2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղ է այցելել 16.5 հազար օտարերկրյա զբոսաշրջիկ
2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղ է այցելել 16.5 հազար օտարերկրյա զբոսաշրջիկ։ Այս մասին, ըստ News.am-ի, մարտի 21-ին Երեւանում լրագրողներին ասել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Շահվերդյանը։
Նրա խոսքով՝ մի քանի տարի շարունակ այդ այցելությունների թիվը տարեկան 30-40 տոկոսով աճում էր։ 2014 թվականին այդ աճը դանդաղել էր մինչեւ 13 տոկոս, սակայն 2015-ին ցուցանիշը նորից աճել է։ «Իսկ եթե խոսենք Հայաստանի Հանրապետությունից եւ Սփյուռքից ժամանող զբոսաշրջիկների մասին, ապա այդ թիվը շատ ավելի մեծ է»,- ասել է Շահվերդյանը։
Արտասահմանյան երկրներից ԼՂՀ են ժամանում հիմնականում Ռուսաստանից, այցելուների մեծ մասը ծագումով հայեր են։ Երկրորդ տեղում է ԱՄՆ-ը, հետո՝ եվրոպական երկրները։

Чиновник: В 2015 году Нагорный Карабах посетило 16,5 тыс. зарубежных туристов
В 2015 году Нагорный Карабах посетило 16,5 тыс. зарубежных туристов. Об этом заявил журналистам в Ереване 21 марта замминистра экономики НКР Сергей Шахвердян.
По его словам, несколько лет подряд число таких посещений росло на 30 – 40% в год. В 2014 году оно замедлилось до 13%, но в 2015-ом  выросло снова. «А если говорить о туристах из Республики Армения и туристах из диаспоры с армянским гражданством, то их гораздо больше», – сказал Шахвердян. �?з зарубежных стран больше всего туристов прибывает из России, большинство из них – армяне по происхождению. На втором месте по численности идут США, затем – ряд европейских стран.