Ուշագրավ մանրամասներ Դինքի սպանության դատավարությունից
Պոլսահայ անվանի գործիչ, «Ակոս» թերթի հիմնադիր խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության առթիվ թուրք պետպաշտոնյաների դեմ հարուցված քրգործի շրջանակներում ուշագրավ փաստեր են ի հայտ եկել: «Ակոս»-ի թղթակից Ույգար Գյուլթեքինի հոդվածի համաձայն՝  Դինքի սպանությունից ընդամենը 3 ամիս առաջ Ստամբուլի բոլոր անվտանգության միավորներին գրավոր հրանհանգ է ուղարկվել, որով նախատեսվում էր նաև «Ակոս»-ի ներկայացուցիչների անվտանգության ապահովումը: 2006թ. հոկտեմբեր 12-ով թվագրված նշյալ գրությունում մասնավորապես ասված էր.
«Թուրքիայի հայերի պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի կողմից 2006թ. հոկտեմբերի 11-ին նահանգապետարանին է ուղղվել մի գրություն, որով պահանջվում է ապահովել Թուրքիայի հայ համայնքի բոլոր դպրոցների, հիվանդանոցների, եկեղեցիների և մնացած բոլոր  կառույցների անվտանգությունը՝ հաշվի առնելով առկա բավական լարված սոցիալ -քաղաքական իրադրությունը:
Նկատի ունենալով նաև այն հանգամանքը, որ 2006 թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանը ընդունեց  «այսպես կոչված»  Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենք՝ խնդրում եմ վերանայել և խստացնել ավելի վաղ սահմանված անվտանգության միջոցառումները հայ քաղաքացիներին պատկանող բոլոր այն վայրերում, որոնց անունները և հասցեները նշված են կից ցուցակում, զգուշացնել բոլոր պատասխանատուներին, որպեսզի աչալուրջ լինեն, բոլոր զարգացումների մասին տեղեկացնել անվտանգության տարածքային վարչությանը և բացառել բոլոր հնարավոր խնդիրների առաջացում», – ըստ Ermenihaber-ի՝ ասված է թուրք պաշտոնյաի գրության մեջ:
Գրությունն ուղարկվել է Ստամբուլի հետախուզական վարչություն, ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչություն, նահանգապետարան և Ստամբուլի  բոլոր շրջանային անվտանգության միավորներին:
Նշյալ գրությանը կից ուղարկված դպրոցների, եկեղեցիների, հիվանդանոցներ և այլ հայկական հաստատությունների ցուցակում ներառված է եղել նաև հայկական «Ակոս» թերթը: Չնայած այս ամենին՝ «Ակոս» թերթի համար որևէ անվտանգության միջոցառում չի ձեռնարկվել և գրությունից ընդամենը երեք ամիս անց թերթի գլխավոր խմբագիրը սպանվել է հենց խմբագրատան մուտքի մոտ:
Այս առթիվ կազմված նոր մեղադրականի հիման վրա ապրիլի 19-ին դատարանի առջև կկանգնեն  հետախուզական բաժնի պետ ԷՆգին Դինչը, ժամանակի Տրապիզոնի մարզային անվտանգության պետ Ռեշաթ Ալթայը, ժամանակի Ստամբուլի հետախուզական բաժնի պետ Ահմեթ Իլհան Գյուլերը՝ կանխամտածված հանցագործության անտեսման հետևանքով իրականցման մեղադրանքով, և ժամանակի Ստամբուլի մարզային անվտանգության պետ Ջելալէթթին Ջերահն ու  Ստամբուլի անվտանգության բաժնի պետ Սաբրի Ուզունը՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեղադրանքով:

Примечательные подробности судебного процесса по делу об убийстве Динка
В рамках уголовного дела, возбужденного в отношении государственных чиновников Турции в связи с убийством известного константинопольского деятеля-армянина, учредителя и  редактора газеты «Акос» Гранта Динка выявлены любопытные факты. Согласно статье журналиста «Акоса» Уйгара Гюльтекина, всего за три месяца до убийства Динка всем органам безопасности Стамбула было разослано письменное распоряжение, которым также предусматривалось обеспечение безопасности представителей «Акоса».   В датированном 12 октября 2006 года циркуляре,  в частности, говорилось:
«Армянским патриархом Турции Месропом Мутафяном 11 октября 2006 года в администрацию губернии было направлено письмо, в котором высказывается требование обеспечить безопасность всех школ, больниц, церквей  и иных структур армянской общины Турции, учитывая достаточно напряженную социально-политическую ситуацию.
Учитывая также то обстоятельство, что 12 октября 2006г. парламент Франции принял закон, криминализирующий  отрицание «так сказать», Геноцида армян, просим пересмотреть и ужесточить ранее введенные меры безопасности во всех принадлежащих армянским гражданам местах, названия и адреса которых указаны в прилагаемом списке, предупредить всех ответственных, чтобы были внимательны, обо всех развитиях информировали региональное управление безопасности и исключить  возникновение любых возможных проблем», – как передает Ermenihaber, говорится в письме турецкого чиновника.
Циркуляр был направлен в розыскное управление Стамбула, управление по борьбе с терроризмом, администрацию губернии и все районные органы безопасности Стамбула.
В списке, прилагаемом к указанному письму, среди школ, церквей, больниц и иных армянских учреждений, была указана и газета «Акос». Несмотря на все это, в отношении газеты «Акос» никаких мер безопасности предпринято не было, и спустя всего три месяца главный редактор газеты был убит прямо у входа в редакцию.
На основе нового обвинительного заключения, составленного в этой связи, 19 апреля перед судом предстанут начальник розыскного отдела Энгин Динч, тогдашний начальник Трапезундского отдела безопасности Решат Алтай, тогдашний начальник розыскного отдела Стамбула Ахмет �?льхан Гюлер по обвинению в преднамеренном игнорировании предупреждения о преступлении, тогдашний начальник отдела безопасности области Стамбула Джелалеттин Джерах и начальник Стамбульского отдела безопасности Сабри Узун – по обвинению в злоупотреблении служебным положением.