Միշտ մեծ պարտավորություն եմ զգացել բարձր պահելու հայի պատիվը, որն էլ ինձ ուղենիշ է եղել. բացառիկ հարցազրույց Լևոն Հայրապետյանի հետ
Հայ մեծ բարերար Լևոն Հայրապետյանին հանդիպեցինք մոսկովյան հիվանդանոցներից մեկում, որտեղ նա բուժման ինտենսիվ կուրս է ստանում:
Չնայած առողջական ծանր վիճակին՝ պարոն Հայրապետյանը խոստացել էր հարցազրույց տալ «Արցախպրես»-ին: Խոստումը կատարեց, և այժմ ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում Լևոն Հայրապետյանի հետ մեր բացառիկ հարցազրույցը:
– Պրն. Հայրապետյան, մեր առաջին հարցը վերաբերում է Ձեր առողջությանը, ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում:
– Առողջությունս վատ է, բայց հայի թասիբը ինձ պայքարելու ուժ է տալիս: Ներկայումս ինտենսիվ բուժում եմ ստանում, հուսամ՝ ամեն ինչ լավ կլինի…
– Խոսենք Ղարաբաղից, պահու՞մ եք արդյոք կապը Ղարաբաղի, Ձեր ծննդավայրի՝ Վանքի հետ:
– Ղարաբաղի հետ իմ կապը ամեն օր է: Ուրախանում եմ, երբ լսում եմ ամեն մի ծնվող նոր երեխայի մասին, և տխրում՝ սահմանին ամեն մի կորցրած կյանքի համար:
Վանքում շարունակվում են այն բոլոր ծրագրերը, որոնք սկսել եմ ժամանակին: Գործում է նախկինում կառուցված փայտամշակման գործարանը, վերջերս բացվել է քարի գործարանը: Իրագործված և ընթացիկ ծրագրերով ստեղծվել է 209 աշխատատեղ՝ և՛ Վանքի, և՛ հարևան գյուղերի բնակիչների համար:
Վանք գյուղում ստեղծված տնտեսության կառավարման և ծրագրերի իրագործման համար նշանակել եմ պատասխանատուներ: Նրանց միջոցով եմ տեղեկանում ինչպես ծննդավայրիս նորությունների, այնպես էլ ծրագրերի ընթացքի մասին: Ստեղծել եմ նաև համապատասխան աղբյուր՝ ծրագրերի ֆինանսավորման համար:
-Գիտենք, որ Արցախում շատ ծրագրեր կան, որոնք դեռ ընթացքում են: Իսկ կան արդյո՞ք նոր ծրագրեր, գաղափարներ, որոնք պատրաստվում եք առաջիկայում կյանքի կոչել:
– Ծրագրեր շատ կան: Մասնավորապես, Վանք գյուղում ներկայումս փորձում եմ ձիարշավարան կառուցել: Այդ նպատակով Հոլանդիայից և Անգլիայից արցախյան ցեղատեսակի մոտ 50 ձի ենք բերել Արցախ:
Ընթացքի մեջ են նաև որսորդական տնտեսության ստեղծման աշխատանքները, որի նպատակը զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելն է: Այն պատրաստ լինելուն պես, Արցախ ժամանած զբոսաշրջիկները կարող են համապատասխան պետական վճարներ կատարելուց հետո որսորդությամբ զբաղվել անտառներում, որտեղ առայժմ արգելված է որսը, և տարբեր վայրի կենդանիներ են բազմացել:
Արցախի բարգավաճումն ու հզորացումը իմ և բոլորիս խնդիրն է, և ես համոզված եմ, որ հեռու չէ այդ օրը:
– Արցախում բազմաթիվ ծրագրեր եք իրագործել՝ արժանանալով ժողովրդի սիրուն ու երախտիքին: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է Ձեր գլխավոր ներդրումն ու ձեռքբերումն Արցախում, ի՞նչ եք տվել և ստացել Ձեր հայրենիքից:
– Համեստորեն պիտի ասեմ, որ այն ամենն ինչ արել եմ հանուն հայրենիքի, ինձ համար կարևոր էր այնքանով, որ վարակիչ է եղել նաև շատերի համար: Դեռևս պատերազմի ժամանակ ես զբաղվում էի Գանձասարի վանքի վերականգնման աշխատանքներով: Ինձ հաճախ ասում էին, որ անիմաստ գործով եմ զբաղված, և մի քանի կիլոմետր այն կողմ պատերազմ է: Սակայն իմ խնդիրն էր մարդկանց ոգևորել, ոգեշնչել, քանի որ նա, ով դեռ պատերազմը չավարտած սկսում է կառուցել, հավատում է իր հաղթանակին:
Ես միշտ հաճույք եմ ստացել հայրենիքին ցուցաբերած յուրաքանչյուր աջակցությունից: Դա առավել շատ արյան կանչ էր, քան ներքին պահանջ: Հայրենասիրությունն իմ արյան մեջ է դրված: Միշտ մեծ պարտավորություն եմ զգացել բարձր պահելու հայի պատիվը, որն էլ ինձ ուղենիշ է եղել: Ամեն կերպ փորձել եմ թեթևացնել հայրենակիցներիս մտահոգություններն ու լուծելու նրանց խնդիրները՝ լինի հայրենիքում, թե Սփյուռքում:
– Կներեք, բայց չէի կարող շրջանցել Ձեր և մեր բոլորիս համար ամենացավոտ թեման՝ Ձեր դեմ սկսված դատական գործընթացը: Ի՞նչ սպասել…
– Նորից չեմ ուզում անդրադառնալ եղածին, այդ մասին շատ է խոսվել: Ներկայումս, առողջական վիճակիցս ելնելով, պարբերաբար հետաձգվում է դատական պրոցեսը: Չեմ կարող զսպել հուզմունքս, երբ գիտեմ, որ շատ հայ ընտանիքներում, ովքեր ինձ անձնապես չեն էլ ճանաչում, հետևում են իմ դեմ սկսված դատական գործընթացին, հետաքրքրվում են իմ առողջությամբ, անկեղծ ցավում են ինձ համար: Դա ինձ ամեն օր հպարտանալու, սիրելու, կարոտելու և ապրելու ուժ է տալիս:
Ուզում եմ պարզապես նշել, որ շատ եմ ցանկանում՝ արդարությունը հաղթի… Հուսով եմ՝ այդպես էլ լինելու է, և ես նորից վերադառնալու եմ Արցախ, որտեղ դեռ շատ ծրագրեր ունեմ իրագործելու:
– Արցախն այս տարի կնշի Անկախության հռչակման մեկ քառորդ դարը: Այս տարիներին Դուք միշտ եղել եք նրա կողքին և նեցուկ եք կանգնել՝ ինչքան ու ինչպես կարողացել եք: Ձեր շնորհավորանքի խոսքը:
– Ի սրտե ցանկանում եմ շնորհավորել ամբողջ հայությանը և, առանձնապես, արցախցիներին՝ Անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ: Գիտեք՝ դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը երազել է անկախության մասին, և պատմության մեջ չենք ունեցել այնպիսի նախադեպ, ինչպիսին Արցախյան գոյապայքարում ունեցած ձեռքբերումն էր, երբ 125 հազար բնակչություն ունեցող երկիրը հաղթանակ տարավ 7 միլիոնանոց պետության դեմ: Իհարկե, այդ պատերազմում միահամուռ ու միասնական ուժերով պայքարում էր ամբողջ հայությունը, սակայն հիմնական հարվածն անմիջապես իր վրա էր կրում Արցախում ապրող ժողովուրդը, որը շատ տաղանդավոր է, և վաստակել է իր բարեկեցիկ ու արժանապատիվ ապագան իր իսկ պապերի հայրենիքում կառուցելու իրավունքը:

«Я всегда старался высоко нести честь армянина, и это было для меня ориентиром»: эксклюзивное интервью с Левоном Айрапетяном
Мы встретились с известным армянским благотворителем Левоном Айрапетяном в одной из московских больниц, где он проходит интенсивное лечение.
Несмотря на серьёзные проблемы со здоровьем, г-н Айрапетян пообещал дать интервью «Aрцахпресс». Своё слово он сдержал, и мы представляем вниманию читателя наше эксклюзивное интервью с Левонoм Айрапетянoм.
– Господин Айрапетян, наш первый вопрос касается Вашего здоровья. Как Вы чувствуете себя?
– Здоровье оставляет желать лучшего, однако честь армянина даёт мне силы бороться. В настоящее время я прохожу интенсивный курс лечения. Надеюсь, что всё будет хорошо…
– Поговорим о Карабахе. Поддерживаете ли Вы связь с селом Ванк, местом вашего рождения?
– Я поддерживаю ежедневную связь с Карабахом. Радуюсь, когда слышу о появившемся на свет ребёнке и скорблю по каждой потерянной жизни наших солдат на границе.
В селе Ванк продолжают осуществляться все проекты, которые я в своё время начал. Работает ранее построенный деревообрабатывающий завод, недавно был открыт каменный завод.
Реализованные и реализуемые проекты позволили открыть 209 рабочих мест, как для жителей Ванка, так и для соседних деревень. Я назначил в селе ответственных лиц для управления хозяйством и реализации программ. Посредством этих людей я знакомлюсь как с событиями на моей родины, так и с процессом реализации программ. Я также создал соответствующий источник для финансирования данных программ.
– Мы знаем, что в Арцахе есть много программ, пока находящихся на стадии реализации. Но есть ли новые проекты, идеи, которые Вы собираетесь воплотить в жизнь в ближайшем будущем?
– Программ много. В частности, пытаемся построить ипподром в селе Ванк. Для этой цели из Нидерландов и Англии привезли около 50 лошадей арцахской породы.
В процессе также работы по созданию охотничьего хозяйства, целью которого является содействие развитию туризма. После того, как всё будет готово, посещающие Арцах туристы, внеся соответствующие государственные пошлины, смогут охотиться в лесах, где на данный момент охота запрещена и развелось много различных диких животных.
Процветание и укрепление Арцаха – задача каждого из нас, и я уверен, что мы в скором времени достигнем своей цели.
– Вы осуществили в Арцахе многочисленные программы, завоевав любовь и благодарность народа. Что Вы считаете главным вкладом и достижением в Арцахе? Что Вы дали своей родине и что получили от неё?
– Признаюсь, всё сделанное мною во имя родины важно для меня и в том плане, что стало заразительным примером для многих. Ещё в годы войны я взялся за восстановление монастыря Гандзасар. Мне часто говорили, что я занимаюсь бесполезным делом, ведь в нескольких километрах от нас шла война. Однако моя цель состояла в том, чтобы воодушевлять людей, ибо тот, кто начинает строить до окончания войны, уже верит в свою победу.
Я всегда получал удовольствие от всякого содействия родине. Это больше зов крови, внутренняя потребность. Патриотизм у меня в крови. Это больше, чем просто потребность. Я всегда с большим чувством ответственности старался высоко нести честь армянина, что было для меня ориентиром. Всячески пытался облегчить заботы своих соотечественников и решить их проблемы, как на родине, так и в диаспоре.
– �?звините, но мы не могли не спросить о самой больной для Вас и всех нас теме – о судебном деле, возбужденном против Вас. Чего следует ожидать?
– Не хочу снова возвращаться к случившемуся, об этом много говорилось. В настоящее время из-за состояния здоровья судебный процесс периодически приостанавливается. Не могу сдерживать своё волнение, зная, что во многих армянских семьях, которые даже не знают меня лично, следят за судебным процессом, начатым против меня, интересуются моим здоровьем, искренне сочувствуют мне. Это каждый день придаёт мне силу гордиться, любить, тосковать, жить…
Лишь отмечу, что очень хочу, чтобы справедливость восторжествовала… Я надеюсь, что это будет так, и я вернусь в Арцах, где у меня ещё много проектов.
– В этом году Арцах будет отмечать 25-летие провозглашения независимости. Все эти годы Вы находились рядом с Арцахом и поддерживали его, как могли. Хотелось бы услышать Ваши слова поздравления.
– Хочу сердечно поздравить всех армян, особенно арцахцев, в связи 25-летием независимости. Вы знаете, что армянский народ годами мечтал о независимости, и в ходе Арцахской освободительной борьбы был достигнут беспрецедентный успех, когда страна, имеющая 125-тысячное население, одолела 7-миллионное государство. Конечно, в этой борьбе, объединив усилия, участвовало всё армянство, но главный удар взял на себя непосредственно народ Арцаха, который очень талантлив и заслужил своё право строить процветающее и достойное будущее на родине своих предков.