Թուրքիան ցույց տվեց, որ հայերի նկատմամբ քաղաքականությունը չի փոխվել. պատգամավոր
Թուրքիան ցույց տվեց, որ հայերի նկատմամբ ոչինչ չի փոխվել։ Ինչպես 100 տարի առաջ էր, այնպես էլ մնացել է։ Այս մասին մարտի 31-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է պատգամավոր Արագած Ախոյանը՝ անդրադառնալով Դիրարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին պետականացնելու որոշմանը։
Նրա խոսքով՝ դա ուղղակի խայտառակություն է։ «Ցավոք, այսօր Սուրբ Կիրակոսը գրեթե ավերված է։ Մենք կդատապարտենք եւ հայտարարությամբ հանդես կգանք։ Թուրքիայի իշխանություններն իրենց կաշվի վրա կզգան դա խորհրդրանի պատգամավորների շնորհիվ»,- ասել է Ախոյանը։
Նրա կարծիքով այն, ինչ Թուրքիայում կատարվում է հայերի նկատմամբ, Կոստանդնուպոլսի պատրիարքարանի թուլության հետեւանք է։ «Կոստանդնուպոլսի պատրիարքարանը չի արձագանքել, մենք սպասում ենք հայկական եկեղեցիների հարցով նրա արձագանքին»,- նշեց Ախոյանը եւ հավելեց, որ պատրիարքարանը Թուրքիայի ենթակայության տակ է, սակայն դա չի նշանակում, որ Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանը պետք է դառնա հայկական եկեղեցում Թուրքիայի դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի քրդաբնակ Դիարբեքիր նահանգի Սուրի շրջանում գտնվող հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին նախարարների խորհրդի որոշումով պետականացվել էր։ Թուրքիայի նախարարների խորհրդի որոշումով պետականացվել են Դիարբեքիրի Սուրի շրջանում գտնվող բոլոր կառույցները, այդ թվում Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոսը։

Депутат: Турция показала, что в политике к армянам ничего не изменилось
Турция показала, что в отношении армян ничего не изменилось: то, как было 100 лет назад, так и осталось. Об этом на пресс-конференции 31 марта заявил учредитель «Национального съезда западных армян», депутат парламента Армении Арагац Ахоян, касаясь решения Совета министров Турции в связи с армянской церковью «Сурб Киракос».
По его словам, это просто позор. Сегодня, к сожалению, церковь «Сурб Киракос» практически разрушена. «Мы осудим и выступим также с заявлением. Турецкие власти на себе почувствуют это благодаря депутатам в парламенте», – подчеркнул Ахоян. По мнению деятеля, то, что происходит сейчас в Турции в отношении армян, это последствие слабости Константинопольского патриархата. «У нас нет реакции Константинопольского патриархата, мы ждем позиции в связи с армянскими церквями», – отметил Арагац Ахоян. Патриархат, продолжил он, находится под ведомством турецкого государства, но это не значит, что заместитель его предводителя Арам Атешян должен стать послом Турции в армянской церкви.
Отметим, что армянская церковь «Сурб Киракос», находящаяся в районе Сура турецкой провинции Диарбекир, решением Совета министров была национализирована.