диаспоры, подчеркнув их важность и призвала общину впредь быть более активной.