Երևանում կբացվի «Արցախյան բարիքներ» ցուցահանդեսը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի գլխավորած պատվիրակության հետ: Առանձնակի կարևորելով հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների, ինչպես նաև ԼՂՀ շրջանների և Երևանի վարչական շրջանների միջև հաստատված սերտ համագործակցությունը՝ Երևանի քաղաքապետը նկատել է, որ նախանշված բոլոր ուղղություններով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները հաջողված են և ընթանում են ըստ ժամանակացույցի:
«Երևանի և Ստեփանակերտի, ինչպես նաև ԼՂՀ շրջանների միջև համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Ամեն ամիս մեր պատվիրակությունները և աշխատանքային խմբերն այցելում են ԼՂՀ: Միայն անցած տարվա ընթացքում շուրջ 60 այց է իրականացվել ԼՂՀ, փոխադարձ 40 այցով էլ Արցախից են հյուրընկալվել Երևանում: Այս համագործակցության շրջանակներում մենք իրականացնում ենք տարբեր ծրագրեր, որոնց ուղղությունները գնալով ընդլայնվում են»,– ընդգծել է քաղաքապետը:
Ինչպես հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, անդրադառնալով Երևանում նախատեսվող «Արցախյան բարիքներ» ցուցահանդեսի անցկացմանը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ըստ ամենայնի աջակցելու միջոցառման կազմակերպմանը:
«Մենք ողջունում ենք «Արցախյան բարիքներ» ցուցահանդեսի անցկացումը Երևանում և պատրաստ ենք աջակցել նախաձեռնության կայացման հարցում: Համոզված եմ, որ ցուցահանդեսը կտա իր դրական արդյունքները և կկրի շարունակական բնույթ՝ օգնելով Արցախի արտադրողներին, նաև նպաստելով Երևանում արցախյան ապրանքների առավել ճանաչելի դառնալուն»,– նշել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանն իր գոհունակությունն է հայտնել երկու մայրաքաղաքների միջև իրականացված ծրագրերի վերաբերյալ և ընդգծել, որ իրապես շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել համագործակցության բոլոր ուղղություններով:
«Այսօր ամեն արցախցու համար է տեսանելի Երևանի և Ստեփանակերտի միջև հաստատված համագործակցության հաջողությունն ու կարևորությունը, որում մեծ է անձամբ Ձեր ներդրումը, պարոն քաղաքապետ: Ու համոզված եղեք, որ մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում այն մշտական պատրաստակամությունն ու աջակցությունը, որ ցուցաբերվում է Երևանի կողմից»,- նշել է Արթուր Աղաբեկյանը:
Նաև կարևորելով Երևանում «Արցախյան բարիքներ» ցուցահանդեսի անցկացումը՝ ԼՂՀ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետին՝ նախաձեռնությանն աջակցելու պատրաստակամության համար:
«Արցախում գործունեություն ծավալող ձեռնարկությունների համար Երևանում ցուցահանդեսի կազմակերպումը հրաշալի առիթ է՝ ներկայացնելու սեփական արտադրանքը: Ու վստահ եմ, որ այս միջոցառումը համագործակցության նոր սկիզբ կդառնա երկուստեք հարաբերությունների ամրապնդման հարցում՝ նպաստելով Արցախի տնտեսության զարգացմանը»,– ընդգծել է ԼՂՀ փոխվարչապետը:
Հանդիպման շրջանակում ԼՂՀ-ում սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը ցուցաբերած գործուն աջակցության և բանակ-հասարակություն կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Երախտագիտություն» մեդալով:

В Ереване откроется выставка «Дары Арцаха»
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой вице-премьером Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Артуром Агабекяном. Подчеркивая особую важность тесного сотрудничества между столицами двух государств, а также районами НКР и административными районами Еревана, мэр Еревана отметил, что реализуемые работы выполняются успешно и в соответствии с графиком.
«Сотрудничество между Ереваном и Степанакертом, а также районами НКР находится на высоком уровне. Каждый месяц наши делегации и рабочие группы посещают НКР. Только за прошедший год было осуществлено 60 визитов в НКР, и 40 ответных визитов осуществили арцахские делегации. В рамках этого сотрудничества мы реализовываем разные программы, направления которых постоянно увеличиваются»,-подчеркнул мэр Еревана.
Касаясь запланированной в Ереване выставки «Дары Арцаха», мэр Тарон Маргарян отметил, мэрия Еревана, в рамках своих полномочий, готова содействовать организации мероприятия.
«Мы приветствуем проведения выставки «Дары Арцаха» в Ереване и готовы оказать содействие. Уверен, что выставка даст свои положительные результаты и будет носить продолжительный характер, помогая арцахским производителям, а также способствуя реализации арцахской продукции в Ереване»,- отметил мэр столицы.
Выразив благодарность за теплый прием, вице-премьер НКР Артур Агабекян выразил свое удовлетворение реализованными между двумя столицами программами и подчеркнул, что во всех областях сотрудничества достигнуты ощутимые результаты.
«Сегодня для каждого жителя Арцаха очевидны успех и важность сформированного сотрудничества между Ереваном и Степанакертом. В этом, господин мэр, есть ваш личный и весомый вклад. Будьте уверены, что мы высоко ценим постоянную готовность и содействие, которое оказывает Ереван»,-отметил Артур Агабекян.
Придавая важность проведению выставки «Дары Арцаха» в Ереване, вице-премьер НКР поблагодарил мэра Еревана за готовность содействия инициативе.
«Организация выставки в Ереване прекрасный повод для арцахских производителей представить собственную продукцию. Уверен, что в вопросе дальнейшего укрепления двусторонних отношений это мероприятие станет новым началом сотрудничества, тем самым способствуя экономическому развитию Арцаха»,-подчеркнул вице-премьер НКР.
В рамках встречи, начальник управления по социальному обеспечению аппарата мэрии Еревана Рузанна Закарян указом президента НКР была награждена медалью «Благодарность» за активное содействие в реализации социально-экономических программ и вклад в укрепление связи между армией и обществом.