Բացի քաղաքացիական պատերազմից այլ ելք չեմ տեսնում Թուրքիայի համար. Կարո Փայլան
Թուրքիայի համար քաղաքացիական պատերազմից բացի այլ ելք չկա: Ֆրանսիական «Telerama» շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի խորհրդարանում քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը ներկայացնող հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը, փոխանցում է «Ասպարեզը»:
Կարո Փայլանի խոսքով՝ այսօրվա քրդերը երեկվա հայերն են, որոնց թուրքերը սպանում են ամենայն անտարբերությամբ:
«Ի տարբերություն հայերի՝ քրդերը զինված են եւ կազմակերպված: Բայց Էրդողանի թիրախը նաեւ խաղաղ բնակիչներն են, այդ թվում կանայք եւ երեխաները: Իսկ Եվրոպան լռում է, մինչդեռ եթե ամեն ինչ վատ ավարտ ունենա, ապա հարյուր հազարավոր քուրդեր կբախի Եվրոպայի դուռը»,- ասել է հայ պատգամավորը:
Փայլանի խոսքով՝ Թուրքիան սխալ քաղաքականություն է վարում եւ սիրիական, եւ քրդական հարցերով: Նա հիշեցրել է, որ մի քանի տարի առաջ քրդական հարցով խաղաղության գործընթաց էր սկսվել, որին անձնապես աջակցում էր նաեւ Էրդողանը. «Բայց 1914-1915թթ. նման երկրի ղեկավարները սկսեցին հակամարտել փոքրամասնությունների դեմ՝ նրանց ներկայացնելով որպես թուրք ազգի դավաճաններ: Թուրքիայի կառավարությունը երկրում առկա խնդիրները բարդում է քրդերի վրա: Այս ամենը քաղաքացիական պատերազմի մասին է ահազանգում… հայերը զենք չունեին եւ կազմակերպված չէին, իսկ քրդերի դեպքում ճիշտ հակառակն է»:
Այս իրավիճակից խուսափելու համար հայ պատգամավորի կարծիքով պետք է խաղաղություն կնքել քրդերի հետ, մինչդեռ Էրդողանն ընտրել է պատերազմի ուղին:
«Երկու կողմերում էլ արմատական հայացքների տեր անձինք կան: Մենք մեր կուսակցությամբ փորձել ենք համոզել նաեւ քրդական կողմի արմատականներին, որ հավանական պատերազմը հարյուր հազարավոր կյանքեր կխլի, բայց մեր ջանքերն ապարդյուն են: Երբ օգտագործում եմ խաղաղություն բառը, երկու կողմերից ինձ հայհոյում են»,- ասել է պատգամավորը:

Турецкий депутат-армянин: В Турции пахнет гражданской войной
Для Турции нет другого выхода кроме гражданской войны. Об этом заявил в интервью французскому еженедельнику «Telerama» депутат-армянин  Каро Пайлан, представляющий в парламенте Турции курдскую Демократическую партию народов, передает «Аспарез».
По словам Пайлана,  сегодняшние курды – это вчерашние армяне, которых турки убивают с полным безразличием.
«В отличие от армян, курды вооружены и организованы. Но мишенью Эрдогана являются и мирные жители, в том числе женщины и дети. А Европа молчит, в то время как, если  все закончится плохо, сотни тысяч курдов  устремятся в Европу»,- сказал депутат-армянин.
По словам Пайлана, Турция ведет неправильную политику и по сирийскому, и по курдскому вопросу. Он напомнил,  что несколько лет назад начался  мирный процесс по курдскому вопросу, который поддерживал лично Эрдоган:  «Но как и в 1914-1915 гг, руководители страны  начали конфликтовать с меньшинствами, представляя их как  предателей турецкой нации.  Правительство Турции  связывает существующие в стране проблемы с курдами. Все это заставляет опасаться гражданской войны… У армян не было оружия, и они не  были организованы, а в случае с курдами – все наоборот».
Чтобы избежать этой ситуации, по мнению депутата-армянина, необходимо заключить мир с курдами, в то время как Эрдоган избрал путь войны.
«С обеих сторон есть  люди с радикальными взглядами. Мы в своей партии пытались убедить радикалов с курдской стороны, что вероятная война унесет сотни тысяч жизней, но наши усилия тщетны. Когда я употребляю слово «мир», меня ругают с обеих сторон»,- сказал депутат.