Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարը նպաստել է Արգենտինայում մարդու իրավունքների իրավիճակի բարելավմանը
Հարավային Աﬔրիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարություն է տարածել Արգենտինայում ռազմական հեղաշրջման 40-ամյակի առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արﬔնպրես»-ը` վկայակոչելով prensaarmenia.com.ar կայքը, հայտարարության ﬔջ նշվում է, որ ժողովրդավարության վերականգնուﬕց հետո Արգենտինան ﬔծ նվաճուﬓեր է արձանագրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
«Հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ցեղասպանության ճանաչման, արդարության և փոխհատուցման համար ﬔր պայքարն իր ﬔծագույն հաջողություններն արձանագրեց այն ժամանակ, երբ մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներն ընդհանուր առմամբ առաջ մղվեցին: Միաժամանակ հայկական խնդիրների բարձրաձայնումը ևս օգտակար էր Արգենտինայում մարդկության դեմ գործված հանցագործությունների ճանաչման առումով»,- ասվում է հայտարարության ﬔջ:
Արգենտինահայերը նաև շեշտում են, որ 1976թ. տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման յուրաքանչյուր տարելից հնարավորություն է վերանայելու հիշողությունը և կառուցելու ապագա` առանց անցյալը ժխտելու: 1976թ. Արգենտինայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման հետևանքով իշխանությունից հեռացվեց նախագահ Իզաբել Պերոնը:
Իշխանությունը վերցրեց գեներալ Խորխե Ռաֆայել Վիդելայի, ադﬕրալ Էﬕլիո Էդուարդո Մասսերայի և բրիգադի գեներալ Օռլանդո Ռամոն Ագոստիի գլխավորած զինվորական խունտան: Զինվորականների իշխանությունը պահպանվեց ﬕնչև 1983թ-ը, երբ Արգենտինան Ֆոլկլենդյան պատերազմում պարտվեց Մեծ Բրիտանիային:

The struggle for recognition of the Armenian Genocide helped improve the human rights situation in Argentina
The Armenian National Committee of South America has issued a statement on the 40th anniversary of the coup d’état in Argentina. As reports “Armenpress”, citing prensaarmenia.com.ar, the statement reads that Argentina has made great achievements in human rights protection since the reinstatement of democracy.
“Our struggle for recognition of the genocide perpetrated against the Armenian people, justice and reparations recorded its greatest achievements when human rights issues were generally advanced. At the same time, speaking out about Armenian issues was also helpful in terms of recognizing the crimes committed against humanity in Argentina,” the statement reads.
The Armenians of Argentina also stress the fact that every anniversary of the 1976 coup d’état provides an opportunity to revisit the past and build the future, without denying the past. As a result of the coup d’état that took place in Argentina in 1976, President Isabel Peron stepped down.
The military junta led by General Jorge Rafael Videla, Admiral Emilio Eduardo Massera and Brigade General Orlando Ramón Agosti took power and maintained it until 1983 when Great Britain lost the Falklands War.